Bulgura İtalyan dokunuşu

Ben bir süredir bulguru risotto şeklinde pişirmeye başladım ve bir kaç deneme sonrasında ulaştığım noktadan oldukça memnun kaldığımı söylemeliyim.

Bulgur, mutfağımızın en önemli malzemelerinden birisi. Hem lezzetli hem sağlıklı oluşu, farklı tariflerde kullanılabilmesi, uygun fiyatlı ve doyurucu olması, onu her zaman sofralara güzel bir alternatif olarak getiriyor.

Öncelikle, bulgur sağlık açısından gayet yararlı bir ürün. Bol miktarda lif içermesi sayesinde hem tok tutuyor, hem de bağırsaklar için çok yararlı. Folik asit içermesi sayesinde, hamileler için de son derece yararlı. Besin değeri yüksek, B1 vitamini içeriği ile sinir ve sindirim sistemlerine de yardımcı. Glisemik endeksinin yüksek olması, içindeki şekerin kana geç karışmasına ve tok tutmaya da yardımcı oluyor.

Bulgur, genel olarak Ortadoğu coğrafyasında yaygın olarak tüketilmekte. Türkiye'nin yanı sıra, Suriye, Irak, Ermenistan, Lübnan, İsrail gibi bir çok ülkenin mutfaklarında önemli yere sahip. Son yıllarda, besleyici özellikleri dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde bile üretimi ve satışı artmaya başlamış bir ürün.

Bulguru mutfaklarımızda çok çeşitli yemeklerde görebiliyoruz. Bunların en yaygın olanı elbette bulgur pilavı. Bunun haricinde, kısır, çiğ köfte, çeşitli çorbalar, salatalar gibi bir çok yemekte bulgur kullanılıyor.

Ben bir süredir bulguru risotto şeklinde pişirmeye başladım ve bir kaç deneme sonrasında ulaştığım noktadan oldukça memnun kaldığımı söylemeliyim. Özellikle soslu et yemeklerine çok yakıştığını düşündüğüm bulgur risotto, bir önceki yazımda anlattığım tarif ile yaptığım tavuk suyu ve iyi kalite bir tereyağı ile gerçekten yiyen dostlarımı çok şaşırtan bir lezzete ulaştı. Açıkçası, biraz yağı fazla bulabilirsiniz, ancak bulgur yapısı gereği tüm sıvıları inanılmaz bir güçle çektiği için, risotto kıvamı için bolca tavuk suyu ve tereyağı kullanmak gerekiyor. Az kullanınca kuru kalıyor. Ancak zevkinize göre elbette ayarlamak mümkün.

Gelin tarifimize bakalım:

Malzemeler (2 kişilik):

-2 avuç dolusu iri taneli bulgur
-Orta boy bir kuru soğanın yarısı
-1 dolu yemek kaşığı tereyağı
-750 ml tavuk suyu (et veya sebze suyu da olabilir)
-tuz, karabiber

Öncelikle tavuk suyunu ısıtıyorum, kaynama noktasına gelince, sıcaklığını koruyacak şekilde düşük ateşe alıyorum.

Tereyağının 2/3'ünü, bir sos tenceresinde eritiyorum. Yağ yanmasın diye arzu ederseniz, çok az miktarda zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Sonra orta ateşte önce soğanları 2-3 dakika kadar çeviriyorum. Soğanların rengi koyulaşsın istemiyorum, mümkün olduğunca suyunu bıraksın ve tereyağının lezzetini alsın istiyorum.

Daha sonra bulguru tencereye ekliyorum. Bir dakika kadar soğan ve bulguru birlikte kavuruyorum. Bir tutam deniz tuzu ile biraz taze çekilmiş karabiber ekledikten sonra, tavuk suyundan bir kepçe ekliyorum.

Risotto pişirir gibi, bulgur suyu çektikçe bir kepçe daha ekleyerek ve sürekli karıştırarak bu işlemi sürdürüyorum. 4. kepçeyi de çektiğinde, genellikle beni memnun edecek kıvama gelmiş oluyor. Son olarak bir yarım kepçe daha ekliyorum. Gerçek bir risotto gibi, hafif sulu kıvama sahip olması için bu son kepçeyi koyduktan en fazla bir dakika kadar sonra altını kapatıp, kalan tereyağını da bulgura ekleyip, eriyene kadar yavaşça karıştırarak servis yapıyorum.

Farklı ama çok leziz bir bulgur tatmak için, bu tarifi mutlaka denemenizi öneririm.

Keyifli bir hafta sonu dilerim.