Fırında nefis bir tavuk

Özellikle Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da tavuk gibi kümes hayvanlarının içlerindeki boşluk doldurularak lezzetleri zenginleştiriliyor. Biz geleneksel olarak bunu pek fazla yapmıyoruz. Ancak, içeriye koyulan biraz baharat ve bir limon ciddi bir fark yaratıyor. Bunu atlamamanızı öneririm.

Efendim, malumunuz olduğu üzere, et fiyatları aldı başını gidiyor son yıllarda. Daha önce burada da yazdım, patatesin fiyatı son dönemin en manşet haberlerinden birisi haline geldi. Erik, ki en sevdiğim meyvedir, hala 10 tl ve üzeri fiyatlara piyasada. Durumlar böyle olunca, ucuz besin alternatifleri önem kazanıyor.

Tavuk, dünyada en büyük nüfusa sahip kuş türü, 2003 tahminlerinde 24 milyar tavuk nüfusundan bahsediliyordu ki, bu rakam rahatlıkla tavukların insanları yenip dünyaya hükmettiği bir bilim kurgu yazmak için yeterli. Elbette tavuk üretimi her daim bir tartışma konusu. Sağlıklı olup olmadığı her zaman tartışılıyor. Ufak bir araştırma yaparsanız, yoğun üretim yapılan çiftliklerde metrekarede 14 ila 18 tavuk düştüğünü görüyorsunuz ki bu gerçekten çok korkunç bir miktar. Aynı zamanda tavukların erken gelişmesi için çeşitli ilaç ve hormonlara tabi tutulduğuna dair iddialar da bir başka mevzu. Ancak bu, onun en ucuz protein kaynaklarından biri olduğu gerçeğini maalesef değiştiremiyor.

YouTube kanalımda genellikle kırmızı et tarifleri üzerine çalışıyorum, izleyenler de özel günlerde yapmak için bu tür yemekleri tercih ediyorlar. Ancak birçok izleyici de daha uygun fiyatlara hazırlanabilecek yemek tarifleri isteklerini belirttiğinden, geçtiğimiz günlerde nefis bir fırın tavuk tarifi vermeye karar verdim. Hazırlaması çok kolay olan bu tarif, lezzet olarak deneyenleri çok mutlu etti. Eğer imkanınız varsa, tarifi hazırlarken her ne kadar güvenilirlikleri benim kafamda hala biraz soru işareti olsa da organik veya serbest dolaşan tavuklardan kullanmaya çalışın.

Özellikle Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da tavuk gibi kümes hayvanlarının içlerindeki boşluk doldurularak lezzetleri zenginleştiriliyor. Biz geleneksel olarak bunu pek fazla yapmıyoruz. Ancak, içeriye koyulan biraz baharat ve bir limon ciddi bir fark yaratıyor. Bunu atlamamanızı öneririm.

Malzemeler:

-1 adet bütün tavuk

-2 adet patates

-2 parça kereviz sapı

-1 havuç

-1 orta boy kuru soğan

-1 baş sarımsak

-1 adet limon

-4’er dal taze kekik ve biberiye

-tuz, karabiber, zeytinyağı

Öncelikle, bu tarifte bir sebze yatağı kullandım. Bunun için kabuklarını soyduğum patates, havuç ve soğanı fazla iri olmayan şekilde doğrayıp, kereviz saplarını da dilimlere ayırdım. Bir baş sarmısağı da olduğu gibi ortadan ikiye bölerek, üstlerine yerleştirdim. Biraz tuz, karabiber ve zeytinyağı ekledim. Tavuğu pişireceğim tepsiye iyice hepsini karıştırıp, tavuğun boyutları civarında bir yatak olacak şekilde yerleştirdim.

Tavuğun tüm dış yüzeylerini yine tuz, karabiber ve zeytinyağı ile ovaladıktan sonra, boşluğunun içerisine ortadan bolca tuz ve karabiber, ortadan ikiye kesilmiş bir limon ve kekik ve biberiye dallarını yerleştirdim. Eğer pişirme ipiniz varsa, bu noktada butları birbirine bağlamanızı öneririm. Ben çekimi yaptığım anda evde ip kalmadığını gördüm maalesef. Görsel olarak daha iyi bir sonuç elde edersiniz, ayrıca limondan çıkan buharın daha fazlasının tavuğa nüfuz etmesini de sağlarsınız. Bence değer.

Önceden 180°C’ye ısıtılmış fırında, 1,5 kilogramlık bir tavuğu pişirmek yaklaşık 75 ila 90 dakika kadar sürüyor. Tavuğun dışı çok aşırı kızarmış görünmese de, içi hem sulu hem de yumuşacık kalıyor bu süre sonunda. Eğer daha fazla kızarmış bir tavuk görüntüsü isterseniz, bir 15 dakika daha fırında tutabilirsiniz, ancak biraz kurumaya sebep olabilir bu durum, uyarmadın demeyin sonra… Sebzelerin de tavuk suyu ile birlikte karamelize olmaları, yemeğe bambaşka bir lezzet katıyor, kenarda kalanlar daha da kahverengi olacaklar, onları sakın yandılar diye yememezlik etmeyin, tahmin edemeyeceğiniz kadar lezzetli oluyorlar.

Aşağıda bu tavuk tarifi ile olan maceramızı izleyebilirsiniz. Hepinize güzel günler dilerim.