Haftasonu kahvaltısı için ideal: Krep

Krep, her öğünde, tuzlu veya tatlı olarak tüketilebilen nefis bir gıda. Dünyanın birçok ülkesinde ufak farklılıklar ile karşınıza çıkabilecek olan bu basit yemek, bence de nefis bir kahvaltılık.

Fransızların kahvaltı alışkanlıkları genellikle croissant, portakal suyu ve kahve ile özetlenebilir. Elbette muhteşem fırınlarda yapılan çeşit çeşit ekmek, ülkenin her tarafından gelen farklı ve genellikle kuvvetli peynir çeşitleri, şarküteri çeşitleri, taze meyveler derken birçok çeşitlendirme yapılabilir, ancak en temel kahvaltıları ilk saydığım şekilde özetlenebilir.

Fransız mutfağı boşuna meşhur değil, örneğin benim de yapmayı sevdiğim İtalyan mutfağına göre çok daha karmaşık lezzetler ve tarifler barındırıyor. Demi-glace sosunu hakkıyla yapmak yarım günlük bir çalışma gerektiriyor mesela, İtalyanlarda ise öyle değil, pişme süresi uzun olan yemeklerinde bile hazırlık süresi oldukça kısa kalıyor.

Fransız yemeklerinin hepsi de karmaşık değil elbette. Bugünkü konumuz olan krep hazırlığıyla zorlamıyor, üstelik lezzetiyle muhteşem. Ayrıca krep, her öğünde, tuzlu veya tatlı olarak tüketilebilen nefis bir gıda. Dünyanın birçok ülkesinde ufak farklılıklar ile karşınıza çıkabilecek olan bu basit yemek, özellikle Fransa’nın Bretagne bölgesinden yayıldığı kabul edilen bir yiyecek. Bence de nefis bir kahvaltılık.

İyi bir krep yapabilmek için, öncelikle sıvı bir hamur hazırlanması gerekiyor. Bunun için çok çeşitli tarifler mevcut, ana malzemeler ise un, süt ve yumurta, bunlarla birlikte tarife göre değişmekle birlikte tuz, şeker ve tereyağı da mevcut. Oranlar farklı olmakla birlikte, tüm tarifler yukarıdaki malzemelerle yapılıyor.

Krep hamurunu hazırladıktan sonra, pişirmek için hafif tereyağı ile yağlanmış bir tava kullanıyoruz. Burada yapışmaz tabanlı krep tavalarını ben tavsiye ediyorum, hem ebat olarak ideal krepler yapıyorum, hem de çevirmek için havaya atmak çok kolay oluyor. İç malzemesi ise gönlünüze göre, krep tuzlu olsun derseniz mutlaka taze kaşar, dana jambon, mantar gibi malzemelerle ya da tatlı olsun derseniz meyveler, bal, çikolatalı kremalar gibi lezzetlerle taçlandırabilirsiniz.

Tarif konusunda, dediğim gibi çok sayıda farklı versiyon mevcut. Kendime uygun bulduğum bir tarifi sizlerle paylaşayım, damak tadınıza göre farklı tarifleri de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

-1 büyük fincan un

-1 tatlı kaşığı şeker

-1/4 çay kaşığı tuz

-1,5 büyük fincan süt

-4 yumurta

-3 kaşık eritilmiş tuzsuz tereyağı

Krebi hazırlamak için, bir mikser veya blender ile un, şeker, tuz, süt, yumurta ve tereyağını pürüzsüz bir hale gelip üzeri hafifçe kabarcıklanana kadar karıştırın.

Sıvı hamuru, en az 15 dakika dinlendirin. Eğer daha sonra kullanacaksanız, hava geçirmeyen bir kapta buzdolabımda 1 gün bekletebilirsiniz, bu durumda tekrar kullanmadan bir kez daha çırpmak gerekir.

Krep yapacağınız tavayı orta ateşte ısıtın, bir kepçe ile tavanın üzerini kaplayacak kadar hamuru döküp, tavayı çevirerek üzerine iyice yayın. Tavanın üzerinde ince bir katman oluşmalı ama boşluk kalmamalı. Krep kalın olursa da ağır olacaktır.

Krebin ilk yüzünü 2-3 dakika kadar, altın sarısı/kahverengi bir renk alana kadar pişirin. Silikon veya ısıya dayanıklı bir spatula ile krebin kenarını kaldırın, isterseniz havaya atarak, isterseniz spatula ile hızlı bir şekilde krebi çevirin. 1-2 dakika da bu yüzü pişirdikten sonra krep hazır. Bu işlemleri tüm hamuru bitirene kadar tekrarlamasında işin keyifli tarafı.

İç konusu dediğim gibi zevkinize göre, tatlı, tuzlu, hepsi olur, önemli olan sizlerin beğenisi.

Afiyet olsun...