Bir İspanyol masalı: Barcelona - 1

İspanya mutfağına baktığınızda lezzetlerin belli başlı 4-5 ana alana yayıldığını söylemek mümkün: Deniz ürünleri, tapaslar, paella, şarküteri ürünleri ve patates.

Beni şahsi instagram hesabımdan takip edenlerinizin görmüş olabileceği üzere, geçtiğimiz hafta İspanya'da, Barcelona'daydım. Yurtdışına gitmenin en güzel tarafı, benim için farklı lezzetleri tatmak elbette. Önümüzdeki bir kaç yazıda İspanya mutfağı ve Barcelona'da gidilmesi gereken yerlerden bahsetmeyi planlıyorum. Gelin, ilk olarak İspanya mutfağından konuşalım bugün.

HER TARAFI DENİZ OLAN MEMLEKET

İspanya mutfağına baktığınızda lezzetlerin belli başlı 4-5 ana alana yayıldığını söylemek mümkün. Bunların birincisi deniz ürünleri. İspanya, kuzeyde Atlantik Okyanusu ve güneyde Akdeniz ile çevrili olmasının avantajıyla, akıl almaz bir deniz ürünü çeşitliliği sunuyor. Ben böyle bir şey görmedim, iyi bir süpermarkete gittiğinizde bile, sırf midye ve benzeri kabukluların en az 7-8 farklı çeşidiyle karşılaşıyorsunuz, yetmiyor elbette, çeşit çeşit böcekler, karidesler, kalamarlar, ahtapotlar, çeşit çeşit balıklar, inanılmaz bir çeşitlilik gerçekten. Kıskanmamak mümkün değil.

Bir diğer önemli yemek türü, elbette tapaslar. Tapas, bizdeki mezelerin karşılığı denebilir. Tapaslar çeşit çeşit, deniz ürünleri, şarküteriler, sebzeler ile bir çok çeşidine ulaşmak mümkün. Bu zaten bambaşka bir konu başlığı, denediklerim arasından favorilerimi elimden geldiğince yapmayı deneyip sizlerle tariflerini de paylaşmayı planlıyorum.

Bunun haricinde en meşhur yemeklerden bir diğeri de, Paella. Paella, aslında bir tür İspanyol pilavı, ancak bizdeki pilavdan farklı olarak, mutlaka ama mutlaka safran içeriyor, pişirme tekniği olarak biraz risotto'yu andırıyor, kavrulan pirincin üzerine kaynamış balık, sebze veya tavuk suyu koyularak yapılıyor, üzerine de bol miktarda yan ürünü ekleniyor. Çeşitleri çok sayıda, örneğin deniz tarağı, midye ve karides ile karışık deniz ürünlü veya tavuk ve tavşanlı, tavuk ve chorizo'lu, sebzeli gibi bir çok farklı paella çeşidi mevcut. Yakın bir zamanda burada videolu bir paella tarifi de vereceğim. Gerçekten nefis bir yemek, benim en sevdiğim sanırım o oldu.

Patatesin de önemli bir yeri var İspanya'da, en favori tapaslardan biri tortilla de patata adındaki kalın patatesli omlet (ki kendisinin nefis bir tarifini Youtube kanalım olan 10 Numara Mutfak'ın ilk tariflerinden birinde vermiştik vaktiyle) ve patatas bravas, yani acı soslu bir kızarmış patates çeşidi beni benden aldı her yediğimde.

İspanya aynı zamanda şarapları ile de meşhur elbette. Rioja en meşhur kırmızı şarap çeşidi, fiyatları da Fransız ve İtalyan benzerlerine göre çok daha uygun. 2008 yılından ortalama üstü bir Rioja'yı marketlerde 10-15 Euro arasına almak olası. Hele bizdeki fiyatları düşününce, insan daha da mutsuz oluyor, vergilerin yüksekliği dolayısıyla şarap fiyatlarımız olması gerekenin en az iki katı çünkü. Bir İspanyol içkisi daha var elbette çok meşhur, o da Sangria, ki kendisi yine şarap tabanlı, limon ve portakal suyu eklenmiş, içerisinde az miktarda da cin, rom veya votka bulunduran bir kokteyl. Özellikle turistlerin ağırlıklı olarak tükettiği Sangria'yı da bütün restoranlarda bulmak mümkün.

Şarküteri kültürü de İspanya için önemli, bir çok çeşit sucuk, sosis ve jambon türlerine ev sahipliği yapıyor. En meşhurları bol baharatlı chorizo ve domuz bacağından yapılan jamon'lar. Elbette domuz eti olduğu için ülkemize biraz kültür olarak uzak kalıyor.

Biraz ön bilgi ile İspanyol mutfağına başladık. Önümüzdeki yazılarımda biraz da Barcelona'da gidebileceğiniz mekanlardan bahsedip, sonra da çeşitli İspanyol yemeklerinden örnek tarifler vereceğim.

Mutlu günler dilerim...