Gastronomi'de pazarlama aracı olarak sosyal medya

Bu aralar en popüler pazarlama aracı Instagram oldu. Bir restoran sahibinin yapması gereken ilk iş instagramda bir hesap açmak olmalı. Bir de elbette Instagramda yemek fotoğraflarıyla öne çıkan bir kaç kullanıcıyı davet ederseniz, gelsin müşteriler.

Ülkemiz mutfak çeşitliliği ve lezzetleriyle gün geçtikçe iyiye gidiyor. İyi yemek yepan yerler her geçen gün daha bir ön plana çıkıyor. Özellikle sosyal medyanın gücünü pazarlama anlamında kullanan mekanlar, belirli bir meraklı kitlesini her geçen gün daha fazla kendine çekiyor. 

Bunun iyi yönleri çok fazla. Hem daha iyi yemek yemeye çalışan insanlar için daha fazla seçenek ortaya çıkıyor, hem de gitmeyi düşündüğünüz yerlerle ilgili önden bilgi toplamak daha kolay hale geliyor. 

Bu aralar en popüler pazarlama aracı Instagram oldu. Bir restoran sahibinin yapması gereken ilk iş instagramda bir hesap açmak olmalı. Bir de elbette Instagramda yemek fotoğraflarıyla öne çıkan bir kaç kullanıcıyı davet ederseniz, gelsin müşteriler. 

Ancak bu işin sorgulanması gereken bir tarafı da var. Bu hesaplar, hele şöyle 40-50 bin ve üzeri takipçisi olanlara bakacak olursak, nereye gitseler yedikleri yemekler olağanüstü, şahane... Bu aralar giderek daha fazla yerden bu hesapların sahiplerinin mekanlara gittiklerinde aldıkları paralarla ilgili daha fazla dedikodu duyar oldum, o da başka bir konu. Benim bu konuda en güvenilir bulduğum kişilerden birisi, Fahri Gediz. Gittiği her yeri olabildiğince objektif şekilde puan vererek değerlendiren Fahri beyi takip etmenizi tavsiye ederim. İyiyse iyi, kötüyse kötü. Kendisi aynı zamanda yakın zamanda değerlendirmelerle ilgili olarak kendi adına olan web sitesinde güzel bir yazı yazdı, okumanızı öneririm. 

ANKARA'NIN SULU'SU 

Bildiğiniz üzere ben Ankara'da yaşıyorum. İş yerim dolayısıyla da Söğütözü ve Çukurambar civarında sık yemek yiyebiliyorum. Geçtiğimiz günlerde Armada'nın hemen yanında, Via Tower'ın altında yeni bir mekan daha açıldı. Burada hemen not düşeyim, bu bölgede daha çok sayıda mekan açılmaya hazırlanıyor. 

Bugün size anlatacağım yerin adı Sulu. Çok açık söyleyeyim, ben bu yeni mekana iki öğlen gittim şu ana kadar, henüz çok yeni bir mekan, iş arkadaşlarımla birlikte gidip öğlen yemeklerimizi yemek için iyi bir alternatif olarak değerlendiriyoruz. 

Sulu, adı üzerinde, sulu yemekler üzerine uzmanlaşmaya çalışan bir restoran. Biraz modern bir esnaf lokantası diyebiliriz. Henüz menülerinin basılmadığını söylüyorlar. O yüzden yemek istediğiniz yemekleri tezgahtan seçip sipariş edebiliyorsunuz. Burada önemli bir sorun, fiyatları görmeden sipariş vermek, bu yazıyı okuyorlarsa, tezgahta yemeklerin fiyatlarını da yazmalarını tavsiye ederim. 

Yemeklerin kalitesine gelelim. Çorbaları genelde 4 çeşit çıkıyor. Ben işkembe ve kelle paça içtim, tanesi yeterli miktarda, kıvamı iyi ayarlanmış, ne duru ne aşırı yoğun. Eğer ana yemeklerden alacaksanız yarım çorba gayet yeterli. Tam porsiyon fiyatları 7 ila 10 lira arasında. 

Zeytinyağlılardan tatmadım henüz, ama yiyen arkadaşlarım gayet memnun kaldı. Karışık zeytinyağlı tabağı 16 tl idi anımsadığım kadarıyla. 

Sulu yemekler de günlük olarak değişiyor. Ben ilk gittiğimde Elbasan Tava yedim. Elbasan çoğu yerde kuşbaşı ile yapılır, burada incikten yapılmış, hepimiz gayet beğendik. Beşamel sosu çok ağır değildi, lezzeti çok iyiydi. Ancak tabakta hem patates püresi, hem patates kızartması olması biraz anlamsız olmuştu. Aynı şeyi, patlıcanlı bostan kebabı yanına patlıcan salata koyarak ikinci gidişimde de tekrar ettiler. Bu eşleştirmelere daha fazla dikkat etmelerinde fayda var. Etli güveci de denedim, et miktarı yeterli, fırında 5 saat pişirildiğini söylüyorlar, memnun kaldım diyebilirim. Etli yemekler genellikle 22-24 tl civarında. 

Yemek öncesi ikram edilen ezmeleri çok beğendik, hatta fazladan da istedik. Ayrıca ikram olarak gelen keçiboynuzu şerbeti de alışılmadık bir tat, ancak sanki biraz fazla sulu gibi.  Tatlı olarak katmeri denedik, bir tanesini en az 4 kişi yemenizi öneririm, devasa geliyor. Sanırım katmer 17 tl, bana arkadaşlarım yan masadan gönderdiler sağolsunlar, ama fiyatını göremedim. 

Sonuç olarak, özellikle Armada civarında çalışan ve öğlen yemeği yiyenler için ortalama üstü bir seçenek olduğunu söyleyebilirim. Çorba, ana yemek ve tatlı ile birlikte kişi başına 35-40 tl civarına oldukça lezzetli yemek yiyebiliyorsunuz. Porsiyonları da yeterince doyurucu. 

Güzel bir haftasonu geçirmenizi dilerim.