Hayallerin peşinde: H-Sun

Hasan Tüfekçi, eski bir gazeteci, fotomuhabir. Küçücük bir dükkan bulup tuttu, içerisinde badanasından raflarının montajına, her şeyi kendi elleriyle yaptı. Ve yaptığı nefis hamurişlerini H-Sun Unlu Mamuller adıyla da yaklaşık bir ay önce satışa başladı.

Hayallerinin peşine giden insanlara apayrı bir saygı duyuyorum. Hayatın kendilerine ne getirdiğine bakmadan, ellerinden gelen tüm imkanları kullanıp bir hayali gerçekleştiren bir dostumu anlatacağım bugün size.

Hasan Tüfekçi, eski bir gazeteci, fotomuhabir. Benim de çok yakın dostum, hatta Youtube kanalım 10 Numara Mutfak'ta uzunca bir dönem yemek fotoğraflarımı da kendisi çekti. Sonrasında gördük ki, adam aslında cevhermiş ama bize çaktırmıyormuş, inanılmaz hamur işleri yapmaya başladı. Bir anda öyle işler çıkartmaya başladı ki, neden bu işi yapmadığını sorgulamaya başladı. Ve aslında uzun yıllardır küçük bir yer açıp, üst düzey kaliteye sahip pastane ürünleri üzerine çalışmak istediğini anlattı bizlere.

Sonrasında, Güvenlik Caddesi'nde gerçekten küçücük bir dükkan bulup tuttu, içerisinde badanasından raflarının montajına, her şeyi kendi elleriyle yaptı. H-Sun Unlu Mamuller adıyla da yaklaşık bir ay önce satışa başladı.

H-Sun'da ne var derseniz, poğaça, kurabiye ve muffin çeşitleri Hasan'ın esas uzmanlık alanları. Ancak, diğer pastanelerde yiyebileceklerinize göre en önemli fark, ürünlerde kullanılan malzemenin kalitesi. Örneğin, bugün gidip herhangi bir pastaneden alacağınız bir poğaçanın içerisinde kullanılan tek yağ margarin, ve bunun oranı gerçekten duysanız bir daha poğaça yemek istememenize sebep olacak kadar yüksek (%50 civarı diyebilirim). H-Sun'da ise tüm ürünlerde ya zeytinyağı, ya da tereyağı kullanılıyor. Bu, biraz maliyeti ve dolayısıyla satış fiyatını etkiliyor ama 1 TL yerine 1,5 TL vermeye kesinlikle değer.

Sağlıklı olmasının yanı sıra, lezzet olarak da çok iyi işler çıkarıyor Hasan. Sebzeli muffin şimdiden imza ürünü oldu bile. Her geçen gün çeşitlerde de yeni eklemeler oluyor. Çünkü Hasan günlük bulduğu malzemeler ile üretim yapıyor. Örneğin bir gün bulduğunuz böğürtlenli muffin, başka bir gün olmayabiliyor, çünkü o gün tazesini bulamamış oluyor. Sabahları saat 06:30'da dükkana gidip, o günün ilk poğaçalarını taze taze üretip, saat 07:30'da fırından çıkarıyor.

Ayrıca benim çok beğendiğim bir tarafı da, tatlı ürünlerin aşırı şeker içermiyor oluşu. Bir çok pastanede tatlı ürünler gereksiz şekerli, çoğu durumda da glikoz şurubuyla yapılıyor, genzinizi yakması en ufak zararı oluyor. Hasan, tatlıların şekerini de çok fazla tutmuyor, daha sağlıklı ve hafif olmalarını sağlıyor.

H-Sun neden değerli bir girişim? Son olarak onu da anlatayım. Gittiğiniz çoğu restoran, cafe çok büyük yatırımlar yapılarak açılan yerler. Büyük alanlar, lüks malzemeler, masanızda duran su için bile markalar büyük pazarlama faaliyetleri içine giriyorlar. Bu büyük masrafların karşılığını da, siz tüketiciler vermek durumunda kalıyorsunuz. Bunun neticesi, hep şikayet ettiğim, sizlerin de şikayetlerime hak verdiği, pahalılık, kalitesizlik, sürdürülebilirliğin kaybı şeklinde oluyor.

Oysa, H-Sun, gerçekten çok küçük bir masrafla, dükkanın kendisine kadar el emeği dökülmüş haliyle gerçekten çok özel bir yer. Günümüzde her konuda olduğu gibi büyük bölümünü marka zincirlerine teslim ettiğimiz gıda alanında, hala küçük, dürüst ve başarılı işlerin yapılabildiğini göstererek bizleri mutlu eden bir yer. Bütün bunları, Hasan değil başkası olsa da yazardım, bu işlerin çoğalması, kalitenin yükselmesi ve insanların iyi işler yapabilmesi için böyle yerlerden cesaret almaları gerektiğini düşünüyorum. Umarım, benzerleri çoğalır ve böyle ufak yerlerin başarı hikayelerini daha bir çok sefer sizlere anlatma şansı bulurum.

H-Sun, Güvenlik Caddesi 109-B'de, sabah 07:30'dan itibaren hizmet veriyor.

Mutlu bir hafta sonu dilerim.