En lezzetli koalisyon

Tarihte güzel memleketimizde kurulmuş en lezzetli koalisyonlar hakkında bir araştırma yaptım.

Bu aralar ülkecek koalisyon kuruldu mu, kurulmadı mı diye hop oturup hop kalktık. Neticede de kurulmadı. Lakin, bu durumu öngörebilmemiz gerekirdi, pek saygıdeğer bir milletvekilimiz, daha ilk günlerde aşağıdaki dizelerle bizi uyarmıştı: 

"Hareketler ofsayt, sözler sansasyon

Bu kafayla kurulamaz koalisyon"

İşte bütün bu süreç ve okuduğum dizeler sonunda, silkinerek kendime geldim, bir kamu hizmetini kendime görev bildim ve tarihte güzel memleketimizde kurulmuş en lezzetli koalisyonlar hakkında bir araştırma yaptım. 

Sosis - Patates

Ülkemiz istikrarına adeta bir yumruk gibi inen bu 2 partili koalisyon, en ama en lezzetli olanlardan birisiydi. Düşünsenize, zaten şöyle nefis altın gibi kızarmış, çıtır çıtır bir patates kızartması, yanına mümkünse ızgarada pişmiş ve eski tip, leziz bir sosis, ama öyle markette satılanlardan ziyade, şu steakhouse'larda bulunan cinsten diyelim. Bir parça acı hardal ve bardağın üzeri terleyecek kadar soğuk bir bira da varsa, bence koalisyonun üçüncü partisi bile olur. Ama dikkatli olmakta fayda var, diğer koalisyonların yanında bu biraz dış mihrak gibi görünüyor, büyük resmi görüp oyuna gelmeyelim.

Köfte - Makarna

Her annenin favori ikilisi, bu ikiliyi gördüğünde sevinmeyen çocuk görmedim. Hatta sadece çocuklar değil, bugün önüme koysanız, yemek yazarıyım buna hedehödö sos lazım falan demem ben de dalarım. O derece leziz ve keyifli bir koalisyon. 

Simit - Peynir

Simit ve peynir ülkemizin kahvaltılarına derinden nüfuz etmiş bir koalisyon. Şahsi favorim kaşar peyniri olmakla birlikte, İzmir Tulumu ile de tam bir nefaset örneği gösteren bu koalisyon, söğüş domates ve biber, zeytin ve çay ile tamamlanırsa Amerikan Başkanı kıvamında bir güç timsali olacaktır.  

Pilav Üstü Kuru Fasülye

Bu kadar leziz koalisyonun arasında, memleketimize mal olmuş bir diğeri de pilav üstü kuru fasulye elbette. Hele şöyle Karadeniz bölgesinde, Trabzon tereyağlı bir pilav ile İspir kuru fasulyesi bir aradaysa, bırakın ülkeyi yönetsin böyle koalisyon. Dışarıdan destek olarak bir tabak turşu da favori.

Sucuk - Ekmek

Tüm zamanların en sert ve acımasız koalisyonları arasında gösterebileceğimiz bu ikili, sucuk acılı ve mangalda pişmiş ise zirve yapar. Eğer ekmeğin içini de sucuğun yağı ile birlikte biraz ateşe gösterirseniz, bu koalisyonun güvenoyu alması garantili. Yanına da favorim, elbette en milli içkimiz, ayran!!!

Antep Fıstığı - Şerbet - Hamur

Güneydoğu coğrafyası çıkışlı bu korkunç üçlü, farklı şekillerde karşımıza çıkmasıyla meşhur. Baklava, incecik kat kat hamur arası şerbet, fıstık ve koalisyonun küçük ortağı kaymak ile yapılırken, hamurun incecik teller halinde bulunduğu kadayıf, üzerine bol fıstık dökülmüş bir künefe gibi daha da tehlikeli hallere bürünebiliyor. Bu koalisyonun en tehlikeli hali olan katmer ise, nice babayiğitleri perişan etmiş bir lezzet. 

Rakı - Balık

Üç tarafı denizlerle çevrili Anadolu'dan balıkla ilgili bir koalisyon çıkmaması düşünülebilir mi? Yine ülkemizin en kıymetli içeceklerinden rakı ile bir araya geldiklerinde, nice dertlere derman oldukları aşikardır. Hele hele önden gelen güzel ve özenli hazırlanmış mezeler ve sohbeti güzel dostlar da varsa, bu koalisyonun tadına asla doyum olmaz. 

Neyse, bütün bu koalisyonları düşünmek, yazmak fena halde acıktırdı beni, müsaadenizle bir şeyler atıştırmaya gidiyorum.

Güzel günler dilerim.