Ankara'nın yeni Urfalısı Dedecan Ocakbaşı

Dedecan Ocakbaşı, yaklaşık 25 yıl önce Urfa'da başlamış bir kebapçı. Bir çok malzemelerini oradan getiriyorlar. Gayet iyi yapıyorlar.

Ankara'da son zamanlarda yeme keyfi adına güzel şeyler oluyor. Özellikle kebapçılar konusunda yüz güldürecek yeni yerler açılıyor. Bunlardan birisi de, yakın zamanda Çukurambar'da açılan Dedecan Ocakbaşı.

Geçtiğimiz hafta burayı deneme fırsatım oldu. Öncelikle, temiz ve büyük bir mekan, arka tarafta büyük bir bahçesi var. İsminin ocakbaşı olduğuna bakmayın, ocak civarında oturmuyorsunuz.

Yemek öncesi gelen ikramlar arasında kızarmış bulgur köftesi ilginç bir lezzet, içli köftenin dışındaki bulgurlu kısım gibi düşünebilirsiniz. Diğer salatalar da beklentileri karşılayacak lezzette. Ancak dikkat, közlenmiş kırmızı biberler dehşet acı, alışık değilseniz aman dikkat.

Tabakaltı lahmacunu çok beğendim. Tabakaltı adına bakmayın, oldukça büyük bir lahmacun. Ben şahsen Urfa lahmacununu daha çok seviyorum, bu da kıtır hamuru ve acılığı ile beni mutlu etti. Normal boy lahmacunları daha da iri, sırf onu yemeye gidebilirim. Büyük boy lahmacun da 6 tl.

Izgaralar da gayet doyurucu ve doğru pişirilmiş. Ben yarımşar porsiyon yürek şiş ve kuzu şiş yedim. Acılı kuzu şiş yerseniz bilin ki oldukça acı. Ama lezzetini ve pişme seviyesini beğendim. Belki bir dakika daha az pişirilebilir. Yürek ise nefis, çok pişirilip kurutulmamış. Şişlerden alırsanız lavaş ile servis ediliyor, kendi zevkinize göre dürüm yapabiliyorsunuz.

Arkadaşlarımdan patlıcan ve adana kebap yiyenler de hayatlarından gayet memnun görünüyordu, tadına bakmadığım için bir yorum yapamayacağım.

Şiş ve kebapların porsiyonları 20-26 tl civarı fiyatlara veriliyor.

Tatlı ise peynirli ve fıstıklı bir kadayıf, künefe gibi. Hazırlardan değil, sipariş üzerine hazırlanıyor. Ben çok tatlı meraklısı değilim ama yine de fazla fazla yedim. Mutlaka yenmeli.

Dedecan Ocakbaşı, yaklaşık 25 yıl önce Urfa'da başlamış bir kebapçı. Bir çok malzemelerini oradan getiriyorlar. Gayet iyi yapıyorlar. Örneğin biz gittiğimizde şalgam suyunu başarısız buldukları için servis yapmıyorlardı, bu da özenli iş yaptıklarının göstergesi. Alkol servisi yapılmayan mekanda çocuklar için oyun alanı da mevcut.