Mükemmel kuzu incik tarifi

Kuzu incik, genellikle lüks restoranlarda oldukça ciddi fiyatlara satılıyor. Bir çok lüks restoranda 45-50 TL'ye yiyebildiğiniz bu güzel et bu kadar pahalı mı olmalı? Evde yemek yapmanın güzelliği işte burada

Eğer bana mükemmel bir yemek ne olmalı diye sorarsanız, cevabım muhtemelen kuzu incik olur. Gerçekten, iyi yapılmış bir kuzu incik, her lokmasında büyük bir lezzet ile sizi mutlu edebilir. Ben son zamanlarda bu konuda bazı denemelere giriştim. Oldukça başarılı bir sonuç aldığım bir tarifi şimdi sizlere biraz anlatacağım. 

Kuzu incik, genellikle lüks restoranlarda oldukça ciddi fiyatlara satılıyor. Hem sunum olarak, hem lezzet olarak üst kalite bir sonuç verdiği için de, yemekten keyif almamanız mümkün değil. Ama gerçekten bir çok lüks restoranda 45-50 TL'ye yiyebildiğiniz bu güzel et bu kadar pahalı mı olmalı? Evde yemek yapmanın güzelliği işte burada. Aynı maliyete rahatlıkla 4 kişiye yetecek kadar incik yapabilmek mümkün, hem de çok kolayca. Hatta yanına da nefis bir risotto yapmak isteyen olursa, tarifi bir sonraki yazımda gelecek.

Gelin adetimiz olduğu üzere malzemelerle başlayalım...

4 adet kuzu incik

2 adet kereviz sapı

2 adet havuç

5 diş sarımsak

1 orta boy kuru soğan

2 adet defne yaprağı

1 kaşık tane karabiber

1 kaşık tuz

Yeterince su

1 kaşık nar ekşisi

Sebzeleri kabaca doğruyorum. Soğanı 4'e bölüp kabuğunu soyarak, sarımsakları kabuklarını bile soymadan, nar ekşisi hariç tüm malzemeyle birlikte büyük bir tencereye alıyorum. 

Üzerlerini geçecek kadar içme suyu dolduruyorum ve ocağın üzerine orta ateşe alıyorum. Bütün malzemeleri önce yaklaşık 75 ila 90 dakika kadar haşlıyorum.

Haşlarken, zaman zaman üstte köpük oluşur, bunları bir kevgir ile alırsanız, et suyu daha berrak olacaktır. Ben bu haşlama suyunu daha sonra değerlendirmek üzere kullanıyorum. Başka bir tencereye süzüp soğumaya aldığım et suyunu daha sonra cam kaplara aktarıp derin dondurucuda donduruyorum. Çözdürüp çorba, pilav, risotto gibi yemeklerde nefis bir lezzet katmak üzere kullanıyorum.

90 dakikanın sonunda, etleri bir tepsiye alıp, üzerlerine bir fırça yardımıyla ince bir katman nar ekşisi sürüyorum. Burada, eğer varsa balzamik sirke çektirmesi de kullanabilirsiniz. İkisi de çok yakışıyor. Daha önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında bir 20-25 dakika daha pişiriyorum. 

Sonuç gerçekten mükemmel, nar ekşisinin de etkisiyle incikler tam olarak nar gibi kızarıyor, lezzeti ve yumuşaklığı ise gerçekten mükemmel. Nasıl yapıldığını ve nasıl göründüğünü, aşağıdaki video ile de görmeniz mümkün. Mutlaka deneyin.

Afiyet olsun!!!