Steptember için adım adım!

Bir ofis çalışanının günde ortalama 3.000 adım attığını biliyor musunuz? Peki uzun süre boyunca oturmanın "yeni sigara içme" olarak kabul edildiğini?..

Yılın heyecanla beklediğim o zamanı geldi! Zaman, “Steptember” zamanı! Dünyanın 4 bir tarafından yüzbinlerce kişi, spastik çocukların ihtiyaçlarına dair farkındalık yaratmak ve bağış toplamak için yürüyecek. Hedef ne? Günde 10bin adım. Yazıyla onbin, sayıyla 10000. Ne çok sıfır! Ama imkansız değil.

Biraz da korkuyla bekledim bu seneki Steptember’ı. Çünkü son birkaç aydır çöreklenmiş yılan gibi yerimden kalkamaz oldum. Ağustosta sırf kendimi görmek için taktım adım ölçerimi. Bazı günler 4bin adımda kaldım, kendimden utandım. Neyse ki Mart-Nisan aylarında sadece uyuduğum zaman dışında sürekli yürüdüm, arayı kapamış sayayım kendimi.

Bilmeyenler ve sosyal sorumluluk duygusunu yeni açanlar için anlatayım:

Steptember, bütün dünyada eş zamanlı yürüyen bir sosyal sorumluluk kampanyası. Eylül (September) ve Step (adım) kelimelerinin birleşmesinden türemiş. Amacı, yukarıda da belirttiğim, spastik çocukların varlığına, ihtiyaçlarına dair farkındalık yaratmak. Sosyal motivasyonla bireysel sağlığı birleştirmişler. Steptember, kampanyaya katılanları Eylül ayı boyunca günde 10bin adım atmaya davet ediyor. Bağış kısmını motive etmek için yürüme modülü eklenmiş.

Yürümek, hiçbir şey yapmasak bile su almaya veya tuvalete gitmek için yaptığımız en temel hareket. Fiziksel engeli olmayan bireyler için en azından. Sadece bu farkındalık, yani yürüyor olabilmek bile, katılım için yeterli sebep bence. Özetle, global bir kampanya sürdürürken katılımcıya fayda olarak geri dönecek bir eylem sunuyorlar.

Bakın Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’ndan Steptember Kampanya Yöneticisi İrem Çalışal yürümeye dair ne diyor:

“Bir ofis çalışanının günde ortalama 3bin adım attığını biliyor musun? Peki uzun süre boyunca oturmanın "yeni sigara içme" olarak kabul edildiğini? Şimdi günün kaç saatini koltukta, arabada, otobüste, ofiste, eve gidiş yolunda oturarak geçirdiğini bir düşün... Harekete geçmek ve kendine bir iyilik yapmak için ekstra bir motivasyonun olması güzel olmaz mı?”

Geçen sene bu kampanyaya canı gönülden destek verdim. İstediğim kadar çok para toplayamadım ama farkındalık oluşmasına katkıda bulundum. Bu sene de yürüyeceğim ve her türlü desteği almaya hazırım. Çünkü geçen sene ayrı yerlerde ama aslında birlikte yürüdüğüm binlerce kişi ile Cerebral Palsy'li çocukların ihtiyaç duyduğu özel eğitim ve rehabilitasyon desteğine kavuşmalarına katkıda bulundum. Geçen yılki desteğimizle, çocuklar 2014 yılı boyunca, ihtiyaç duydukları hizmetlere kavuşabildiler.
www.steptember.org.tr adresinde her türlü detayı bulacağınız Steptember, 2 Eylül’de başlayacak ve 29 Eylül 2015’de sona erecek. Bu sene ABD, Avustralya, Hollanda, İngiltere, Kanada, Polonya, Hindistan, Singapur da dahil kampanyaya.

İrem Çalışal, katılımcılara yolladığı mailde bağış toplamak için faydalı olabilecek tüyolar da vermiş. Yorumlarımla huzurlarınızdalar:

* Destekçilerinle irtibata geç ve durumun hakkında onlara bilgi ver. Onları sık sık bilgilendirmekten çekinme. Unutma ki onlar seni desteklemek için can atıyor! Bu yüzden onlarla her adımını paylaş.

Evet, gerçekten her adımınızı paylaşın. Özet: Çevrenizi tatlı tatlı taciz edin
* E-posta göndererek en yakınlarından ve sevdiklerinden destek iste. Gösterge panelinde kullanabileceğin veya istediğin değişikleri yapabileceğin bir e-posta şablonu hazırlayarak bu işi senin için daha da kolay hale getirdik.

Mailler etkili olmazsa her birini tek tek arayın, gördüğünüzde en masum ama kararlı ifadenizle destek isteyin. Bağışı yapana kadar bırakmayın peşlerini!
* Facebook, Twitter veya Instagram üzerinden paylaş ve gönderine bağış toplama sayfasının linkini eklemeyi unutma! Bu bilgiyi zaten paylaştıysan, tekrar paylaşmaktan çekinme. Hesabını her gün kontrol etmediğinde gönderileri gözden kaçırabilirsin. Sana bağış yapmış olan kişilere herkese açık şekilde teşekkür etmen bile bağış yapmayı unutanlar için kibar bir hatırlatma olabilir.

Ne demiştik, kibarca taciz. Benim bağış bilgilerin en altta bu arada. J
*  İş yerine kek götür ve bir dilim karşılığında insanlardan bağış yapmalarını iste. Evet, tamam, bir sağlık aktivitesi için işe kek götürmek biraz ironik bir durum ama zorlu görev daha başlamadı. Ayrıca tatlı bir ikrama kim hayır der ki?

Odamda sürekli çikolata ve M&M var. Eylülde tanesini 50 liraya satacağım!
* İş arkadaşlarına karaoke yapacağını duyur. Buna engel olmak isterlerse sana destek olmaları gerektiğini söyle. Eğer sen de benim gibi kötü şarkı söylüyorsan, eminim patronun da dahil olmak üzere herkes seni susturmak için takımına bağış yapacaktır.

İrem hanım, korkarım bu benim için uygun formül değil. Bu şirkette yeni olduğum için “nasıl söylüyormuş, bir bakalım” derler, rezil olduğumla kalırım.

Sevgili Okur,

28 gün boyunca günde 10.000 adım atmak kolay bir iş değil. Bu sebeple sosyal çevremizin desteğini istemek son derece normal. Bunu yaparken yüzüm ak; topladığım her kuruş Cerebral Palsy'li bireylerin hayatında fark yaratacak. Onların pek çoğunun yardım almadan tek bir adım bile atamayacağını unutma!

O yüzden, hadi, pamuk eller klavyeye!!!

Steptember’a benim aracılığımla destek olmak için: https://event.steptember.org.tr/donate adresine gidin.

Açılan sayfadaki “Bir takım üyesine bağış yap” kutusuna Evrim Sümer veya PolimekSteps yazın. Gerisi için sistem sizi yönlendirecek.

Bağışları benim hesabıma değil, direkt vakfa yapıyorsunuz. Onu da yazayım hani.