Her yerde bulamayacağınız lezzetler

Kiva, İstanbulluların yabancı olmadığı bir restoran. Galata kulesinin hemen yanında Anadolu'nun Sır Lezzetleri sloganıyla yola çıkan Kiva, konumu itibariyle önemli bir turistik restoran.

Son haftalarda yazılarıma biraz ara verdim, önceki hafta iş seyahati dolaylısıyla yurt dışındaydım, döner dönmez de maalesef sevgili memleketimi kana bulayan korkunç saldırıyı yaşadık ve bir süre yemek yazmak içinden gelmedi. Ancak, terörün en önemli amacı huzursuz etmek ve günlük alışkanlıklarımızı yapamaz hale getirmek. Bunu kabul etmediğim için yeniden yazmaya başlama vakti geldi. 

Kiva, İstanbulluların yabancı olmadığı bir restoran. Galata kulesinin hemen yanında Anadolu'nun Sır Lezzetleri sloganıyla yola çıkan Kiva, konumu itibariyle önemli bir turistik restoran. Ankara'daysa tarihi nispeten daha yeni. Next Level alışveriş merkezinin teras katında yaklaşık 1,5 yıldır hizmet veriyor. 

Buraya kadar çok farklı bir şey yok, esas fark, geçtiğimiz haftalarda akşam servisinde sunulmaya başlanan mezelerle ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde bu yeni lezzetleri tatma imkanım oldu. İzlenimlerimi paylaşmak istiyorum. 

Öncelikle, Kiva farklı bir yol izliyor. Fava veya humus gibi klasik mezelerin bir bölümü menüde mevcut. Lezzetleri de gayet güzel. Esas fark, pek kolay bulunmayan bazı mezelerde. Örneğin, uskumru dolması Ankara'yı bırakın, İstanbul'da bile daha önce görmediğim, hazırlaması çok zahmetli ama nefis bir meze. Tabaktaki görüntüsü de çok şık. Sırf bunu denemek için bile Kiva'ya gidebilirsiniz.

 

Mezelerin hepsi ortalamanın üzerinde lezzetteydi, beni özellikle mutlu edenler topik, halep köftesi ve tarama oldu. 

Ara sıcak olarak tereyağında yaprak ciğer, bugüne kadar yediklerim içinde en iyilerden birisiydi. Ciğerin altındaki karamelize soğan, karadeniz tereyağı ile birlikte yumuşacık pişmiş ciğerle birleşince sonuç çok başarılı. 

Karides, kalamarla birlikte benim en çok korktuğum deniz ürünü, çünkü çok taze değilse mideme kesin olarak dokunuyor. Burada denediğim pekmezli karides ızgara çok taze olduğu için beni rahatsız etmedi ve gayet lezzetliydi. Az miktardaki pekmezin kattığı mayhoşluğu beğendim. 

Sıcaklarda ise üç farklı kuzu eti denedik. Birincisi kuzu karski, yumuşak ve lezzetli. Kazbaşı denilen versiyonu ise daha çok beğendim, kazbaşı, bildiğimiz kuşbaşının daha irisi, lezzeti müthiş. Her ikisi de ateşe kısa süre gösterilmiş olan bu etlerin içleri tam benim sevdiğim gibi pembe ve sulu. Yiyecek olursanız, lütfen daha fazla pişirip eti kurutturmayın. Bu haliyle nefis. 

Bir de son olarak kuzu etiyle yapılmış ali nazik tattık, onun da daha iyisini sadece İmam Çağdaş'ta yedim dersem, gidenler anlayacaktır.

Tatlılar içinde şu ara bulunan kabak tatlısı, Antakya'da özel bir imalatçıdan geliyor. Un helvası, kalburabastı ve yoğurt tatlısı da hafif ve tereyağı kokuyor. Esas güzelliği ise, aşırı şekerli olmayışları. Bizim tatlılarımız benim damak tadıma göre genellikle aşırı tatlılar, ama Kiva şeker miktarını gayet dengeli tutmuş. 

Özetle, Kiva şu anda Ankara'da ilginç bir menü ile karşımıza çıkan nefis bir meyhane olmuş. Farklı tadım menülerini de deneyebilirsiniz. Mezeler 7-8 TL'den başlıyor, genelde 12-14 TL'yi geçmiyor. Izgaralar 30-40 TL civarı. Birkaç lezzeti deneyerek kişi başı 60-70 TL civarına (alkol hariç) oldukça lezzetli ve zengin bir yemek yiyebilirsiniz. 

Tüm okuyucularıma biraz daha normal günler dilerim...