Bu savunma Meclis'e yakışıyor mu Cemil Bey?

Benim anlayamadığım, Cemil Çiçek'in her tarafından tel tel dökülen böylesi bir savunma yazısına başkan olarak nasıl olur verdiği...

'Madem öyle cemevlerine Alevi camii diyelim!’ başlıklı yazım bazılarını kızdırmış.

İyi güzel kızsınlar da bana değil bu benzetmeyi yapmama yol açan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kızsınlar lütfen…

Çünkü “Aleviliğin ibadet yeri camidir, cemevi olamaz” savunmasını Hıristiyanlık üzerinden yapan ben değilim TBMM Başkanlığı.

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün cemevi talebiyle açtığı davaya 4 sayfalık savunma gönderen TBMM Başkanlığı’nın evlere şenlik savunması aynen şöyle:

“Hıristiyanlıkta da Katolikler, Protestanlar gibi alt gruplar vardır. Alevilik de İslam’ın alt yorumudur. Aleviliğin cami ve mescitler dışında ayrı bir ibadet yeri olamaz. Cemevi ve benzeri yerlerin ibadet yeri kapsamında değerlendirilmesine imkân yoktur. Nevşehir’deki Hacı Bektaş-ı Veli Külliyesi’nde bile ibadethane olarak cami vardır.”

Neresini düzelteceksiniz bu savunmanın.

Her taraftan dökülüyor.

Neymiş efendim ‘Alevilik tıpkı Hıristiyanlığın alt grubu Katoliklik ve Protestanlık gibi İslam’ın alt grubuymuş.’

Dün de yazdım…

Diyelim ki öyle!

Tekrar ediyorum; bunu söyleyen ben değilim, savunmasını bu benzetme üzerine kuran Meclis Başkanlığı.

Benim söylediğim şu:

Eğer TBMM savunmasını bu tez üzerine kuruyorsa o zaman biz de cemevlerine ‘Alevi camii’ deyip açalım.

Ya da böylesi ucuz kurnazlıklara tevessül etmeyelim.

Çünkü Protestanların, Ortodoks ve Katoliklerin kiliseleri birbirinden tamamen ayrı ve bağımsızdır.

Bir Protestan gidip de Ortodoks kilisesinde ibadet etmez.

Birinin papazı diğerinde görev yapmaz.

* * *

Aynı durum Yahudilikte de var.

Ortodoks bir Yahudi için Reform Sinagogu, dinine küfür gibidir.

Bırakın gidip ibadet etmeyi önünden bile geçmek istemez.

Yani hemen her dinde aynı dinin alt grubu bile olsanız kendi ibadet yerinizi ve şeklini kendiniz seçersiniz.

Ama mesele, bir din ya da ibadet meselesi değil; demokrasi meselesi.

Anlayamadığımız ya da birçoklarıyla anlaşamadığımız nokta tam da bu.

Aleviler yüz yıllardır cemevlerinde ibadet ediyorlar.

Cemevlerine ister dergâh deyin ister tekke isterse cami fark etmez.

Sonuçta kim nerede hangi adlandırmayla ibadet etmek istiyorsa orada eder.

Aleviliğin alt grup mu üst grup mu olduğuna, İslam’ın içinde mi dışında mı olduğuna devlet değil Aleviler karar verir.

Devlete düşen kendisini şu ya da bu şekilde tarif eden vatandaşına inanç ve ibadet özgürlüğü için gerekli altyapıyı sağlamaktır.

İnanç özgürlüğü de bunu gerektirir çoğulcu demokratik hukuk sistemi de.

Kızmak ya da suya tirit bahanelerin arkasına saklanmak yerine meseleye neden bu yönüyle bakmıyoruz.

Bu kadar mı zor bu ülkenin Alevi vatandaşlarının yüzlerce yıldır ibadet mekânı olarak gördükleri cemevlerini inanç ve ibadet hürriyeti bağlamında hukuki bir statüye kavuşturmak.

* * * 

Bu arada benim esas anlayamadığım TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in her tarafından tel tel dökülen böylesi bir savunma yazısına başkan olarak nasıl olur verdiği…

Şunu dese anlarım:

“Yasal mevzuat cemevlerine ibadethane demeyi engelliyor, gelin önce Meclis’te bunu değiştirelim.”

Ama yok tekke ve zaviyeleri kapatmakla işe başlayan jakoben anlayışın ürünü olan mevzuatın arkasına saklanıp hâlâ ‘Kemalist içtihatlarla’ cemevlerine yasal statü kazandırmamak için bin dereden bin su getiriliyor.

Bu savunma herkesten ve her şeyden önce milletin meclisine yakışmıyor.

Yakışıyor mu Cemil Bey?

http://www.radikal.com.tr/1111828111182810

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Ayhan Fahri yorumcu objektif degilsiniz - M. L.

Cünkü camiler ibadet yeri olarak kuranda gösterilmiyor. Cünkü camilerin minareleride hiristiyanlarin kiliselerinden esinlenerek yapilmisdir. Cünkü gercekleri görmek sizleri rahatsiz ediyor. Zaten mezhepler özgür olsa ülkemizde inanin sünniligi cogu insan benimsemez. Cünkü Alevilike cagdas yasam mevcut, kadin erkek esitligi, herkesin görüsüne saygili olma anlayisi vs... Bizlerde mahalle baskisi yok. Saygilarimla. Bu arada yazarin tepkisinden rahatsiz olmanizi hic anlamiyorum. Biz Alevileri sizin basbakaninizin mitinglerinde millet yuhuluyor. Bu olayi hic elestirdinizm? Sanmiyorum.

temelsiz siyaset. - lastikordek

akp nin siyaset yaparken dayandırdığı geleneğe bakacak olursak. siyasetin dilinin geçmişten bu yana gelen bir birikimden değil de siyasete yeni başlamışş acemi bir partinin kendin tarihsel derinlik bulamamasından kaynaklanıyor. düşünün kendi evveliyatlarını demokrat parti sürecine ardından refah partisine bağlamaya çalıştılar yeri geldi kemalist oldular, yeri geldi ırkçı milliyetçiliğe savruldular. sorunların çözümü gerektiğinde de referans alabilecekleri bir şey bulamadılar. mesela askeri vesayetin ortadan kaldırıldığını söylerken kendileri parti vesayetini yerleştirdiler. eleştirdikleri duruma kendileri düştüler. bu siyaset ilkelrinin olmamasından kaynaklanan bir durum akp hiç yoktan tek başına iktidar oldu ama politikalarına baktığımızda tam bir ilkesizlik görüyoruz. yapılan tüm yasalar toplumun ihtiyacını değil siyasetçinin ihtiyacını karşılar nitelikte. kendi vesayetlerinin yerleşmesi gibi konulardabir gecede yasa geçiren ama halkın demokrasi taleplerinin önündeki engelleri kaldırma konusuna gelince ipi una seren bir partinin gerekçe uydurmada kemalist statükoya sarılması samimimyetinin en büyük göstergesidir. yani akp den demokrasimizi geliştirecek herhangi bir adım beklemek hata olur. çümkü kelime anlamı türbana özgürlükten başka bir anlama gelmiyor onlar için.

Bu da bizden teklif! - ayhan fahri

Sayın Eyüp Can, her köşe yazarı gibi, yahut her insan gibi, zaman zaman gerçeğe pek de uygun olmayan yorumlarda bulunmaktan kendisini kurtaramıyor. Bu günkü yazısını yazmasına sebep nedir, bir şeye kızmış da ondan mı, bilmemiz mümkün değil! Sayın Can’ın, ‘tel tel dökülüyor’ dediği TBMM Başkanlığı yazısının niye öyle olduğuna dair bizlere inandırıcı sebepler ileri sürebildiğini zannetmiyoruz. Dolayısıyla devletin ikinci en üst makamında olan sayın Çiçek’e onun yakıştıramadığını, biz de Genel Yayın Yönetmeni’nin böyle ağır bir tepki göstermesini kendisine yakıştıramadık. Bu konularda asla yetkili olmadığımızın farkında olmakla birlikte, tarafsız davranmak için çaba sarfeden normal bir vatandaş olarak kanaatimizi şöyle açıklayabiliriz: Başkanlık savunmasında söylenenlerin hepsi doğru, dedik. Çünkü Alevi dostlarımızdan edindiğimiz kanaate göre, birkaç konu hariç, genelde Aleviler İslam dinine bağlı ve onun uygulamalarını yapan kişilerdir, İslam dininin gereksinimlerini yerine getirmektedirler. Dolayısıyla Alevi inancının ileri gelenlerinin liderliğinde, ‘İslamın alt yorumu’ olmaktan kurtulup, ayrı bir din olarak adlarını 'Alevi Dini' şeklinde değiştirirlerse, işte o zaman, şekli nasıl olur bilemeyiz, Cemevlerine Alevi Camii denilmesi mümkün olabilir. Siyasi sebeplerle çok kişinin yaptığı gibi biz de çok aykırı bir yorumda bulunmuş olabiliriz, bilgisizliğimize verilsin, kusura bakılmasın!

Aleviler ve Camii - Ari Zerdüst

Iktidarin israrinin bir kaynagi var.Bu kaynakta "aleviligin islamin bir devamidir ve bizde müslümaniz" diyen islamiyete asimile olmus alevilerin olmasidir.Tipki asimilasyonu gönülü kabul edip kendisine cumhurbaskanligin yolu acilan"kürtler" gibi. Alevilikte de bu islami asimilasyon gönülüleri olmasa AKP li iktidar da "alevilik islamin bir mezhebidir" diyemezdi.Aleviler kendisine dayatilan asimilasyona karsi cidd bir mücadele baslatmali.Ve "Alevilik islamin bir devamidir" diyen gönülü asimlasyoncu Hüseyin Aygün gibilerin elinden kurtarilmalidir.Dersimde camii ye hic ihtiyac olmamasina rahmen bunlarin eliyle kurulan 250 camiye bakilirsa bu rahat anlasilir.

Yoksaydığınız nokta.... - alfasid

Maalesef bilmemezliğe yorduğunuz nokta şu: Cemevi jakoben veya ''Kemalist içtihatlarla'' değil, sünni müslüman kesimin değerlerine uymadığı için açılamıyor..Bence, yine aynı kesimin ''Kemalist içtihatlarla'' yan yana düştüğü tek olgu da bu...

ALGI SORUNU - E.POLAT

bu nasıl bir algılama ve demokrası anlayış biçimi.yahu kardeşim vatandaş isterse.bir ağaca veya bir kaya parçasına veya herhangi bir cisme tapsın hele bide bu bahsetiğin inanç milyonları yansıtıyorsa.bikere sen devlet olarak benim refah ve huzur düzey,imi arttırmak la mükelefsin köstek olmak için değil sn cemil çiçek bey.ben bir sunni olarak alevi haklarının arkasındayım. yetmedimi daha bu ülkedeki tüm dışlananların sizden çektiği.

X - Ka.58.li

TBMM´ye yakisir elbette. Kurulusundan beri Türk Islam Degerlerinden baska Degerleri kabul etti mi? TBMM´de yüzlerce vasifsiz, niteliksiz Milletvekilleri bulunuyor. Kaci Ilkokulu bitirmis, kaci ortaokulu, kaci Üniversite okumus? Cogu Asiretin önde geleni oldugu icin, veya Babasinin güclü ve zengin olmasindan dolayi TBMM´de oturuyor. Ne bekleyeceksiniz böyle bir Meclis´ten?