Başım(ız) belada!

Diyarbakır 5. Ağır Ceza'nın, savcının tahliye talebini ve Anayasa Mahkemesi'nin içtihat niteliği taşıyan kararını hiçe sayması tek kelimeyle hukuk skandalı.

Hani Ahmet Kaya o meşhur ‘Başım Belada’ şarkısında acı acı bağırıyor ya...
“Nereden baksan tutarsızlık /
Nereden baksan ahmakça...
Başım belada...”
Aynen öyle...
Bu yargıyla, bu çifte standartlı hukuk sistemiyle, bu ikiyüzlü siyaset anlayışıyla hepimizin başı belada!

***

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay hakkında geçen hafta içtihat niteliği taşıyan çok önemli bir karar aldı.
Uzun tutukluluktan dolayı makul süre aşıldı ve seçilme hakkı ihlal edildi diyerek Balbay’ın derhal tahliye edilmesini istedi.
Ve Balbay tahliye edildi.
Bunun üzerine Diyarbakır Barosu, BDP’li 5 tutuklu milletvekillerinin tahliyesi için Diyarbakır’da 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemelerine başvuruda bulundu.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi dün ikiye karşı bir oyla hukuk tarihine geçecek bir karar aldı. Tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan’ın tahliye talebini onlar da Anayasa Mahkemesi’ne müracaat etsinler diyerek reddetti.
Hem de Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı bizzat Anayasa Mahkemesi’nin Balbay kararını mahkemeye sunup tahliye talep ettiği halde.

***

Dedim ya...
“Nereden baksan tutarsızlık /
Nereden baksan ahmakça...
Başım belada...”
Başımız sadece hukukla değil siyaseten de belada.
Bir kere Diyarbakır 5. Ağır Ceza’nın, savcının tahliye talebini ve Anayasa Mahkemesi’nin içtihat niteliği taşıyan kararını hiçe sayması tek kelimeyle hukuk skandalı.
“Efendim, onlar da gitsin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel müracaatta bulunsun” demek, eğer arkasında bir art niyet ya da başka bir hesap yoksa yargıda gidilebilecek en yüksek mahkemenin “İçtihat niteliği yok, bu yüzden Anayasa Mahkemesi’nin kararını takmıyorum” demektir.

***

Meselenin siyasi boyutuna gelirsek o hepten tutarsızlık...
BDP’liler haklı olarak isyan ediyor.
“İstanbul’da ayrı, Diyarbakır’da ayrı bir hukuk sistemi mi var?”
Yok, olmaması gerekiyor ama görüntü bu!
HDP’li dört vekil Meclis’te süresiz açlık grevi başlatacaklarını ilan etti.
Çözüm süreci, Abdullah Öcalan cezaevlerinde süren açlık grevini ‘bitirin’ dedikten sonra başlamıştı, şimdi Meclis’te başlayacak yeni bir açlık grevi ile zaten kör-topal ilerleyen çözüm süreci yeniden başladığı yere dönecek!
Maalesef Ahmet Kaya haklı...
“Nereden baksan tutarsızlık /
Nereden baksan ahmakça...
Başımız belada...”