Özel yemekler için: Şarap soslu kuzu incik

Eğer kalabalık değilse, benim en çok sevdiğim, hazırlık aşamasına davetlileri de katmak, hep birlikte mutfakta takılmak. Bu akşam ben de öyle yapacağım...

Kolay değil. Yeme içmeye gönül vermiş bir kişiyseniz, bunu da evde amatör yapmanın ötesinde, diliniz döndüğünce, ülkenin önemli bir gazetesinde yazıyorsanız, beklenti oluşur.

Evet, bu akşam uzun zamandır görmediğim çok değerli bir dostum Ankara'ya gelecek ve eşiyle birlikte eve davet ettik onları. Gayet normal değil mi? Elbette. Ancak sorun şu, bunu asla dile getirmeseler bile, çevredeki insanlar merak ediyor, e bu herif videolar çekiyor, köşe yazıları yazıyor, bakalım boş mu konuşmuş dolu mu diye düşünüyor olabilirler mi? Sanmam ama yine de işi şansa bırakmak olmaz.

Yemekte ne yapılacak, yanında ne içilecek? İşte en kritik soru bu. Şimdi şarap içilecek dersen, kırmızı ise ayrı, beyaz ise ayrı menü tasarlaman lazım. Rakı ise meze yapmak gerek. Ama çeşidi de bol olsun, bir iki ara sıcak ve sıcak çıkarabilirsen ne ala... Ama şu bir gerçek, rakı sofrası evde çok zor iş, o ara sıcakları yapmak istesen sofradan kalkman gerekir, olmadı bir iki sıcak bir şeyler koyarız desen, çok fazla da yapmamak lazım, malum ağırlık mezede.

Eğer kalabalık değilse, benim en çok sevdiğim, hazırlık aşamasına davetlileri de katmak, hep birlikte mutfakta takılmak. Bu akşam öyle yapacağım mesela. Günler önceden düşünmeye başlıyorum böyle yemeğe misafirim olduğunda. Bir sefer örneğin, pazar günkü yemek için hazırlıklara cumartesi sabahtan başladığım bile oldu. Ama hepsi ayrı keyifle hatırlanacak akşamlar benim için.

Haydi size, bu akşam yapacağım yemeği anlatayım madem. Şarap soslu kuzu incik:

Malzemeler: (4 kişilik)

4 adet kuzu incik

2 çubuk tarçın

5-6 adet karanfil

2 defne yaprağı

2 orta boy kuru soğan

1 baş sarımsak

2 havuç

2 chilli biber

1 çay kaşığı toz kimyon

1 çay kaşığı kekik

2 yemek kaşığı zeytinyağı

2 kadeh kırmızı şarap

1 su bardağı et suyu

İncikleri yıkadıktan sonra, bir kap içerisine çubuk tarçınları kırıyorum, karanfil, zeytinyağı, kimyon, kekik ve kabaca dilimlediğinm chilli biberler ile birlikte iyice ovalayıp marine olması için en az 2 saat, idealinde en az 8 saat buzdolabında bekletiyorum.

Sonrasında mümkünse fırına girebilecek bir tencere alıyorum. Etlerin üzerindeki fazla malzemeyi temizleyip (atmayın aman), sıcak tencerede az miktarda (tabanı ince kaplasın yeterli) zeytinyağı ile hızlıca mühürlüyorum. Mühürleme, etlerin dışında kahverengi bir katman oluşana kadar sürmeli. Sonrasında etlerin altına gelecek şekilde orta kalınlıkta doğradığım soğan ve havuçları atıyorum, 1 dakika kadar kavurduktan sonra da şarabı ekleyip alkolü buharlaşana kadar yaklaşık 4-5 dakika daha sık sık karıştırıyorum. Sonrasında et suyu, ve defne yapraklarını da ekleyip, 15 dakika daha iyice kaynar hale gelmesi için bekliyorum.

Eğer fırına girebilen bir tencere varsa, bu aşamada önceden 170 dereceye ısıttığım fırına olduğu gibi koyuyorum ve 2 saat pişiriyorum. Tencerem fırına girmiyorsa, kısık ateşte yine 2 saat kadar pişiriyorum. Önerim, 1 saat kadar kapağı kapalı tutup, sonraki 1 saatte de sıvıyı biraz buharlaştıracak şekilde kadar kapağı hafifçe açık bırakmak, ara sıra da etlerin yerlerini değiştirerek her taraflarının o nefis sos ile iyice kaynaşmasını sağlamak.

En son aşamada, etleri bir kaba alıp, içeride kalan sosu bir sos tenceresine süzebilir, bir yemek kaşığı kadar un ile çırpıcı kullanarak iyice koyulaştırarak inanılmaz bir sosa sahip olabilirsiniz. Ya da olduğu gibi bu suyu da etlerinizin üzerine dökebilirsiniz. Sizin enerjinize kalmış diyeyim. Yanına da önerim güzel bir risotto olabilir. Ben sanırım öyle yapacağım bu akşam.

Mutlu bir haftasonu dilerim.