Babam Usulü Barbunya Pilaki

Şimdi manavlarda taze taze arz-ı endam eden barbunya da varken, hemen bir tarif vermek lazım değil mi? Babam da bunu pek lezzetli yapar, onunla ortak geliştirdiğimiz pratik bir tarifi vereyim
Babam Usulü Barbunya Pilaki

Barbunya pilaki babamın ve benim her zaman en sevdiğimiz zeytinyağlılardan birisi olmuştur. Özellikle yaz aylarında bol bol yenen barbunya, aslında pilav gibi, herkesin kendi tarzında pişirdiği, en iyisini kendisinin yaptığını iddia ettiği bir yemek. Öyle tabi, bazısı önden haşlamadan olmaz der, bazısı hiç haşlamadan yapar, salça kullanan vardır, salçayı asla koymayan vardır, sebzelisi sebzesizi, acılısı acısızı, bir sürü farklı şekli görmek mümkün. Hele yazın bir de bol bulunurken o kadar sık yapılır ki, koskoca yiğitlerin "bir haftada kaçıncı barbunya bu?" diye kriz geçirdiğine bile şahit oldu bu gözler.

Barbunya, bir fasulye türü ve özellikle Türkiye, Yunanistan ve İtalya'da yetişiyor ve kullanılıyor bu arada.

Şimdi manavlarda taze taze arz-ı endam eden barbunya da varken, hemen bir tarif vermek lazım değil mi? Babam da bunu pek lezzetli yapar, onunla ortak geliştirdiğimiz pratik bir tarifi vereyim.


Öncelikle malzemeler:
-1 orta boy kuru soğan
-750 gr taze barbunya
-1 orta boy patates
-1 havuç
-1 çay bardağı zeytinyağı
-1 kutu domates püresi
-1-2 tatlı kaşığı acı biber salçası (veya 2-3 adet acı biber)
-1 adet limon
-5-6 diş sarmısak
-sıcak su

Başlamak için, barbunyaları ayıklayarak içlerini yıkıyorum. Sonra küp küp kestiğim soğanı, zeytinyağının yarısının içine atarak sararıncaya kadar kavuruyorum. Sonra yine küp küp kestiğim havuç ve patatesleri ekliyorum, bunları 3-4 dakika daha orta ile kısık arası bir ateşte bol bol çevirerek kavuruyorum,  sonra barbunyaları da ekleyip 1-2 dakika da tüm karışımı kavuruyorum.

Sonra domates püresi ve acı biber salçasını (veya dilimlenmiş acı biberleri) ve ince ince dilimlenmiş sarmısakları ekliyorum. 1-2 dakika da böyle çevirirken zeytinyağının kalanını ekliyorum. Üzerine bir adet limonun suyunu ve barbunyaların üzerini 1 parmak kadar geçecek kadar sıcak suyu ekliyorum. Biraz da tuz ilave edip (1 tatlı kaşığı kadar yeterli) tekrar biraz karıştırıp, altını biraz daha kısıp üzerini kapatıyorum.

Özellikle soğan kolay dip tutmasına sebep olabilecek bir malzeme, o yüzden ara sıra karıştırmak lazım, 4-5 dakikada bir defa yeterli olacaktır. Zaten uzun uzun karıştırmaya gerek yok, şöyle bir alt üst etmek yeterli. 

Barbunyaların suyu çekilince altını kapatıyorum. Biraz soğuduktan sonra ısıya dayanıklı ve kapaklı cam bir kaba alıp, iyice soğutuyorum. Bu şekilde hazırlanmış bir pilaki, buzdolabında her gün daha da lezzetli bir hal alıyor. 

İşte bu da görüntüsü, gerçekten nefis oldu.  İsterseniz üzerini maydanoz yapraklarıyla da süsleyebilirsiniz elbette.

Afiyet olsun!!!!