Yılbaşı ağacı konusu

İki yaşından küçük çocuklar için yılbaşı ağacı kurmak anlamsız.

Annem tutturdu, “Yılbaşı ağacını kur, Leyla eğlensin” diyor birkaç haftadır. Ben direniyorum. “Olmaaaazzzz” diye. Kaç kere evden süsler, ışıklar getirmeye çalıştı, hepsini püskürttüm. Sanki bizde yok. Yatağın bazasında üç evlik renkli ışık ve süs dolu. Son hamle olarak üç tane cam top almış, onları sırf o mutlu olsun diye keçeden bir penguen ve kardanadam astığım küçük kauçuk ağacına takıverdi. 

Dokuz ayını dolduran Leyla’nın yaşındaki bebekler için yılbaşı ağaçlarının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Birinci sebep, Leyla’nın oral dönemde olması, ne bulsa ağzına sokuyor. Eline geçirdiği objeleri çekiyor, sıkıştırıyor, birbirine vuruyor, atıyor. İkincisi, yürümek üzere olması. Yürüyemese bile atom karınca gibi emekliyor ve hedefe vardığında ayağa kalkıyor. 

Hadi şimdi bunları ağaçlı bir cümlede kullanalım... Ağaca asacağım ışıkları çekiştirecek: Çarpılabilir, kablo boynuna dolanabilir. Süsleri çekecek: Ağaç devrilebilir, altında kalabilir. Her şeyi ağzına atacak: Cam toplar elini, ağzını kesebilir, bir şey yutabilir, boğulabilir, üstlerindeki boyadan zehirlenebilir. 

Annemi ikna edemeyince işi bilime havale ettim. İlk olarak ailemizden biri gibi olan çocuk psikoloğunu aradım, “İki yaşından küçük çocuklar için yılbaşı ağacı kurulur mu?” dedim. “Yılbaşı ağacı her şeyden önce Hıristiyanlık’la ve Noel’le ilgili bir âdet. Türklerde daha çok sosyoekonomik seviyeyle ilgili” diye başladı ve devam etti: “Ağaç süslemek, anne-babanın heyecanıdır. Renkler, ışıklar ve süsler bebeğe cazip gelir ama neden olduğunu anlamaz. Eğer çocuğunuzla yılbaşı heyecanını paylaşmak istiyorsanız yuvaya gidecek yaşa gelmesini beklemelisiniz. İki-ikibuçuk yaş sonrası, çocuğun sosyalleşmeye başladığı dönemdir ve yılbaşı ağaçları için uygundur.” 

Bir de konunun dışında bir şey söyledi ki, aktarmadan duramayacağım. Eğer çocuğunuz resim çizerken ağaç olarak çam çiziyorsa bir şeyleri masaya yatırmak gerekirmiş. Çünkü yapraklarını dökmeyen çam ağaçları çocukların dünyasında korumayı temsil edermiş. “Çam çizen bir çocuğun şefkate, korunmaya ihtiyacı var demek olabilir” diyor. 

İkinci telefon Leyloş’un doktoru Ayla Kamburoğlu Göksel’eydi. Okul arkadaşı olduğumuz gibi, hem tıbbi olarak hem de insan olarak son derece güvendiğim bir doktor Ayla. Ona sorum, bu dönemde gelen acil vakalar ve hastalıklar ile ilgiliydi. İlk cümlesi 1.5 yaşındaki küçük oğlundan bir anı oldu. Daha birkaç gün önce tüm ailenin bir arada olduğu bir anda, kaşla göz arasında bir cam süsü kaptığı gibi kırıvermiş, eli kesilmiş. 

İki çocuk annesi Dr. Ayla Kamburoğlu Göksel de yılbaşı ağaçlarını iki yaş altı için tehlikeli buluyor. “Elektrik çarpması, cam kesikleri ve ağacın altında kalmak en sık görülebilecek kazalar. Ayrıca ağaçların iğneleri retinalarını çizerek gözlerine zarar verebilir, cilt çizikleri oluşabilir” diyor. 

Ağaç süsleme konusunda kararlıysanız maksimum güvenlik önlemini alarak yapın. Annemin kauçuğa astığı süsler Leyloş’un saldırıları sonucunda 2 metrelik şeflera ağacımızın yapraklarını süslüyor artık. Yılbaşı ışıklarını da pencerenin dışına kurma yolu arıyorum.