Baharın leziz eşlikçisi kuşkonmaz

Kuşkonmaz genellikle tek başına yenen bir sebze değil. Özellikle et yemekleri ile çok yakıştığını düşünüyorum. Çorbası ve risottosu da nefis oluyor.

Bahar aylarının başlaması ile birlikte, çok sağlıklı ve nefis lezzetler bir bir sofralarımızda yer buluyor. Bunlardan birisi de kuşkonmaz. Maalesef ülkemizde sebebini anlayamadığım bir şekilde pahalı olan kuşkonmaz, bu mevsimde yine daha bir ulaşılabilir fiyatlara iniyor. Bir demette 12-13 adet kuşkonmazı 10-12 TL civarına almak mümkün şu aralar.

Kuşkonmaz genellikle tek başına yenen bir sebze değil. Özellikle et yemekleri ile çok yakıştığını düşünüyorum. Çorbası ve risottosu da nefis oluyor. Geçtiğimiz günlerde kuşkonmazlı bir risotto yaptım aileme, gerçekten nefis oldu, önümüzdeki günlerde onun da tarifini çekip sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

ANTİK YUNAN'DAN BERİ

Tarihçesine bakacak olursak, antik çağlarda tarım amaçlı olarak yetiştirilmeye başlanan kuşkonmaz Eski Yunan ve Romalılar'dan beri çok sevilen değerli bir besin kaynağıdır, bunun izlerini hala İtalyan Mutfağı'nda da görmek mümkün zaten. Bugün en çok Fransa, İtalya, Çin ve ABD'de yetiştirilir. Türkiye'de taze üretimi gitgide artmaktadır.

Kuşkonmazın enteresan bir özelliği de, genetik olarak eğilimli bazı insanlarda idrarda koku yapması. Herhangi bir risk barındırmayan bu durumdan sadece belli bir kesim etkilenmekte. Ayrıca yaygın bir inanışa göre bu bitkiyi tüketmek cinsel performansı da artırabiliyor. Kuşkonmaz A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra protein, şeker, yağ ve çeşitli mineralleri de içeren zengin bir ürün. Mevsimi gelmişken mümkün olduğunca bol tüketmekte fayda var. O zaman gelin en kolay nasıl bunu yapabileceğinize birlikte bakalım.

Malzemeler:

-1 demet taze kuşkonmaz

-1 yemek kaşığı zeytinyağı

-taze çekilmiş karabiber ve tuz

-balzamik sirke çektirmesi (süpermarkatlerde balsamic glaze adında bulabilirsiniz, yoksa balzamik sirke de kullanabilirsiniz)

Izgara kuşkonmaz, özellikle ızgara et, tavuk ve balık çeşitleri ile çok yakışıyor. Hazırlanması da çok kısa sürüyor. Öncelikle güzelce yıkadığım kuşkonmazların alt kısmındaki odunsu hale gelmiş bölümleri kesiyorum. Bazıları kuşkonmazı soyar, ben hiç gerekli görmüyorum. İyice ısınmış ızgara tavama, yüksek ateşte kuşkonmazları diziyorum. Izgara tavası yoksa, iyi bir teflon tavayı da kullanabilirsiniz, ızgara tavası izli yapısıyla daha şık bir sonuç elde etmenizi sağlıyor.

Kuşkonmazları yüksek ateşte arkalı önlü yaklaşık 7-8 dakika kadar çevirdikten sonra bir tabağa alıyorum. Üzerlerine tuz, taze çekilmiş karabiber, zeytinyağı ve balzamik sirke çektirmesi (veya sadece balzamik sirke) serptikten sonra, kuşkonmaz yenmeye hazır oluyor. Aşağıdaki videoyu izleyerek, ne şekilde yaptığımı da elbette izleyebilirsiniz.

Afiyet olsun...

Video linki: https://www.youtube.com/watch?v=TleaU7QrONU