Bir gezgin şikemperver: İsmet Ersoy

Yaklaşık 1 yıl sürecek seyahatinde, İsmet Ersoy Güney Amerika ülkelerinde gezerek, oraların yemeklerini deneme şansını bulacak.

Bazı insanları uzaktan bile olsa tanıyınca kanınız kaynayıverir. Sanırım İsmet ile benim de durumumuzu böyle özetlemek mümkün. Bir şekilde sosyal medyadan birbirimizi bulup haberleşmeye başladık, bir türlü karşılaşma şansımız olmasa da, sürekli olarak kendisiyle bir şekilde iletişimi sürdürdük. Peki bu İsmet kim diye soracak olursanız, durum şöyle...

İsmet Ersoy, Culinistanbul adlı bloğun sahibi. Uzunca yıllardır, yeme içme konusundaki keyfini buradan paylaşıyor. Kendisini tanıtan satırlarda aynen şöyle diyor: "Ben bir gurme değilim. Ben sadece yemek yemekten hoşlanan, farklı lezzetleri deneme konusunda istekli olan ve yemeğin arkasındaki hikayeleri merak eden bir “Şikemperver” (boğazına düşkün) adamım. Yemek yolculuğumun keyfini çıkarmaya ve dünyayı tanımaya durdurak bilmeden devam ediyorum."

Biliyorsunuz, bende "gurme" olduğu iddiasındaki arkadaşlar biraz soru işareti uyandırdığı için İsmet'i daha dikkatle takip ettim ilk tanıdığımdan beri. Yakın zamanda Ankara'ya yaptığı ziyarette de karşılaşamadık, bundan sonra da uzunca bir süre kendisiyle karşılaşma şansımız maalesef pek düşük, çünkü İsmet önümüzdeki günlerde uzun bir yolculuğa çıkıyor.

Yaklaşık 1 yıl sürecek seyahatinde, İsmet Ersoy Güney Amerika ülkelerinde gezerek, oraların yemeklerini deneme şansını bulacak. Açıkçası ilk duyduğum günden bu yana kendisine yönelik duygularım ufak bir kıskançlık ile karışık bir imrenmeye doğru evrildi. Çünkü, bundan 6 sene evvel kısa bir süreliğine Güney Amerika'da bulunmuş ve mutfağı, şarapları ve insanlarının keyifliliği karşısında büyülenerek dönmüştüm. Şimdi sevgili İsmet'e bir kaç naçizane önerim:

-Porsiyonlar oldukça büyük, kiloya dikkat.

-Arjantin'in etleri, Şili'nin şarapları falan çok meşhur evet, ama Peru mutfağına bayılacaksın.

-Latin Amerika insanları çok güzel insanlar, canlı müzik kalitesi, gece hayatı inanılmaz.

-Akşam yemeklerini geç yemeye hazır ol.

-Şili'de Santiago'daki Parque Arauco'da Il Mondo di Vino'ya uğramadan dönme.

İsmet'i bu güzel yolculuğunda takip etmek isterseniz, twitter ve instagram'da culinistanbul kullanıcı adıyla bulabilir, bloğuna da www.culinistanbul.com adresinden erişebilirsiniz.

İyi yolculuklar dostum, döndüğünde görüşmek üzere...