Müzikle gelen başarı

Barış İçin Müzik Vakfı'nın 10. yıl konseri, aynı sahneyi paylaşacak 300 çocuk ve Yekta Kopan'ın sunumuyla yarın İstanbul'da. Çocuklarınızla gidin, kaçırmayın!

Birkaç senedir takibimdeler. Yaptıkları iş bu köşedeki birkaç satırla özetlenmekten çok daha öte. Çocuk, müzik, eğitim ve sosyal sorumluluğu aynı başlıkta buluşturmuş bir başarı hikayesinden bahsediyorum. Üstelik Türkiye sınırlarını da aştılar, 1975’te doğan ve bütün dünyaya ulaşan El Sistema’nın da bir parçası oldular. “Barış İçin Müzik Vakfı”ndan bahsediyorum.

Mimar Mehmet Selim Baki ve eşi Yeliz Baki tarafından kurulan Barış İçin Müzik Vakfı, bugüne kadar 5 bine yakın çocuğa ücretsiz müzik eğitimi verdi. 2012’de 29 Avrupa ülkesinin içinde yer aldığı Sistema Europe’un kurucu üyelerinden biri oldu ve 2014’te El Sistema’nın bir parçası olarak kabul edildi. Şuan Vakıf çatısı altında koro, bakır üflemeliler topluluğu, yaylı dörtlüsü, yaylı orkestrası ve Big Band’in de dahil olduğu 6 ayrı topluluk faaliyet gösteriyor.

Beşbin çocuk demek, nerdeyse beşbin aile demek, azımsamayın. Bir çocuğun hayatında yarattığınız değişiklik, zincirleme etkiyle bütün nüfusa sirayet eder. Sadece benim iddiam değil, araştırmalara da konu: Sporla, müzikle, sanatla, özetle hobisiyle yoğun olarak ilgilenen çocukların yanlış yollara sapma ihtimalleri çok düşük. İçkiden, uyuşturucudan, zararlı çevrelerden koruyorlar kendilerini. Özgüvenleri yüksek olduğu için kendileriyle barışık bireyler oluyorlar. Ve Gandi’nin şu cümlesi, Barış İçin Müzik Vakfı’nın işlevinin ne kadar doğru olduğuna işaret ediyor: “Bu dünyada gerçek barışa ulaşmak istiyorsak, işe çocuklardan başlamalıyız.”

2015, Vakıf için çok özel. Çünkü kurulalı tam 10 yıl oldu. İşte yarınki konser 10. yıla özel. Beş ayrı şefin yöneteceği konserde sahnede 300 çocuk olacak. 50, 60, 100 değil, 300 genç müzisyen!

Konser yarın saat 5’te. Yani rahatlıkla çocuklarınızla gidebilirsiniz. Hatta kesinlikle çocuklarınızı götürmelisiniz! Geçen sene Laylu’yla gittik. Bayıldı. Örnek, çocuklar için en büyük motivasyon. Yarınki konserde kızımın tanıyacağı melodiler olacak mı, merak ediyorum. Evimizde çoğu zaman klasik müzik açık. Sevdiği birçok besteyi, bestecisini de bilerek ayırt edebiliyor artık. En sevdiği beste, evdeki çakma bale resitallerinin fon müziği: Şostakoviç’in 2 numaralı Vals’i. Konser çıkışında bir kitapçıya girip çocuğunuzun yaş grubuna göre hazırlanmış klasik müzik kitaplarından birini edinmenizi de hararetle tavsiye ederim.

Konserde, Barış için Müzik Vakfı’nın farklı düzeylerdeki orkestraları Vivaldi (7-12 yaş), Mozart (10-18 yaş) ve Beethoven (14-19 yaş) Orkestraları’nı, beş farklı şef yönetecek. Vakfın sanat yönetmeni Sascha Goetzel, sürekli şefi Samuel Matus, vakıf eğitmenlerinden Özmen Genç, hem Barış için Müzik Beethoven Orkestrası üyesi olan hem de Vivaldi Orkestrası eğitmenliğini sürdüren Nihan Türkyılmaz (viyola) ile Ebru Kara (keman) sahnede şef olarak yer alacak.

Konserin konuk orkestrası ise Barış İçin Müzik Vakfı’na benzer bir modelle çalışmalarını sürdüren Eskişehir Tepebaşı Çocuk Senfoni Orkestrası.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 2013 yılından bu yana kurumsal destekçiliğini üstlendiği Barış İçin Müzik Vakfı’nın konserine Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi de destek oluyor ve ev sahipliği yapıyor. Konser biletlerinin satışından sağlanacak gelirin tamamının vakfa bağışlanacağını yazmama gerek var mı?

Benden duyurması… Gelin, izleyin, geleceğe dair ümit veren iyi bir şeyin parçası olun.

BARIŞ İÇİN MÜZİK VAKFI 10. YIL KONSERİ

15 KASIM PAZAR, 17.00,

ZORLU PERFORMANS SANATLARI MERKEZİ

www.biletix.com