En iyi pizzacılar

Türkiye'nin en iyi pizzacılarını seçeceğimi söylemiştim. Sizlere bir kaç kategoride seçimlerimi aktarıyorum...

Bundan bir kaç ay kadar önce, Türkiye'nin en iyi pizzacılarını seçeceğimi söylemiştim. Uzun süredir devam eden araştırmalarım, aldığım kilolar ve mail adresime gelen yorumlar sonrasında, sizlere artık bir kaç kategoride seçimlerimi aktarabilirim sanırım.

Öncelikle, burada yazan tüm pizzacıları bizzat gidip test etme imkanım maalesef olmadı. Ancak onları da mutlaka deneyeceğim ve ayrıca değerlendirmelerimi yazacağım. Şimdi gelin farklı kategorilerdeki seçimlerimi size ileteyim:

En iyi lezzet:

Napoli pizzalarının bende yeri ayrı. Ekşi mayalı hamurun gevrekliği ve lezzeti, bu pizzaları diğerlerinden ayırıyor. İstanbul'da denediklerim içinde, PiPa bu konuda birinci sırada. Gerçek Napoli pizzası lezzetini tadabileceğiniz PiPa, benim şimdiye kadar Türkiye'de yediğim pizzalar arasında en çok beğendiklerime sahip bir adres. Elbette kişisel zevkimin Napoli tarzı olması da burada önemli bir etken, ancak yolunuz Nişantaşı tarafına düşer de acıktığınızı hissederseniz, gerçekten iyi bir pizza için mutlaka gitmeniz gereken yer PiPa. Fiyatları biraz yüksek, ancak lezzet konusunda başka bir boyuttalar. PiPa aynı zamanda Ataşehir ve Reina'da da mevcut. Henüz Reina şubelerini görme imkanım olmadı, ancak sanırım bir alt kategoride orayı da yazmak mümkün olacaktır. 

En iyi ambiyans:

Burada pek alternatif yok. Mezzaluna Suada, büyük ihtimalle Dünya'nın en iyi ambiyansa sahip pizzacılarından birisi. İstanbul boğazının ortasında, Boğaziçi Köprüsü'ne bakan, açık havada olağanüstü romantik bir ortamda şık bir yaz akşamı için, kesin tavsiyem. Fiyatlar, diğer Mezzaluna şubeleri ile aynı. Ancak böyle bir ortamda yiyeceğiniz bir yemekte, fiyat zaten ikincil bir kriter haline geliyor. Özel günleriniz için kesinlikle iyi bir alternatif.

En "Celebrity":

Zorlu AVM'de bulunan Jamie's Italian, İngiliz şef Jamie Oliver'ın Türkiye'deki tek restoranı olma özelliğine sahip. İngiltere'de ve dünya çapında TV ve youtube yayınlarıyla büyük bir şöhrete kavuşan Jamie Oliver, aynı zamanda ülkesinde özellikle okullarda verilen yemeklerin daha sağlıklı olması yönünde yaptığı kampanyalarla da önemli. Jamie's Italian'da yediğim Sicilian Hot adlı pizza, bu yarışma için yediğim pizzalar arasında en iyilerden birisiydi. Fiyatı benim düşünceme göre biraz yüksek olsa da, lezzeti gerçekten çok iyi.

Zorlu AVM'de diğer bir pizza üssü de, elbette Eataly. Özellikle peynir, şarküteri, ekmek ve çeşitli soslar için en sevdiğim alışveriş mekanı olan Eataly, pizzalarının lezzeti ile de beğendiğim bir yer. Ancak, fiyatları en yüksek pizzacılardan da biri. Bir pizzanın 40 TL üzeri olması bence normal değil.

En iyi fiyat/performans:

Ankara, pizza konusunda gerçekten şanslı bir şehir. Pizza İl Forno, daha önce de yazdığım ve aslında o zamanki koşullarla eleştirdiğim bir pizzacıydı. Sebebi de, "En İtalyan Pizza" iddialarına rağmen elektrikli fırında pizza yapmalarıydı. Ancak çok kısa bir sürede odun fırınlarını devreye aldılar ve hem uygun fiyatları hem de şimdi daha lezzetli pizzaları ile bu kategoride benim tavsiyem oldular. Özellikle kalabalık zamanlarda hala serviste ufak aksamalar yaşansa da, şu anda Türkiye'de pizzanın hem nispeten uygun fiyatlı hem de lezzet olarak oldukça iyi seviyede olduğu bir adres bence İl Forno.

En iyi mahalli pizzacı:

Burada ben iki pizzacıyı birden seçmeyi uygun görüyorum. Aslında ikisi de birbirine yakın yerlerde olmakla birlikte, Miss Pizza ve Pizzeria Pera, Taksim-Şişhane civarında iyi bir pizza arayanlar için mükemmel seçimler. Özellikle Pizzeria Pera, küçücük bir dükkanda, bir kaç masa ile, nefis işler yapılabileceğinin kanıtlarından biri.

En sosyal:

Ben yarışmayı başlattığım andan itibaren, hakkında en çok mail aldığım yer, Upper Crust oldu. Bebek ve Ortaköy'de yer alan Upper Crust'ın pizzalarını bir kaç sene önce yediğimde çok beğenmiştim, ancak Ankara'da yerleşik olmamdan ötürü bir türlü İstanbul'da kendilerine gidebilme şansım olmadı. Ancak, mail adetlerine bakacak olursak, sosyal anlamda en kuvvetli pizzacı oldukları muhakkak. Denediğim zaman ayrıca tekrar yazacaklarımdan birisi Upper Crust.

En iyi evlere servis:

Burada en lezzetli seçenek, Papa John's, ancak çok büyük bir eksiklikleri var, sadece İstanbul'dalar. Papa John's, evlere servis ağırlıklı çalışan pizzacılar içinde bence en lezzetlisi. Diğerleri kadar yaygın olmayışı nedeniyle yeterince tanınmıyorlar. Ancak, kesinlikle İstanbul dışında da yaygınlaşmaları gerekiyor.

Başta da söylediğim gibi, burada yazdıklarımın haricinde daha bir çok başarılı pizzacı var ve bir çoğunu henüz deneme imkanım olmadığı için burada yazamadım. İstanbul'da Vapiano, Fratelli la Buffala, Pizza Vegas, Pizza Pizzano, Bafetto, Fornello, bana bir çok kişi tarafından tavsiye edilen pizzacılar oldular. Zaman içerisinde hepsini mutlaka deneyip burada ayrıca görüşlerimi aktaracağım. Aynı şekilde, İzmir'in gururu Venedik'i de unutmadım, orada en son pizzamı 1993'te yedim, bir sonraki İzmir seyahatimde mutlaka uğrayacağım yerlerden birisi olacak.

Mutlu günler dilerim.