Meze, meze, meze: Cunda

Ayvalık, eğer yemek konusunda hassassanız gelinebilecek yerlerden biri. Özellikle de Cunda adası, nefis restoranlarla sizi karşılıyor. Meze çeşitliliği hiç bir yerde olmadığı kadar fazla. Balıklar hele şu mevsimde, av sezonu da açılmışken taptaze ve nefis.

Bugünlerde bayram tatili dolayısıyla Ayvalık'tayım. Şu anda hava yağışlı olsa bile, keyifler gayet iyi, uzaktayken memleket meselelerine de fazla kafa yorulmuyor bir şekilde. 

Ayvalık herkesin seveceği bir yer değil, baştan söylemek gerek. Temmuz'da bile deniz buz gibi, Antalya sularına alışıksanız burası size göre değil. Ayrıca herşey dahil sistemi buralarda yok. Öyle çocuğu animatörlere bırakıp ben havuzda kokteyl içerim falan yok yani. Sonra uyarmadı demeyin. 

Ama Ayvalık, eğer yemek konusunda hassassanız gelinebilecek yerlerden biri. Özellikle de Cunda adası, nefis restoranlarla sizi karşılıyor. Meze çeşitliliği hiç bir yerde olmadığı kadar fazla. Balıklar hele şu mevsimde, av sezonu da açılmışken taptaze ve nefis.

Sahil boyunca yan yana sıralanmış bir çok restoran mevcut. Bunlar genellikle fiyat ve ürün çeşitliliği olarak birbirinden çok farklı değil. Benim şu ana kadar denediğim üç tane restoran, Ada Restoran, Bay Nihat ve Cunda Meze Dünyası oldu. Her üçü de, nefis mezeleri ve taze balıkları ile son derece keyifli yerler. Fiyatlar, elbette ne kadar deniz ürünü yediğinize ve ne kadar alkol tükettiğinize göre değişiyor ancak, İstanbul fiyatlarına göre genellikle daha uygun olduğu bir gerçek.

Buralara yolunuz düşerse, mutlaka denemenizi önereceğim mezeler, kabak çiçeği dolması, ot mücveri, papalina, istifno, turp otu, sıcak ot ve ahtapot denenmeli, tatlı olarak lor tatlısı mutlaka tadılmalı.

AYVALIK'TA MUTLAKA... 

Ayvalık'a kadar gelmişken mutlaka Ayvalık tostu yenmeli. Bol malzemeli tostlar, şehrin her yerinde mevcut. Liman yakınında tostçular çarşısı kaçmaz. 

Ayrıca buraların bir favorisi de damla sakızlı kurabiye. Pek çok pastanede bulabileceğiniz kurabiyeler, oldukça uzun süre dayanabiliyor. Ben en çok Cunda'daki Karadeniz pastanesindekini beğendim diyebilirim, damla sakızı miktarı daha bol gibiydi. 

Ayvalık'ta bir de çok miktarda antikacı bulmak mümkün, buralarda oldukça ilginç ürünler oluyor. Eğer bütçeniz ve merakınız varsa, liman yakınlarında bir ara sokakta bulunan Santimetre de, ilginç tasarımlı porselen mutfak malzemeleriyle sizi tavlayabilecek bir dükkan. Talatpaşa caddesi üzerinde onu da bulabilirsiniz. 

Herkese keyif ve huzur dolu bayramlar dilerim.