İstanbul'da bir celebrity: Jamie's Italian

Jamie Oliver bu dünyanın bir süperstarı. Londra'da küçük bir restorandan çıkıp, dünya çapında şöhreti yakalamak kolay iş değil.

Yemek konusuyla biraz ilgili olup, Jamie Oliver adını henüz duymamış olan herhalde yoktur, ya da erişimi çok sınırlı bir yerde yaşıyordur. İngiltere'nin bağrından kopup gelen en büyük Star Chef'lerinden biri olan Jamie Oliver hakkında söylenecek çok ama çok şey var. Öncelikle, bir sosyal medya gurusu, Youtube platformunda oluşturduğu FoodTube kanalı ile milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Aynı zamanda bir çok kitap yazmış, kendi markasıyla pazarladığı mutfak ve gıda malzemeleriyle evlerimize girmiş, televizyon programlarıyla tüm dünyada tanınmış. Son dönemde şeflik eğer bir moda ve trend haline geldiyse, çok ama çok önemli bir pay Jamie Oliver'a ait.

Gerçekten Oliver bu dünyanın bir süperstarı. Londra'da küçük bir restorandan çıkıp, dünya çapında şöhreti yakalamak kolay iş değil. En iyi şef olduğunu kendisi de dahil kimsenin iddia etmeyeceğine eminim ama en medyatik olanın o olduğu kesin. Bu başarısını, müthiş ticari hamlelerle güçlendirmeye de devam ediyor. Jamie Oliver, 6 farklı restoran markasıyla, 16 ülkede faaliyet gösteriyor. Bir başarı öyküsü kısacası.

 

Jamie Oliver, ülkemizde de bir süredir Jamie's Italian markasıyla yemek severlere hitap ediyor. Zorlu Alışveriş Merkezi'nde yer alan Jamie's Italian'a bugüne kadar bir kaç defa gitmiştim. Özellikle yazın gidip yediğim pizzadan çok memnun kalmış ve bunu en iyi pizzacılar listemde de yazmıştım. Daha sonra Jamie's ekibi beni diğer lezzetlerini de tatmam için davet ettiler ve geçtiğimiz günlerde kendilerini ziyaret etme şansım oldu.

Öncelikle, şunu belirtmek gerek, Jamie's Italian çok ucuz bir yer değil. Çok aşırı pahalı da sayılmaz. Ancak bu fiyatların bazı sebepleri var. Jamie Oliver, takip edenler iyi bilir, özellikle sağlıklı beslenme konusunda ciddi çalışmalar yürütüyor. İngiltere'de okullarda çocuklara verilen gıdaların sağlıklı olması konusunda, şeker tüketiminin azaltılması konusunda kampanyalar yapıyor. Burada da, düzenli olarak çocuklara yönelik sağlıklı beslenme kursları ve mutfak atölyeleri düzenliyorlar. Bu kadar hassas olduğu konuları kendi restoranlarında uygulamıyor olması pek mümkün değil elbette.

 

Jamie's Italian Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent bey ve Ankaralı oluşuyla ayrıca sevgimi kazanan genç şef Efe Çetin ile uzun uzun konuştuk bu konuları. Anlattıkları tedarik sistemi gerçekten müthiş. Eğer otomotiv içerisinde çalışanlarınız varsa örneğin, ne demek istediğimi anlayabilirler, bir tedarikçinin sisteme dahil olabilmesi için çeşitli sertifikalar alması ve kapsamlı denetimlerden geçmesi gerekiyor. Restorana ancak onaylı malzeme girebiliyor, hatta o gün size sunulan hamburgerde bir problem yaşansa, hangi sevkiyatta problem yaşandığını saniyeler içinde bulabilecek kadar kapsamlı bir izlenebilirlik mevcut. Bunlar güvenilirliği artırırken, elbette maliyeti de bir nebze artırıyorlar. Ancak yine de, kabul edilemez bir fiyatlandırma söz konusu değil.

Yemekte ilk olarak ev yapımı makarna hamuru ile yapılmış bolonez soslu tagliatelle denedik. Bolonez sosunu çok seviyorum ve iyi bir tariften yakın zamanda oldukça uzun ve zahmetli bir şekilde evde yaptım, burada yediğim de aynı şekilde uzun pişmiş, çok beğendim. Özellikle üzerindeki çok küçük ekmek kırıntısı parçalarının varlığı çok hoşuma gitti. Eğer başlangıç olarak az miktarda isterseniz, 24 TL, ana yemek porsiyonu isterseniz de 32 TL'ye alabiliyorsunuz.

Pizza funghi misti ise çok farklı bir yerde. Yukarıda da bahsettim, Jamie's Italian'ın pizzası gerçekten çok iyi. Yazın denediğim Sicilian Hot gerçekten muhteşemdi, Funghi Misti de müthiş. Beyaz pizza dediklerimizden, yani domates sosu bulunmuyor. Jamie's de pizzanın hamuru çok lezzetli, pizzalar bizim pideler gibi diyebiliriz, ince ve uzun geliyor, bu sayede bazen rastladığımız hamurun özellikle ortasının yumuşak kalması sorunu yaşanmıyor. Pizza Funghi Misti, 36 TL'ye tadılabiliyor.

Son olarak, en çok popüler yemeklerden bir diğeriyse İtalyan Hamburger. Erimiş fontina peyniri, domates salsası, kızarmış soğan halkaları, biber turşusu, brioche ekmeği ve organik kıymadan yapılan köftesiyle hamburgeri çok beğendim. 42 TL'lik fiyatı için biraz fazla diyebilirsiniz, ancak lezzeti gerçekten çok iyi, neredeyse marketten alınma hamburger ekmekleriyle yapılan özelliksiz hamburgerlerle kıyaslanmamalı. Efe şefin de söylediği üzere, bu hamburgeri mümkünse orta pişmiş ısmarlamalısınız, köftesinin daha sulu olması daha fazla lezzet demek. Yanında sipariş edebileceğiniz truffle yağlı patates kızartması da, tam olarak Jamie Oliver'ın tariflerinde anlattığı şekilde, dışı çıtır çıtır, içi yumuşak şekilde hazırlanmış. Donmuş patates asla kullanılmıyor, patatesler 3 aşamalı bir pişirmeden geçerek bu kıvama getiriliyor.

Maalesef bu güzel yemekleri tattıktan sonra tatlı için yerim kalmadı. Ancak tatlılarda da çok iddialılar. Özellikle tiramisu, brownie ve ricottalı cheesecake'i mutlaka deneyeceğim.

Sonuç olarak, Jamie's Italian eğer rahat bir atmosferde lezzetli bir yemek yemek istiyorsanız, rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir yer. Bir not, mutlaka başlangıç olarak focaccia ekmeği deneyin,  iki senedir deniyorum ve bu kadar lezzetlisini hala yapabilmiş değilim.

Keyifli günler dilerim.