Kebap nedir? Nasıl yapılır? Nasıl yenilir?

Adana'da her daim en lezizini bulduğumuz bu enfes kebaplar, ne yazık ki çoğu yerde çok başarılı yapılmıyor. Açıkçası iyi bir kebap ciddi bir araştırma gerekiyor.

Ülkemizde yaygın şekilde bilindiği adıyla Adana Kebap, bir istatistik yapılsa en çok tüketilen kebap çeşidi olarak muhtemelen rakiplerine çok ağır fark atacaktır. Özellikle, adı üzerinde olduğu gibi, Adana'da her daim en lezizini bulduğumuz bu enfes kebaplar, ne yazık ki çoğu yerde çok başarılı yapılmıyor. Adana haricinde iyi kebap bulabilmeniz için oldukça ciddi araştırma yapmanız gerek.

Benim bu konuda uzun zamandır favorilerimden birisi, İstanbul'da. İlk açıldığı merdiven altı küçücük dükkanda, şimdilerde kendisi de bir meyhane işleten eski dostum Güvenç Dağüstün sayesinde tanıştığım Adana İl Sınırı, lezzetli kebapları sayesinde kısa sürede ünlendi, önce Beyoğlu Hayal Kahvesi'nin yanına gitti, sonra da Cihangir'de şube açtı.

Adnan Çam, benim için Adnan abi, Adana İl Sınırı'nın yaratıcısı, tüm müşterileriyle özel olarak ilgilenen, örnek bir ev sahibi. Baboş kelimesini daha önce duymadıysanız, önce alttaki videoda sonra da Adana İl Sınırı'nda duymanız garanti.

Yemekle birlikte gelen her malzeme özenle seçiliyor, biberler, yeşillikler Adana'dan geliyor, keza şalgam da öyle, şalgamın acısını kendiniz ayarlıyorsunuz. Humus, lahmacun, yoğurtlu mezeler, patlıcan söğürme, tablacı salatası, turp derken zaten neredeyse et yiyecek yeriniz kalmıyor. Ancak kebap geldiği zaman doymuş olduğunuzu unutuyorsunuz.

Kıyma kebabı, Adana İl Sınırı'nın en büyük uzmanlığı. Benzeri az bulunacak lezzette, hiç kurumamış, çatal değdiği an dağılan kebabın lezzeti inanılmaz. Kuzu döş ve kaburga eti ile, az miktarda kapya biberi, toz kırmızı biber karıştırılıp iyice yoğuruluyor. Et, kuyrukyağı ile birlikte zırhla çekilerek hazırlanıyor. Şişe geçirilir geçirilmez hemen pişirilmeye başlanıyor. Tüm siparişler o anda hazırlanıp pişiriliyor. Bu da etin bekleyip kurumasına engel oluyor.

Diğer ızgara çeşitleri arasında favorilerim pirzola ve kaburgayı da denemenizi öneririm. Ciğer ve çöp şişi de lezzetli ancak kalabalıksanız çeşit olsun diye deneyin, kaburga ve pirzolaya da yeriniz kalsın.

Adana İl Sınırı zaman zaman eleştiriliyor, fiyatları yüksek bulunuyor. Ucuz olmadığı bir gerçek. Eğer iki kişi çok abartmadan yer ve içerseniz, toplam 200-250 TL hesap ödüyorsunuz. Ancak bu lezzette bir kebap için çok pahalı bulmadığımı da söylemeliyim, ara sıra yemek için değer. Eğer güzel yemeklerle birlikte içmenin de biraz ucu kaçarsa hesap doğal olarak yükseliyor.

Ancak, İstanbul'da yaşıyorsanız ve eğer kebap seviyorsanız, bu lezzeti denemeden geçmemelisiniz. Bu şekilde güzel bir kebabı yapmanın sırları nelerdir derseniz de, sizi aşağıdaki videoya buyur edelim.

Mutlu hafta sonları...