Çocuklar için yıllık kültür-sanat ajandası

Tüm ebeveynlere önerim, çocuklarınızı bu sene kültürle, sahne sanatlarıyla haşır neşir edin. İşte size Leyla'nın 2014 kültür ajandası.

Yılın ilk günü, Laylu’yla ne yapsam, ne yapsam da onu eğlesem diye düşünüyorum. Müzeler, sergiler kapalı, konser falan yok. AVM’lerden hoşlanmıyorum, park ıslak… Kahve içtiğim arkadaşım böldü dertlenmemi. “Yahu her gün her gün sokakta olacaksınız diye bir kural yok ki. Bir gün de evde oturun. Çocuk, annesi nerdeyse orada mutludur” dedi. E haklı...
Leyloş’la akşamüzeri kahvesinden eve geldik. Yılbaşı hediyelerinden çıkan oyuncaklar açıldı, hepsi keşfedildi. Çocuk olmanın güzel yanı; aynı hediyeden iki tane bile gelse sorun değil, seviniyorlar. Barbie’ler ve Çelik ve Çeliknaz’ı arasında delirip durdu. Hele robot bebeklerin karşılıklı geldiklerindeki ilan-ı aşk etmelerine bayıldı. Bir ara uyuklama fırsatı bile buldum. Çok da güzel bir akşamüzeriydi.
Biz yılın ilk gününü böyle geçirdik ama bir yandan da nasıl girerseniz öyle geçer durumunu unutmamak gerek. Ebeveynlere önerim, çocuklarınızı bu sene kültürle, sahne sanatlarıyla haşir neşir edin. Meyvelerini bugün olmasa da büyüdüğünde alacaksınız. Büyük şehirler daha şanslı ama turneler olsun, yerel işletmeler olsun, çocuklar artık bir sürü şey izleyebiliyor.
Buyurun size Leyla’nın 2014 kültür ajandası.
- Sahnede Dört Mevsim: BKM’nin müzikli çocuk oyunu. Gidenler bir daha gitmek istiyor.
- İstanbul Devlet Opera Balesi’nin tüm temsilleri. ‘Çocuk Müzikali’, ‘Kitap Aşkına’, çocuk balesi ‘Fındıkkıran’. Yer bulmak zor ve ötesi. Biletler üç dakikada bitiyor. Ya internette pusuya yatacaksınız ya da gişede asker olacaksınız. Ama değer. Hiçbir özel tiyatroda olmayan kostüm, makyaj zenginliği garanti. Aynı şekilde Şehir Tiyatroları’nın çocuk oyunları görüle.
- Tiyatro Mie’nin tüm oyunları. Çok yazdım, müdavimiyiz. Torpil değil, iyi oldukları için. Bir de sahneleri olsa! Her ay başka bir sahnedeler. Çok semt çocuklar için avantaj olsa da, sahnesizlik zor iş. Yok mu onlara sahnesini açacak bir yer?
- ‘Kibritçi Kız Müzikali’. Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun oyunu. Eskiden Kenter Tiyatrosu’ndaydılar, Zorlu Performans Sanatları Merkezi açılınca oraya taşındılar. İki iyi yanı var: 1. Biletler ücretsiz 2. Bu masal mutlu sonla bitiyor!
- İş Sanat’ın çocuk etkinlikleri: Her ne kadar bu sene Memet Ali Alabora ve Emir Gamsızoğlu’nun yokluğunu ciddi şekilde hissetsek de diğerleri izlemeye değer. Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti onların yokluğunu bir nebze telafi ediyor. Ama keşke hikâyeyi yenileseler… İlk defa gidenlere çok güzel, bizim gibi ezberleyenlere pek değil.
- İstanbul Modern, bin kere gitsek sıkılmayacağımız bir müze. Sergilerinden çocuk dostu restoranına, çocuk atölyelerine her şeyi harika. Aynı şekilde, Rahmi Koç Müzesi. Atlı karıncası bile var! Dolmabahçe Sarayı, Atatürk Amca’nın evi, Topkapı Sarayı Sindirella’nın şatosu, Rumelihisarı Kalesi, askerlerin, prenseslerin evi… Bu yaz bir türlü gidemedik, Arkeoloji Müzesi bu seneki listede en üstte. Bir de Borusan Contemporary. Sadece hafta sonları açık; 16 Şubat’a kadarki sergi çok interaktif ve çocuklar için heyecan verici. Ve Sabancı Müzesi! Anish Kapoor uzatıldı, çocuklar başka bayılıyor, büyükler başka. Restoranı da harika, köftesi tam bizim sıpalara göre. Bu sene Oyuncak Müzesi de görülecek inşallah.
- ‘Winx Perileri’, ben tahammül edemesem de kız çocuklarının hayallerinde ilk sıralarda. Meşhur ‘Bubble Show’ yine geliyor. ‘Tom&Jerry’yi de eklemişler gösteriye. Bana duacı olacağınız bir tüyo: Önlerde oturacaksanız yanınıza görüntüyü engellemeyen ince, büyüüük bir şal alın. Salon balon içinde kaldığında yapış yapış olacaksınız. Evde küvete sabun koymanıza gerek yok, o kadar!
- Henüz görmediğimiz ama merak ettiklerim de var; Moda Sahnesi’nin ‘Paylançolar Okulu’, ‘Oz Ülkesi’, ‘Garfield’, ‘Sindirella Müzikali’, ‘Balerin Prensesler’...
Benden yazması, sizden gitmesi... Harika bir yıl olsun 2014!