Sömestre 2015 çocuk eğleme-oyalama rehberi

İnsanlık için küçük, yarıyıl tatili öncesi kâbus gören ebeveynler için dev bir hizmet!

Malum zaman geldi, çalışan-çalışmayan tüm ebeveynler, başta da anneler için “Bu iki hafta nasıl geçecek tanrım” dönemi haftaya başlıyor. Gerçi Leyla’nın okulunun tatili başka bir zamanda ama bu da empatik anne kıyağı olsun size. Oturun bilgisayarın başına, tükenmeden alın bütün biletleri.

Yine kendi sevdiklerimizden çıkışla olacak tabii ki rehber: Sahne etkinlikleri, müzeler… Benden sirk falan önermemi beklemeyin, yazmadığım tiyatro kumpanyalarını neden önermediğimi sormayın, kimsenin kalbini kırmak istemem. Anladınız onu.

SARAYLAR, MÜZELER

Eğer aktivite rutininize henüz sokmadıysanız, saray - müze gezmelerine başlayın artık. Benim çocukluğumda Aya Sofya, Topkapı, Yerebatan, Sultanahmet ve Dolmabahçe Sarayı’nı görmeyene çocuk demiyorlardı. Yazık, şimdiki çocukların çoğu bihaber. Geçmişte ve hali hazırda beğenmediğiniz şeyler olabilir, ama bunlar da bizim gerçeğimiz, kültürel mirasımız, çocuğunuzu mahrum etmeyin. “Biz çoktaaan bitirdik diyorsanız, özel müzelere girişin: Istanbul Modern, Sabancı, Pera, Borusan, Akbank Sanat… Yarıyıl tatilinde hepsinde harika çocuk atölyeleri var. Şapka-kostüm atölyesinden, gezegenleri öğrenmekten, çağdaş sanatı anlamaya, dans ve mozaikten, heykel yapmaya binbir farklı çocuk aktiviteleri var. Tek tek yazamayacağım kadar çok ve hepsi harika. Web sitelerine girin bakın.

Oyuncak Müzesi de unutulmasın! İstanbul Akvaryum ve Turquazoo’da, on kere de gitseniz güzel vakit geçirme garantili.

Nerdeyse tam günü doldurabileceğiniz eğlence ve öğrenmeyi bir arada sunan “Edutainment” merkezleri Kidzmondo ve Kidzania’yı görmediyseniz buyrun size fırsat. Biri Avrupa, biri Anadolu yakasında. Leyla bir gün kasiyer oluyor, bir gün sütçü, bir gün doktor… zor çıkarıyoruz Kidzmondo’dan. Trump Towers AVM’nin çocuk katı da çok güzel, tavsiye ederim. Yalnız şu çocuk alanlarından binbir katkı maddesiyle dolu şekerci dükkanlarını çıkarsalar daha iyi olacak. (Gerçi bu dediğim birçok AVM’nin çocuk katı için geçerli, başta da Zorlu Center.)

Gelelim gösterilere…

MADAGASKAR PENGUENLERİ

Sinema filmi olarak biliyorsunuz, şimdi sahnede izlemeye hazırlanın! New York Hayvanat Bahçesi firarisi çatlak penguenler ve maceraları 23 Ocak’ta sahnede. Üstelik dünya turnesine Bursa’dan başlıyor. Şov, İstanbul Entertaintment Group, Stage Entertainment ve Dreamworks işbirliği ile geliyor ayağınıza. Evet, bildiğiniz Dreamworks, Spielberg’ünki. Gözüm kapalı öneririm, çünkü çok tesadüfi bir şekilde bu hafta provalarının içine düştüm. Harika bir gösteri geliyor!

SEZUŞ’UN HİKAYELERİ- EFE İLE BULUT OSMAN BEYE KARŞI

Valla bunu nasıl anlatsam az. Onyıllardır dilimize pelesenk olmuş Sezen Aksu şarkıları, çocuklar, hayvanlar, birlikte yaşamaya saygı, mücadele, dostluk, barış, eğlence, duygu bir arada… Şarkıların sözleri yeniden yazıldı, karakterler ete kemiüe büründü, harika kostümler ve koreografi var. Sezuş’un Hikayeleri 24’ünde İstanbul’da Trump Towers sahnesinde başlıyor. Sonra da Türkiye turnesine çıkıyor.

İsmi, boşuna Sezuş’un Hikayeleri değil, gerçekten Sezen Aksu yazdı, hem de kendi başından geçenleri! yani. Provaları izledim –bu sefer tesadüfen değil, planlı olarak, çünkü Hürriyet bu projeye çok önem veriyor- ve bayıldım! Aile boyu Türkiye eğlencesi, biletinizi aldınız aldınız… Ha bu ara beni bulamazsanız, provaların sürdüğü yerde arayın, oyunda rol kapmaya çalışıyorum.

BUZ DEVRI CANLI - ICE AGE LIVE

Filmlerinin hastasıyız. Anne kız izleyip izleyip gülüyoruz. Leyla ne zaman bir Sid fotoğrafı görse, kahkaha atıyor. Ben, Diego’yu gizli gizli seviyorum. Ve şimdi onlar da Hollywood stüdyolarından çıkıp Istanbul’a gelenler arasında. Hem de biz buz pateni gösterisi olarak! Pozitif Live, Volkswagen Arena’yı 6-8 Şubat arasındaki gösteriler için buz pistine dönüştürecek. Nasıl olacak çok merak ediyorum. Biletix’te etkinliğe dair bir uyarı var, aynen kopyalıyorum: 1. Kategori (Buz Üstü) ve 2. Kategori (Buz Üstü) biletlerinden satın almış olan izleyiciler, buz pistine çok yakın oturacaklarından kalın giyinmeleri tavsiye edilir. Laylu’yu kayak pantolonuyla görürseniz şaşırmayın.

SAHNE DENİLEN BÜYÜLÜ KUTU

Bu oyun aslında tüm tatil boyunca sergilenmiyor ama ilk pazar İş Sanat’ta var. Biletix’te ilk gösterim dediğine bakmayın, biz Laylu’yla iki ay kadar önce izledik ve bayıldık. Sahne Denilen Büyülü Kutu, çocuklara müzikli bir oyunun nasıl hayat bulduğunu görecekleri bir deneyim sunuyor. Eşzamanlı yürüyen bir hikaye eşliğinde tabii. Babasını, “bir su damlası kadar” seven suyun kıymetini bilemeyenlerce yanlış anlaşılan Minnak’ın hikayesi. Çok uzun anlatmaya gerek yok, İş Sanat’a yakışır kalitede bir iş.

ANADOLU ATEŞİ – KIVILCIM

Meşhur dans topluluğu Anadolu Ateşi’nin çocuk versiyonu Kıvılcım, 25 Ocak – 2 Şubat arasında İzmir, Denizli, Aydın, Kocaeli ve İstanbul’da sahnede olacak. Dört-12 yaş arasındaki 80 minik dansçı, 2 bin çocuk arasından sınavla seçildi. Anadolu Ateşi Kıvılcım’da akrobasi ve yeni koreografiler de var.

FLYİNG SUPERKİDS / UÇAN YUMURCAKLAR

Bu da, daha önce izlediğimiz ve çoook sevdiğimiz gösterilerden. Danimarkalı bir jimnastikçinin 1967’de kurduğu çocuk akrobasi topluluğunun gösterisi gerçekten şapka çıkarmalık. Uçan Yumurcaklar 23–28 Ocak arasında İstanbul, TİM Show Center'da. Uçan, zıplayan, taklalar atan çocukların yeteneklerine şaşacaksınız. En güzel yanı da, gösteri bitiminde ekibin izleyicilerle fotoğraf çektirmesi. Sadece çocuklarla tabii!

CANAVAR ARABALAR

Bu gösteri erkek çocuklar için! Motosikletle akrobasi, dans, özel ışık ve ses Showları ile Canavar Arabalar, 31 Ocak ve 1 Şubat’ta sadece 3 gösteri ile İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda.

GARFIELD

36 yaşında ama kilolarından olsa gerek, yaşını hiç göstermiyor. Hınzır kedi Garfield ile sevimli ve aptal dostu, köpek Odie yeniden İstanbul’dalar. Bu seneki gösteride sihirli bir masal kitabının içine giren Garfield ve Odie, çocukları Bremen Mızıkacıları, Kırmızı Başlıklı Kız, Hansel ve Gretel, Fareli Köyün Kavalcısı ve Çizmeli Kedi Masalları’na uzanan bir yolculuğa çıkaracak. 1-8 Şubat arası Tim Show Center’da.

ALICE HARİKALAR DİYARINDA

Bu müzikal çocuk oyunu "Alice Harikalar Diyarında", Altınok Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Hikaye malumunuz, Alice beyaz bir tavşanın peşine takılır ve kendini bambaşka bir dünyada bulur. Altınok Tiyatrosu’nun artısı, oyuna baleyi de eklemiş olması. Kız çocuğu diyorum, pembe diyorum, tütü diyorum… Daha ne diyeyim? Johnny Depp’ten beri Çılgın Şapkacı’ya farklı baktığımı söylememi kimseye faydası yoktur diye düşünüyorum. Alice Harikalar Diyarında, 25 ve 31 Ocak’ta İstanbul’da.

SNOW WORLD – KAR DÜNYASI

Snow World’ü, Biletix’i kurcalarken gördüm. Kendim görmedim, giden arkadaşım da yok ama ilgimi çekti. Türkiye’nin en sıcak bölgesi Antalya’da 1.500 metrekare alana kurulu yer alan Kar Dünyası, geceleri yağdırılan gerçek kar ile Türkiye’nin en eğlenceli kapalı kar alanı olma iddiasında. İçerisinde İgloların, Aziz Nikola’nın evinin ve kafelerin olduğu Kar Dünyası, Şubat Tatili ruhuyla pek güzel örtüşüyor. Ne de olsa Noel Baba Antalyalı, yakışır.

CANIM KARDEŞİM

TRT Çocuk’un çok sevilen çizgi dizisi, Canım Kardeşim, " adlı çizgi dizi bu sefer çocuklarla sahnede buluşuyor. Müge ve Mine, yanlarına sevimli kedileri Mıncır’ı da alarak dünyayı dolaşıyorlar. Gösteri, çevre duyarlılığı, farklı olanı anlamaya çalışmak,  empati, kardeşlik, dayanışma gibi evrensel temaları eğlendirici bir dille ve coşkulu müziklerle sahneye taşıyor. Üstelik sadece İstanbul’la sınırlı kalmıyor, 21 Şubat’a kadar Trabzon, Rize, Ordu, Samsun, Ankara ve İstanbullu bebeleri mutlu ediyor.