Öneriyorum, okuyunuz

Anne Hakları Evrensel Bildirgesi'ni duydunuz mu?

Blogcu Anne’yi biliyor musunuz? Okuyorsunuz di mi? Elif Doğan’ı yazıları ve yorumlarıyla Twitter, Facebook ve blogcuanne.com’da, her yerde takip ediyorum ben. Şimdi, 2009’da hayata geçirdiği blogundakilerle yeni yazılarını bir kitapta topladı: ‘Annelik Her Zaman Tozpembe Değil.’ Her ne kadar gazetemle ilgili sert yorumlarının çoğuna katılmasam da annelik konusundaki gözlemlerinin, düşüncelerinin altına imzamı atarım. Aslında kitap çıkalı bir ayı geçti. Bir sürü kişi bahsediyor diye önce erteledim, sonra kitap masamın üzerinden yolcu oldu derken, bugüne kaldı.

Son derece içten, esprili, anneliğin benim de öne çıkarmayı tercih ettiğim yanlarını, çocuktan önce ve çocuktan sonra hayatı anlatan yazılar bunlar.

Kitapta alıntılamak istediğim yüzlerce cümle var. Başlıklara bakınca “İşte benim hayatım” diyeceğiniz onlarca konu göreceksiniz. En çok güldüklerimden biri, eskilerin “Kocanın sözüne, çocuğun d.tüne güven olmaz” lafını hatırlattığı tuvalet eğitimi yazısı oldu. Bir büyük lafını ise benden de sağlamalı olarak çürütmüş: Bebek uyuyunca anne de uyur. Ya da “Çocuk bakmak, evcil hayvan beslemeye benzer” bölümü. Çoook yıllar evvel bir erkek yöneticim de aynısını söylemişti, katılmamak elde değil. Ama bu yazılardan üç-beş satır şeklinde yapmayacağım alıntıyı; onun yerine kitabın en başında bulacağınız ‘Anne Hakları Evrensel Bildirgesi’nden bazı maddeleri alacağım.

Şunları bir poster haline getirip evlerimizin kapısından başlayarak otobüslere, kahvelere, devlet dairelerine falan mı assak acaba? 

*  Bütün anneler eşittir.

* Bütün anneler normal ya da sezaryen doğum, biyolojik ya da sonradan kazanılmış annelik, emzirme ya da mama verme tercihleri, çalışma ya da çalışmama durumuna göre herhangi bir ayrıma tabi olmaksızın, bu bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir.

* Hiçbir anneye, kendisi sormadıkça, çocuğunun neden ağladığı konusunda fikir beyan edilemez; çocuğu aç bıraktığı ya da hasta ettiği ima edilemez.

* Her annenin dinlenme ve boş zaman hakkı vardır. Bu, kendi evi içinde istediği kanepede ayaklarını uzatıp kitap okuma veya dizi seyretme ya da haftada bir gün ve/veya akşam çocukları babaya bırakıp dışarı çıkma hakkını da kapsar.

* Hiçbir annenin tuvalette geçirdiği zamana keyfi olarak karışılamaz. Her annenin bu gibi müdahale ya da saldırılara karşı isyan etme hakkı vardır.

* Her annenin tek bir kişi olarak tanınma ve kendi ismiyle anılma hakkı vardır. Bu hak, anneye, üçüncü kişilerin ona ‘annesi’ şeklinde hitap etmesine itiraz hakkını da beraberinde getirir. 

* Her annenin hafta içi 07.00, hafta sonu sabah 08.00’e kadar uyuma ve (o saatlerden önce olmamak kaydıyla) kendi kendine uyanma hakkı vardır.

* Her anne, yemeğini –soğumuş da olsa- barış ve huzur içinde yeme özgürlüğüne sahiptir.

* Hiçbir anne, animatör muamelesine tabi tutulamaz. İstemediği bir oyunu oynamaya, kendi istemi dışında araba yarıştırmaya, Barbie’lere gelinlik giydirmeye zorlanamaz.

* Bu bildirgenin hiçbir hükmünün değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

* Bu bildirgenin her bir hükmü, karşı çıkılması halinde bir anne isyanına dayanak oluşturabilir.

Blogcu Anne, Elif Doğan, Annelik Her Zaman Tozpembe Değil, Doğan Kitap