Mutfakta en önemli aksesuar: Bıçak

Mutfağa yeni yeni ilgi duymaya başladıysanız, size tavsiyem ilk olarak paranızın yettiği en iyi şef bıçağını edinerek yola koyulmanız.
Mutfakta en önemli aksesuar: Bıçak

Hiç kuşkusuz, yemek yapmaya meraklıysanız ilk olarak evinizde bulunması gereken mutfak malzemesi bıçak. Ama bıçak derken, iyi bir şef bıçağı demek istediğim anlaşılsın. Elbette merakınız fazlaysa, evinizde çok sayıda farklı kesici alet bulunuyor olmalı. Ancak eğer yeni başlıyorsanız, bu yazı mutlaka okumanız gereken bir yazı olacak.

Öncelikle bu işin marka kısmına bakmak lazım. Aşağıda sayacağım bıçak tiplerinin hepsi, birçok farklı markada bulunabiliyor. Örneğin bütçeniz kısıtlı ise, benim önerim Bursa üretimi bıçaklar veya İkea. Özellikle İkea’da sayacağım her türlü bıçak uygun fiyatlara mevcut. Onların üzerine çıkabiliyorsanız, Alman çeliğine kendinizi bırakın. Fiyat sıralaması olarak küçükten büyüğe gidersek, WMF, Zwilling ve Wüsthof. WMF benim kullandığım şef bıçağının üreticisi, gayet güzel performansı var. Ama para dert değil diyorsanız, Wüsthof benim rüyalarımı süslüyor. Sizin de alacağınız o olmalı. Eğer gerçekten para sorununuz yoksa, şef bıçağı konusunda Japonların el yapımı muhteşem bıçaklarından da alabilirsiniz, onlar birer Hatturi Hanzo kılıcı keskinliğine sahip ve son derece şık ama dehşet fiyatlı ürünler.

En önemlisi şef bıçağı

Evet, eğer kısıtlı bir bütçeye sahip bir mutfaksever iseniz, size tavsiyem ilk olarak paranızın yettiği en iyi şef bıçağını edinerek yola koyulmanız. Şef bıçakları çok keskin, kesici ucunun uzunluğu 18 ila 23 cm civarında olan, üst kısmı düz, kesici yüzeyi eğri diyebileceğimiz bıçaklar. Hani bütün yemek programlarında psikopat katillerin bıçağına benzeyen o kocaman bıçak var ya, işte tam olarak o. Çok keskin olması acemi kullanıcıların gözünü korkutabiliyor zaman zaman ama endişelenecek bir şey yok. Eğer dikkatliyseniz, parmaklarınızı içeride tutmayı unutmazsanız, bu bıçakları kullanırken bir sıkıntı yaşamazsınız. Keskinliği aslında işinizi kolaylaştıracak, çünkü örneğin bir domatesi dilimlerken kabuğa değdiği anda kesmeye başlayan bir bıçağın kontrolden çıkması için gerçekten dikkatsiz davranmanız gerek.

Şef bıçağı dilimleme, kıyma, parçalama gibi işlerde kullanılabilir. Ancak dikkat, örneğin kemik gibi sert bir cismi kesmeye veya kırmaya çalışırsanız, bıçağınızın kesici yüzeyine kalıcı zarar verebilirsiniz. Bunu hiç birimiz istemeyiz değil mi?

İyi bir şef bıçağını diğerlerinden ayıran önemli özelliklerden biri, kesici ucun sapa doğru kalınlaşarak bıçağın ağırlık merkezini tam sapın ucuna doğru getirmesi. Bu özellik, bıçağın elinizde dengeli durması için çok yararlı oluyor. Bunu da söylemeden geçmeyelim. Neyi kastettiğimi tam anlamadıysanız, mutfak malzemeleri satan mağazalarda farklı fiyatlarda bıçaklara bir göz atmanızı öneririm.

Peki sadece şef bıçağı yeterli mi? Çoğu durumda evet, ancak özel amaçlı bazı bıçakları da unutmamak lazım.

 

Soyma bıçağı

İngilizce paring knife denen bir bıçak türü bu, şef bıçağının ufak olanı diyebiliriz. Yine kavisli gelen bir kesici yüzey ancak bu sefer çok daha kısa. Daha hassas ve ince çalışmak gereken yerlerde bu bıçak çok işe yarıyor, bilesiniz.

 

Fileto bıçağı

Fileto bıçağı dediğimiz, kesici ucu ince ve esnek, ucu çok sivri bıçaklar oluyor. Örneğin kemikten et sıyırmak, balıktan fileto çıkartmak, deri veya yağ ayırmak istiyorsanız elinizde bir fileto bıçağı olması gerekiyor.  

 

Santoku bıçağı

Santoku bıçakları, form olarak şef bıçaklarının tersi gibi, özellikle sebze dilimleme konusunda faydalı oluyor. Hele bir de bıçağın yan yüzeyleri yivli ise çok pratik. Eğer denediyseniz, mesela patates dilimlerken hep bıçağa yapışır kalır, işte yivler sayesinde bu olmuyor. 

 

Biraz da fantezi: Satır

Satır maalesef ülkemizde pek iyi bir şöhrete sahip değil. Ancak evde eğer biraz daha ileri mutfak işleri yapacaksanız, bir satır bulunması her zaman işe yarar. Ayrıca Çinli’lerin sebze doğramak için satır kullandığını da belirtelim, 1,5 milyar adam yanılıyor olacak değil ya?

 

Bonuslar

Bıçağınız ne kadar iyi olursa olsun, iyi bir kesme tahtası ile kullanmazsanız keyfini alamazsınız. Yine bütçenizin elverdiği en büyük boyutlu ve en ağır kesme tahtasını almaya çalışın derim. Ahşaplar bana daha iyi geliyor ama temizlikleri önemli. Bambular hem kolay temizlenebiliyor, hem de şık. Plastikler keskin bıçaklar nedeniyle aşınırken yemeğe karışır şüphesiyle benim pek güvenmediğim ürünler.

Bir de en iyi bıçak bile zaman zaman bileylenmek ister. Bunun için de en iyi çözüm bir masat edinmek ilk etapta. Eğer paranız yeterse özel yapım biley taşları en güzeli, ancak onlar da gerçekten pahalı oluyor. 

Bu bıçak türlerini, yukarıdan aşağı doğru bir öncelik sırası ile yazmaya çalıştım. Almaya karar verdiğinizde mutlaka ama mutlaka iyi bir şef bıçağı birinci öncelik.  Sonra aşağı doğru gidebilirsiniz. Ancak bir kritik noktayı da belirtmeden geçemeyeceğim, sevgili eşim evdeki bıçaklarım dolayısıyla benim içimde bir psikopat katil potansiyeli olduğundan ara sıra şüphe ediyor, olmadığına ikna ediyorum tabii ki ama, siz de bu tür endişelerle karşılaşabilirsiniz, söylemedi demeyin…

Sevgi ve lezzet dolu günler dilerim.