Nostalji köşesi

Hamile Okulu'nun kurucusu ebe Asude Oflaz'dan küçük bebekli evlerde doğru bilinen 10 yanlış... O kadar doğru ki! Taze ve potansiyel ebeveynlere bir faydam olsun bari...

Bugün bu köşede kuş bile tutsam, yarınki seçimler yüzünden yarım gözle okunacağı için, kolay okunur bir konu derledim.
Okuduğumda aklım o günlerime gitti. Ne kadar sıkıntılı olduğumu hatırladım, paylaşmak istedim. Anne-babalara, hamilelik öncesi ve sonrasına yönelik eğitimler veren Hamile Okulu’nun kurucusu ebe Asude Oflaz, küçük bebekli evlerde doğru bilinen 10 yanlışı yazmış.
O kadar doğru ki! Taze ve potansiyel ebeveynlere bir faydam olsun dedim.

1) İlk gün süt gelmedi, bebeğim aç kalıyor: Bebek, içgüdüsel olarak emme refleksine sahiptir. İlk gelen süt, bebeğin ihtiyacı kadardır. İlk günlerde bir çay kaşığı kadar süt gelebilir. Her emzirmede süt artar. Sütüm az diye endişe yaşamak, strese neden olabilir.

2) Sürekli emzirmeliyim: Yeni doğanlar ilk bir iki gün sonra ortalama iki saatte bir emzirilmelidir. İlk hafta bu sıklık hem olası fizyolojik sarılığın çabuk geçmesi hem de sütün bebeğin ihtiyacı kadar artması için önemlidir. Sonra bebeğin sürekli memede kalması süt birikmesine engel olur ve bebeğin doymamasına, göğüs uçlarının yara olmasına sebep olabilir.

3) Evdeki kedi ve köpekleri uzaklaştırmalıyım: Bebekler yaşam alanlarına göre antikor geliştirerek bağışıklık kazanır. Aileler bebeğe göre değil, bebekler aileye göre yaşamalıdır. Hayvanları uzaklaştırmaya gerek yoktur.

4) Bebeği uyurken sallamayalım: Bebekler anne karnında sallanırlar. Sallama işlemi, vestibüler sistemin uyarılmasına sebep olup denge yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Küçük ritimlerle bebeği sallayabilirsiniz.

5) Karanlıkta ve sessizlikte uyusun: Yeni doğanın günlük uyku süresi ortalama 20 saattir. Büyüme hormonu gece salgılandığından gece lambası karanlığında uyuması gerekir. Gün doğumundan itibaren perdeler açılmalı, havalandırılmalıdır. Gündüz aydınlıkta ve gürültüde uyuyabilir.

6) Bebeğim üşüyor, eldiven takalım: Bebekler ortama göre bağışıklık kazanıp uyum sağlar. 20-22 derece sıcaklık bebekler için uygundur. Bedenlerinin en uç noktaları olan el ve ayaklarındaki periferik kan sistemleri doğduktan sonra gelişir. Bu yüzden el ve ayakları normalden soğuk olabilir. Sadece 2500 gramın altındaki bebeklerin daha sıcak tutulmaları gerekir.

7) Yenidoğanda gaz yoktur: Bebekler, süt emerken hava yutabilirler. İlk günlerde bile emme işleminden sonra dik tutularak gazı çıkarılmalıdır.

8) Çok kaka yapıyor, kakası yeşil, bebeği üşüttük: Yenidoğanların her altı açıldığında kaka varsa iyi besleniyor demektir. Günde 4-9 kez kaka yapabilir. Kaka çıkışı yoksa, beslenme sorunu yaşıyor olabilir. Doğru ve düzenli emen bebeğin kakası sarı ve partiküllüdür. Yeşil kaka, çok emdiğini gösterir. Üşütmekle ilişkisi yoktur.

9) Her altını açtığımda pişik kremi sürmeliyim: Pişik kremleri çok yoğun ve kalındır. O bölgeyi steril ve hava almadan korurlar. Bu nedenle o bölgenin direnci düşecektir. İlerleyen dönemde yeni bir ajanla karşılaştığında enfeksiyon veya şiddetli pişik riski doğacaktır. Kremler, pişik varsa sürülmeli ve az kullanılmalıdır.

10) Kundak zararlıdır: Bebeğin anne karnındaki hareketleri kısıtlıdır. Örneğin kollarını, anne karnının izin verdiği kadar uzatabilir ve güvende hisseder. Doğduğunda istemsiz yaptığı el kol hareketleriyle kendini korkutur. İlk haftalarda yarım kundak yapmak bebeğin daha kolay uyumasını sağlar.

Oyunuzu geleceğe verin

Yarın herkes sandık başında. Vereceği oyun uzun vadeli sonuçlarını belki de en çok biz, anne-babalar düşünmeliyiz. Bu oylarla çocuklarımızın geleceğini belirleyeceğiz. Üstelik bu seçimler partiler arası rekabetten çok, rejim seçimine dönmüş durumda. Dışarıdan bakan halimize gülüyordur. İşin sonunda yerel yönetim seçiyoruz ama sanırsın hepimizin idam fermanı duruyor o oy pusulasında. Ben çocuğum için dünya genelinde kabul görmüş bir eğitim sistemi ve özgürlük istiyorum. Yaşının durumuna göre istediği okula gitsin, istediği oğlanla öpüşsün, internette ne yapıyorsa yapsın. Ben koymayayım o yasağı, kendisi belirlesin sınırlarını. Ya siz?