Karayılan ne demek istedi?

Çekilmenin stratejisi: Yeni bir Türkiye, yeni bir Ortadoğu ve yeni bir geleceği birlikte inşa etmek.

Nihayet Kandil’den beklenen açıklama geldi.

KCK Yürütme Konseyi adına Murat Karayılan dün Kandil’de gazetecilerin önünde PKK militanlarının 8 Mayıs’tan itibaren kademeli bir biçimde Türkiye sınırları dışına çıkacağını açıkladı.

Açıklamada ‘sürecin kesintisiz sürmesi’ için 6 madde sunan Karayılan, silahsız siyaset dönemine kapı aralandığını ve çekilme kararının Abdullah Öcalan’ın isteği doğrultusunda gerçekleştiğini çok net bir biçimde ifade etti.

Benim dikkatimi çeken en önemli hususlar şunlar...

YENİ SÜRECİN TANIMIKarayılan yeni süreci şu şekilde tanımladı:

‘Silahların yerine demokratik siyaset zamanına geçişin kapısını aralayan yeni süreç.’

ÖCALAN’IN TALİMATIKarayılan açıkça “Öcalan çağrı yaptı, mektuplarla istedi biz de ‘talimat’ olarak değerlendirdik ve çekiliyoruz” dedi.

ÖRGÜTTE ÇATLAK, AYRILIK YOKÇekilmenin tüm örgütü kapsadığını, yani bunun ortak bir karar olduğunu, herhangi bir fikir ayrılığı olmadığını ısrarla vurguladı.

ÇEKİLME TAKTİK DEĞİL STRATEJİK

 

Karayılan açıkça demokratik siyasi mücadele dönemine geçmek istediklerini, bu yüzden de çekilmede dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu belirtti. Bunlar çekilmenin şartı değil, sürecin sağlıklı işlemesine dönük gereklilikler.

Yani çekilme şartlı değil stratejik.

Strateji ne?

‘Yeni bir Türkiye, yeni bir Ortadoğu ve yeni bir geleceği birlikte inşa etmek... Silahların yerine demokratik siyaset zamanına geçişin kapısını aralamak...’

Peki, bu kapı nasıl aralanacak?

6 madde sıraladı Karayılan.

1- Gerilla güçlerimiz hiçbir çatışmaya mahal vermeyecek şekilde, kendi inisiyatifiyle, öteden beri kullandığı güzergâhları kullanarak, bir örgütlülük ve disiplin içinde geri çekilme işlemini pratikleştirecektir.

(Yasal beklenti yok, silahlı silahsız tartışması yok, geldikleri gibi gidecekler.)

2- Devam eden hazırlıklar temelinde geri çekilme, 8 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Geri çekilme, kademeli gruplar halinde planlanmış olup gerillanın hareket tarzı, gizliliği ve disiplini temelinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması hedeflenecektir.

(Sonbaharı bulur diyorlardı, anlaşılan daha hızlı bitecek çekilme.)

3- Geri çekilmede güçlerimizin gelip üsleneceği yer Güney Kürdistan’dır (Irak Kürdistanı). Güney Kürdistan’a çekilecek olan gerilla güçlerinin resmi varlığına gereken anlayışı göstermelerini, başta Federe Kürdistan Hükümeti olmak üzere ilgili güçlerden beklemekteyiz.

(Bence burası çok önemli; çünkü Karayılan açıklamasında bütün Kürt halkını kucaklayacak bir söylemle konuşurken ilk kez çekilmeyle birlikte Irak Kürdistan Yönetimi’nden kendilerine o bölgede ‘resmi’ bir statü talep etti. Anlaşılan PKK silahlı mücadeleyi tamamen bıraktıktan sonra bile Kandil’de resmi bir statü ile var olmaya devam etmek istiyor.)

4- Geri çekilme esnasında Türk ordu güçlerinin de aynı duyarlılık ve ciddiyetle hareket etmesi bir zorunluluktur. Geri çekilen gerilla güçlerimize yönelik herhangi bir saldırı, operasyon, bombardıman olması halinde geri çekilme derhal durdurulacak ve meşru savunma temelinde güçlerimiz misilleme hakkını kullanacaklardır.

(1999’da yaşanan acı tecrübeden dolayı Karayılan bu kez çekilme sürecinde herhangi bir saldırı olmamasının güvencesini beklenti olarak dile getiriyor. Hükümet bu konuda 1999’da yaşananların tekrar etmeyeceğini çok açık söyledi zaten.)

5- Gerilla güçleri çekilirken, Türk devlet güçlerinin de buna paralel olarak, Kürdistan’da herhangi bir askeri aktivite ve çatışmaya neden olabilecek tahriklerde bulunmaması ve fırsatçı yaklaşımlara yer vermemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, geri çekilme sürecinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için, daha önce önderliğimize mektuplarla ifade ettiğimiz ve devletin de bilgisi dahilinde olan hususlara dikkat edilmesi önemli olacaktır.

(Mektuplarda dile getirilen devletin bilgisi dahilindeki konuların başında PKK’nın boşalttığı yerlere korucuların yerleştirilmemesi geliyor.)

6- Bağımsız heyetlerce sürecin izlenmesi, her iki taraftan da engel olabilecek hatalı yanları tespit etmesi, sürecin sağlıklı gelişmesine imkân sunacaktır.

(Süreci denetlemek için Meclis’te bir komisyon zaten kuruluyor. Ayrıca DTK da kendi içinde bir heyet oluşturup çekilme sürecini gözetleyeceğini açıkladı.)