Sahnelerde ne var

Geniş kapsamlısını sonraya söz vererek, bugün ilk olarak yakın takibimdeki birkaç yerin 2014-2015 sezonunda sahnelediği yeni tiyatro-müzikal projelerini yazacağım.

Bu sene geç kaldım bu yazı için. Hastalıktı, şuydu buydu derken, doğru düzgün bir tiyatro-müzikal-sahne dosyası yapamadım bir türlü. Geniş kapsamlısını sonraya söz vererek, bugün ilk olarak yakın takibimdeki birkaç yerin 2014-2015 sezonunda sahnelediği yeni projelerini yazacağım. 
***
SAHNE DENİLEN BÜYÜLÜ KUTU

İş Sanat ne yapsa iyi yapıyor. Sahne Denilen Büyülü Kutu’yu daha izlemedim- çünkü yarın başlıyor- ama iyi olduğuna eminim. Tanıtımdan aynen alıntılıyorum: “Bu müzikli oyunda, sahnenin nasıl büyük bir emekle gerçekleştiğini anlayacakları ve perde arkasındaki görünmez kahramanları tanıyacakları bir serüvene çıkacak çocuklar. Bu serüvende danslar, şarkılar, farklı sahne sanatları, renklerle bezeli eğlenceli bölümler ve her oyunda sahnedeki büyülü kutudan çıkan bir sürpriz var. Çocuklara sahne büyüsünü yaşatan, yetişkinlere onların gözünden tiyatroyu anlamaya yardımcı olan Sahne Denilen Büyülü Kutu şarkı, dans, oyunculuk ve sürprizlerle karşılaşmak isteyen herkesi bekliyor.” 

Şimdi de tercümesi: Laylu büyüyünce oyuncu ve balerin olacakmış. Buradan başlasın bari eğitime. Bu oyunla işin arkasındaki emekleri biraz biraz anlamaya başlayacağını düşünüyorum.

Bu arada söylemeden edemeyeceğim; İş Sanat’ın çocuk projeleri içinde hiçbir zaman unutmayacağım, devam etse bir ömür boyu gideceğim etkinlik, piyanist Emir Gamsızoğlu ve Memet Ali Alabora’nın yaptığı Çocuklar İçin Notada Yazmayanlar’dır. Keşke yeniden sahnelenebilse, keşke gidebilsek…(www.issanat.com.tr)

TİATRO MİE

Tiyatro Mie, bu sene sezona iki yeni oyunla giriş yaptı. Kediler ve Köpekler Müzikali ile Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler. Mie’yi seviyorum, çünkü metinleri karmaşıklaştırmadan, dolandırmadan, mesajları çok güzel veriyorlar. Şarkıları da çok güzel. Bütün oyunları baştan sonra ezbere biliyoruz Laylu’yla. Müdavimi olduğumuz ilk sene, oyun çıkışında şarkıları CD’de hediye ediyorlardı, artık online indiriliyor. Evet, CD daha kolaydı ama çevre kirliliğini azaltmak için de bu yol daha mantıklı.

Mie’nin bir güzel yanı da, sezon boyunca İstanbul’un birçok merkezinde olmaları. Bu ay Akatlar’dalar. Hasret bitti, vuslat pazara! (www.tiyatromie.com) 

KARLAR ÜLKESİ

Mehmet Zorlu Vakfı, geçen sene sahnelemeye başladığı Kibritçi Kız Müzikaline bu sene bir yenisini ekledi: Karlar Ülkesi. Baştan uyarayım: Elsa ve Anna yok bu oyunda. Sven ve Olaf da. Hans Christian Andersen’in Karlar Kraliçesi masalından uyarlanan başka bir hikâye bu. İsim ve içerik hayal kırıklığı yaratır gibi olsa, gitmenizi öneririm. Gördüğüm en kalabalık kadroyla sahnelenen çocuk oyunu. Dekor, kostüm, prodüksiyon çok başarılı. Hikaye ve mesaj anlamlı: doğanın önemi ve mevsimler. Renkler ve görsel zenginlik çocukların hayal gücüne on numara hitap ediyor. Ha, melodiler pek akılda kalmıyor, kulağınıza yapışmıyor ama önemli değil. 

Bu arada kesintisiz devam eden ve ücretsiz olan az gösteriden biri bu. Zorlu ailesinin toplumsal sosyal duyarlılığı sayesinde ailelerin cüzdanları ağlamıyor. Kibritçi Kız ile dönüşümlü sahneleniyor. (www.zorlucenterpsm.com)

AİLE AĞACI
Akbank Sanat Çocuk Tiyatrosu’nun yeni oyunu. Türkiye’de çocuk tiyatrosunun şahını yaparken birkaç sene önce durağanlık dönemine girmişlerdi. Geçen seneki “İçerisi, Dışarısı” tiyatrosu ile Akbank Çocuk’a layık bir şekilde geri döndüler. Hikâye web sitesinde şöyle tanıtılıyor: “Oyunumuzun kahramanı Penny'nin ailesinde herkes bir şey için para ister. Kendisi bütün cep harçlığını, en sevdiği çizgi romanın ilk baskısını almak için biriktirir. Küçük kardeşi Luke oyuncaklarından bıkmıştır ve yeni bir oyuncak alacak parası kalmamıştır. Penny'nin annesi ise pahalı parfümler ve yeni elbiseler almaya bayılmaktadır. Evin her tarafı, en son çıkan elektronik eşyalarla doludur.Beraber oldukları boş zamanlarında, birlikte vakit geçirmek yerine hep bunlarla oynamaktadırlar. Ancak babaları işini kaybedince her şey değişmeye başlar. Penny ve ailesi paranın neleri alıp alamayacağını anlayıp, birbirlerinin gerçek değerini hatırlarlar.” 

Bu arada Akbank Sanat’ta çocuklar için çok güzel atölye çalışmaları da var. Hepsine bakmanızı öneririm. (www.akbanksanat.com)