Ruhunuza gıda: Mükemmel Boşluk

Yakın zamanda okuduğum bir araştırmaya göre, insanlar yeni müzikler keşfetme çabasını 30'ların ortalarına doğru bırakıp, bildikleri müziklerle yola devam etmeyi tercih ediyorlar.

Yemek yapmak ve yemek, benim en çok sevdiğim konuların başında, yazılarımı okuyorsanız bunu çoktan anlamışsınızdır. Ancak başka tutkularımda var elbette. Bugün konumuz, müzik, bunların önde gelenlerinden biri.

Müzik benim için şöyle bir şey, çocukluğumda kendim aldığım ilk albümü, Bon Jovi'nin Slippery When Wet albümünü, Kuğulu Pasajı'nın alt katındaki merdivenin yanında bulunan kasetçiden aldığımı çok iyi hatırlarım. Depeche Mode'un Songs of Faith and Devotion albümünü, 1993 yılında bayram tatili için gittiğim Bodrum'da, çıkış tarihinden bir gün önce gece vakti bulup aldığımı ve o an hissettiğim heyecanı, Walking In My Shoes ve In Your Room'u dinlediğimde yaşadığım şoku asla unutmayacağım. 

Yakın zamanda okuduğum bir araştırmaya göre, insanlar yeni müzikler keşfetme çabasını 30'ların ortalarına doğru bırakıp, bildikleri müziklerle yola devam etmeyi tercih ediyorlar. Kendim için de, bunun çok yanlış olmadığı bir dönem geçirirken, son 3 sene içerisinde, kendi adıma gecikmeden dolayı utansam da, Redd yeni favorilerim arasına girmişti.

2005'te ilk albümleri 50/50'yi yayınlayan Redd, zaman içerisinde çıkarttığı 5 stüdyo albümü ve bir film müziği ve geçen sene yaşadıkları bir küçülme sonrası geçtiğimiz hafta son albümleri Mükemmel Boşluk'u yayınladı.

Albüm, giriş şarkısı daha ilk nakarata girer girmez insanı kendisine bağlayan Kalpsiz Romantik ile ülkemizde daha önce yapılan rock albümlerinin üzerinde bir sound vadederek başlıyor. Bu müthiş performans albümün büyük bölümüne yansımış. Şarkıların sözleri ise, modern İstanbul'un karmaşasından ve ilişkilerinden fena halde bıkan bir adamın ağzından çıkmış.

Albümün büyük bölümünde söz ve müzik Doğan Duru imzası taşıyor. Grubun hem vokalisti hem de müziğinin temel taşı olan Doğan Duru, albümde iç dünyasının karanlıklarında bir tura çıkarıyor bizi.

Bu turun içerisinde kesin favorilerim, Kalpsiz romantik, Kanıyorduk, Aşk virüs, Tam bi delilik, İtiraf, ve Hala seni çok seviyorum oldu. İngilizce olsa yurt dışında da büyük başarı kazanacağını düşündüğüm bu albümü hepinize tavsiye ediyorum. Albümü CD olarak alabilir, iTunes ve Spotify üzerinden de dinleyebilirsiniz.

Bu arada, eğer İstanbul'daysanız, albümün lansman konseri bu akşam Bronx Pi Sahne'de olacak. Biz ise Ankara'daki konserlerini bekliyor olacağız.