Açık Radyo'daki bu programı kaçırmayın: Doğum Günü

Açık Radyo'daki 'Doğum Günü'nün sloganı 'Hayatın doğal akışında doğum...

İşim sebebiyle sürekli toplantılardayım, bazen İstanbul’un dört ayrı köşesinde işim oluyor. Bu da bol bol otomobil yolculuğu ve radyo demek. Geçen ay Açık Radyo’da bir programa denk geldim. İki hafta sonra yine. İsmini tanıtımlardan gayet iyi bildiğim ama anne olana kadar içeriği dikkatimi çekmemiş bir programdı ‘Doğum Günü’.
Programın fikir annesi ve yaratıcılarından Başak Kutlu Atay, hamilelik yogası ve doğuma hazırlık eğitmeni. Nur Sakallı ise doğuma hazırlık eğitmeni, doğum destekçisi (doula), bebek ve hamile yogası eğitmeni. Diğer eğitimleri bir yana, hamilelik ve doğum konusundaki CV’leri gayet kabarık. Bu işe 2008’de DO-UM isimli merkezlerinde, hamilelere doğuma hazırlık ve rehberlik kursları vererek başlamışlar.
* * *
Kendi hamileliğim döneminde ismini gayet iyi bildiğim DO-UM’u kurduktan bir sene sonra, Türkiye’nin sezaryenle doğumda Avrupa birincisi olduğu 2009’da, ‘Bir şeyler değişmeli!’ demişler ve tecrübelerini daha geniş kitlelere yaymayı arzu etmişler. Kuruluşundan beri takipçisi oldukları Açık Radyo’yla paylaşmışlar fikirlerini. “Türkiye’de böyle bir programı yapabileceğimiz sadece Açık Radyo vardı. Bu program, mesleğimizin sosyal sorumluluk kısmı. İstanbul’da olmayan, bize ulaşamayan hamileler, anneler için yapıyoruz” diyor Sakallı. ‘Doğum Günü’nün sloganı ‘Hayatın doğal akışında doğum’. Anlayacağınız, hamileliğe ve doğuma dair ne varsa, bu programda. Geleneksel tıbbı reddetmiyorlar ama her şeyin doğalından yanalar. Ebeyle doğumdan katı gıdaya geçişe, refleksoloji masajından suda doğuma, bebek yogasından epizyotomiye kadar, farklı konuların doğaya saygılı ve tabiatın ahengini bozmadan uygulanma yollarına yönelik işlendiği program çok güzel.
Telefon konuşmamızda, Nur Sakallı çok hoşuma giden bir cümle söyledi: “Esas amacımız, hamilelik ve doğum sürecini anne ve bebeğe daha saygılı hale getirmek, gebelik dönemini bir hastalık gibi görülmekten çıkarmak.” Ne kadar doğru!
* * *
İki senedir yayımlanan programın iki yapımcısı var dedim ama 10.5 ay önce sayıları üçe çıktı. Başak Kutlu Atay’ın kızı Tane, Türkiye radyo tarihinin en küçük programcısı. Bütün canlı yayınlarda, kayıtlarda stüdyoda. Fonda sesini duyuyorsunuz.
Program sadece yarım saat sürüyor ama duygusal dozu gayet yüksek. Hissettikleriniz çok daha uzun süre kalıyor kalbinizde, aklınızda. Her dinlediğimde kendi hamileliğim, doğumum aklıma geldi, gözlerim doldu.
Geçen haftaki programlarında mesela, bizde çok moda olan ve benim pek de bayıldığımı söyleyemeyeceğim ‘baby shower’ partilerine bir alternatiften bahsediyorlardı. ‘Baby shower’, annenin yakın kız arkadaşlarının katıldığı ve herkesin bebeğe hediyeler getirdiği bir tür çay partisi. Oysa ‘Doğum Günü’nde önerilen seremoni, bebeğe hediye yağdırıp olayı ticarileştirmekten çok uzaktı. Amacı, anneye kadınlığının ve doğanın ona verdiği gücü hatırlatmak, ona kadın dostları olarak destek vermek. Hediye getirebiliyorsunuz tabii ama örneğin kendi yaptığınız, sembolik bir şeyi. Doğadan bir yaprak da olabilir, kaleme aldığınız bir yazı, resim de…
Hamilelerin, annelerin, babaların ve hayatının bir gününde kadınlığına anneliği eklemeyi düşünen herkesin dinlemesi gereken bir program. İki haftada bir perşembe günleri saat 14.00-14.30 arasında Açık Radyo’da. www.do-um.com’a da bakabilirsiniz.

.