#duranadam nasıl #ezberbozanadam oldu?

Baskıyla, komplo teorileriyle, geçmişin 'Sağcı-Solcu, Kemalist-Türbanlı' gibi sığ klişeleri ile Gezi Ruhu'nu anlamak mümkün değil.

Pazar akşamı Taksim Meydanı’nda yaklaşık sekiz saat hareketsiz duran ve bir anda fenomen olan #duranadam Erdem Gündüz meğer 2004 yılında benzer bir eylemi başörtülü öğrenciler için yapmış.

Dikkat edin yıl 2004…

AK Parti iktidarının ilk yılları…

Askeri vesayetin, 28 Şubat’ın yasakçı uygulamalarının tam gaz devam ettiği günler.

Üniversitelerde başörtüsü yasağının en katı uygulandığı, ikna odalarında gencecik kızların adeta psikolojik işkenceye sokulduğu dönem…

* * *

Böyle bir dönemde Yıldız Teknik Üniversitesi’nden birkaç arkadaş kafa kafaya veriyor.

Başörtülü öğrencilere uygulanan baskı ve yasağı protesto etmek için en az #duranadam kadar yaratıcı bir fikir gelişiyor.

İkisi erkek biri kadın, üç öğrenci derse başörtüsü takarak girmeye karar veriyor.

Hocaları şaşkın hatta biraz tedirgin…

“Çocuklar yapmayın başımızı belaya sokmayalım” diyor.

Ama onlar ısrarlı…

Hoca da aslında onların bu yaratıcı eylemine özgürlükler adına destek veriyor ama YÖK tarafından bir disiplin soruşturması açılmasından da çekiniyor.

Ama sonuçta İnci Eviner’in dersine üç öğrenci başörtüsü takarak giriyor.

Üç öğrencinin başörtülü kızlara destek için yaptıkları bu eylem diğer öğrencilerin şaşkın bakışları arasında gerçekleşiyor.

* * *

İşte #duranadam Erdem Gündüz o gün başına başörtüsü takarak sınıfa giren üç öğrenciden biri.

Onunla o gün üniversitede ‘başörtüsüne destek eylemi’ gerçekleştiren Alper Alpözgen bakın o günleri nasıl anlatıyor…

“Ben ve Erdem gibi arkadaşlarım daima ezilenin yanında olduk. Herhangi bir siyasi partiye, örgüte üye değiliz. Başörtülü kızların okula girememesi bizi üzüyordu, bunu zulüm olarak görüyorduk. Üniversitede böyle bir görüntü oluşturarak insanları kısa süreliğine de olsa şaşırtmak, düşündürmek istedik çünkü İslamcı erkekler rahatça girip çıkabiliyordu okula ama kızlar başörtüleri yüzünden halihazırda fişlenmiş oluyordu!’

* * *

O gün başörtülü öğrencilerin fişlenmesine, üniversite kapısından geri çevrilmesine başörtüsü takarak karşı çıkan Erdem Gündüz ve arkadaşları bugün Gezi Parkı protestolarının polis gücüyle bastırılmasına Taksim Meydanı’nda hareketsiz durarak karşı çıkıyor.
Gezi Parkı protestoları herkesin ezberini bozdu.

Baskıyla, komplo teorileriyle, geçmişin ‘Sağcı-Solcu, Kemalist-Türbanlı’ gibi sığ klişeleri ile Gezi Ruhu’nu anlamak mümkün değil.
#duranadam Erdem Gündüz bunun son örneği.

Çünkü o pazar akşamı Taksim Meydanı’nda durarak sadece biber gazı ve molotof arasına sıkıştırılmaya çalışılan özgürlükçü ve barışçı Gezi Ruhu’nu yeniden diriltmedi aynı zamanda, aptal komplo teorisyenlerinin de meseleyi hâlâ AK Parti karşıtlığı olarak gören ve gösterenlerin de ezberini bozdu.

Gezi Parkı Ruhu tam da bu…

Ezberi yok bu gençlerin…

No’lur artık aynı ezberi tekrar etmeyin…

Durun, karşı durun, karşı duran adama karşı olun ama ezberinizi bozun.

Çünkü #duranadam bir kez daha hepimizin ezberini bozdu.

Çünkü bu kuşak ilk günden #ezberbozandı.