Ayvayı yemenin en tatlı yolu: Ayva tatlısı

Ayvayı yemek tabiri, hepimizin iyi bildiği, zor durumda kalmak, çıkmaza girmek benzeri durumlarda kullanılan bir tabir. Esasen, ayvanın kuru haliyle, yutarken bazen boğazınızda yarattığı o ağrı hissinden kaynaklandığını düşündüğüm bir tabir.

Efendim, malumunuz olduğu üzere kış ayları kapımıza dayandı. Kış meyve ve sebzeleri ufak ufak aramıza katılmaya başladılar. Hal böyleyken, ufak ufak kış nimetlerine doğru yönelmek lazım diye düşünüyorum.

Ayva, kış meyveleri içerisinde en enteresanlarından birisi. Tek başına yemesi biraz zor, ancak örneğin kereviz ile inanılmaz yakışan bir mayhoşluğu var. Ayvayı yemek tabiri, hepimizin iyi bildiği, zor durumda kalmak, çıkmaza girmek benzeri durumlarda kullanılan bir tabir. Esasen, ayvanın kuru haliyle, yutarken bazen boğazınızda yarattığı o ağrı hissinden kaynaklandığını düşündüğüm bir tabir. Son zamanlarda kendimi biraz sıkça ayvayı yemiş hissetmemden de olacak, bugün kış serisine ilk olarak Ayva tatlısı ile başlayayım dedim.

Önce malzemeler:

2 adet ayva

1 su bardağı içme suyu

1 adet limonun suyu

2 çorba kaşığı toz şeker

1 çubuk tarçın, 5-6 adet karanfil, 1 yıldız anason

Ayva tatlısı yaparken, önce ayvaların kabuklarını soyup, ayvaları ikiye bölüyorum ve çekirdeklerini de çıkarıyorum. Ayva, havayla temas ettiği zaman çabuk karardığı için, limon suyuyla ovmak gerekiyor. Bu işlem kararmayı engeller.

Daha sonra, ayvaları içleri yukarı bakacak şekilde yayvan bir tencereye yerleştirip, içlerine şekeri eşit bir şekilde paylaştırıyorum. Tencereye suyu ekleyip, içerisine baharatları da ekleyip kısık ateşte 1 saat civarı pişiriyorum.

Altını kapattığım ayvaların soğumalarını bekledikten sonra, üzerlerine kaymak ve ceviz, fındık, badem veya antep fıstığı ilave ederek servis yapabilirsiniz.

Afiyetle yiyiniz.