Adım adım 194 bin TL

Steptember için 35 bin kişi 6,8 milyar adım attı, 3,9 milyon Dolar bağış topladı.
Adım adım 194 bin TL

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın (TSÇV) altı ülkeyle birlikte katıldığı Steptember kampanyası sona erdi. Adım sayma eylül sonunda bitmişti ama bağış toplama bu hafta başına kadar açıktı.

Buyurun size hızlı bir sonuç özeti:

Türkiye’den 711 gönüllü, 202 takımla katıldı.

Katılım ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana, Bursa ve Eskişehir’dendi.

Bir ayda hep birlikte 134 milyon adım attık.

Türkiye takımları 8 Kasım’a kadar 194 bin TL bağış topladı.
TSÇV Kurumsal Gelişme ve Halkla İlişkiler sorumlusu İrem Çalışal ile konuşurken dünya sonuçlarını da değerlendirdik. Steptember için toplam 3 milyon 900 bin Amerikan Doları bağışlanmış. Türkiye’den 194bin TL az değil mi, diye sordum. Değilmiş. Steptember’ı başlatan Avustralya’nın ilk senede topladığıyla aynıymış. Hatta bu konularda çok aktif olan İngiltere’nin de önündeymişiz. Hoşuma gitti.Dünya verilerini merak ederseniz; 10bin 757 takım, 35bin gönüllü ile 6,8 milyar adım atmışız. Bizim takım HürAdımlar, 1milyon 272bin adımla Türkiye 31.’si oldu. Bağış sıralamasında ise 44.’yüz. Eh, 202 takım arasında fena sayılmaz. Dünya sıralamasında adımda 1747., bağışta ise 2747.’yiz. Bence hiç fena diil! Yaşasın, çorbada bizim de tuzumuz oldu!

HürAdımlar’la övündüğüme bakmayın, Eylül boyunca listenin ilk onunu gıptayla takip ettim. Hürriyet ve EY Türkiye ile yaptığımız ortak bir projeden tanıdığım EY Türkiye Şirket Ortağı Demet Özdemir’in nerdeyse tek başına 17bin TL toplamasına huzurlarınızda şapka çıkarıyorum.

(soldan sağa) Nurdan Doğanay (TSÇV Projeler Birimi Sorumlusu), Levent Topçu (EY Türkiye), Demet Özdemir (EY Türkiye), İrem Çalışal (TSÇV Kurumsal Gelişme ve Halkla İlişkiler Sorumlusu) , Didem Güven (EY Türkiye), Ebru Beydilli (TSÇV, Metin Sabancı Okulları Fizyoterapist)

Takımlarını EY Türkiye ile birlikte en başlara yazdıran Aksan Hukuk Bürosu, TÇSV, Odeabank takımlarına bütün Cerebral Palsy’liler için teşekkür ederim.

Bu arada Demet Özdemir bağış toplamakla kalmadı, bu hafta İstanbul Ataşehir’deki Metin Sabancı Merkezi- TÇSV’yi ziyaret etti, çocuklarla vakit geçirdi.

Kadıköy Belediyesi’nin tahsis ettiği 35 dönümlük arazide, Sakıp Sabancı tarafından yaptırılıp TÇSV’ye bağışlanmış binalarda yürüyor tüm faaliyet. Sabancı Vakfı halihazırda vakfın en büyük destekçilerinden. Merkezde, devlet korumasındaki 70 çocuk yaşıyor. Rehabilitasyon ve diğer faaliyetler için ise günde 350 kişi geliyor.

Sonuç: Steptember bitti ama Vakfın bağış ihtiyacı sürüyor, hatta hiç bitmeyecek. Biz, Steptember’a dikkat çekmek için “yürüdüğümüz yerden” destek olduk. Oysa oturduğunuz yerden bir tıkla bağış yapmak çok daha kolay. Daha da güzeli, bununla sınırlı kalmayıp, küçük bir ziyaret olur. Hadi, pamuk eller klavyeye.