Kim daha ırkçı yarışması

Spor Bakanı Suat Kılıç çok güzel bir adım attı. Dün, Galatasaraylı futbolcu Didier Drogba ve Fenerbahçeli futbolcu Webo ile yemekte bir araya geldi.
Kim daha ırkçı yarışması

Derbiden sonra Galatasaray ve Fenerbahçe yönetimi birbirine girdi.

Konuştukları konu futbol olsa gam yemem…

İki taraf da birbirini ‘ırkçılık’ yapmakla suçluyor.

Hatta öyle bir noktaya geldik ki Fenerbahçe yönetimi önceki gün Galatasaray yönetimine “Fenerbahçe üzerinden ırkçı söylemler yapmak yerine öncelikle dön kendine bak” dedi.

Bir seyircinin tribünden Drogba’ya gösterdiği muz “Hangi takım daha ırkçı” tartışmasına dönüştü.

GS: Irkçısın!

FB: Yok sen daha ırkçısın!

* * *

Dünya futbolda ırkçılıkla ortak mücadele kararları alırken Türkiye’de geldiğimiz düzey bu…

Türkiye’nin iki büyük kulübünün bazı yöneticileri ergen oğlan çocuklarına özgü bir alışkanlıkla sidik yarıştırır gibi ırkçılık yarışı yapıyor.

Muz vakasını çözmek yerine iki taraf da birbirinin sicilini deşifre ediyor. Pardon da beyler hani Türkiye’de ırkçılık yoktu.

Lafa gelince “Türkiye’de ırkçılık olmaz” diyen meşhur Türk büyükleri sizler değil miydiniz?

Ne oldu da şimdi birden “Kim daha ırkçı” ispatına girişiyorsunuz? Demek ki bu iş bir iklim meselesi…

* * *

“Bizim genetik kodlarımızda ırkçılık yok” gibi iddialı cümleler kurmak kolay. Zor olan kendi futbolcun, yöneticin, taraftarın ırkçı bir söylem geliştirdiğinde karşısında durabilmek.

Evet İtalya, Avusturya ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye ırkçılığın daha az görüldüğü bir ülke.

Ama eğer siz statta, medyada, siyasette gördüğünüz yerde ırkçılıkla mücadele etmiyor, nefret söylemlerine karşı durmuyorsanız “Irkçılık bu ülkede tutmaz” lafları havada kalmaya mahkûm olur.

Hiçbir ırkçı, “Ben ırkçıyım” demez.

Irkçılığın en yaygın olduğu dönemde bile denmiyordu, bugün hiç demez.

Çünkü artık ırkçılık ötekileştirme ile başlayan, ayrımcılıkla devam eden nefret söylemi ile beslenen ve nefret suçlarına varan hayli zehirli uzun bir yolda son durak.

* * *

Kimse bu zehirli yolculuğa son duraktan çıkmıyor…

Önce ötekileştiriyor…

Sonra ayrımcılık yapıyor…

Kendi menfaatlerini korumak adına ötekine habire nefret kusuyor. Sonra bir bakıyorsunuz sırf takımının formasını taşıdığı için insanlar öldürülüyor…

Neyse ki kulüp yöneticileri ırkçılık yarışına girerken Spor Bakanı Suat Kılıç çok güzel bir adım attı: Dün, Galatasaraylı futbolcu Didier Drogba ve Fenerbahçeli futbolcu Webo ile yemekte bir araya geldi.

Tavsiye ederim o yemekte konuşulanları okuyun… Türkiye’de ırkçılık tutar mı tutmaz mı siz karar verin… Ha bu arada “Kim daha ırkçı” yarışmasında Galatasaray ve Fenerbahçe yöneticilerine başarılar dilerim.

* * *

İşte o yemekte konuşulanlar…

Türkiye’ye yakışmıyor

Kılıç: Bireysel davranışları camialara mal etmenin anlamı yok. Maçı izlerken o muzu sahaya atacak zannettim. Irkçı bir hareket olduğu aklımın ucuna bile gelmedi. Galatasaray’dan gelen açıklamalar sağduyulu. Son maçlarda yaşanan olaylar sizi de bizi de üzdü. Kişisel bir harekete camialara mal etmeden, sağduyulu yaklaşımla büyük bir ders verdiniz. İkinizi de kutluyorum. Webo iki gol attı esprini çok tuttum.

Webo: Bu konuları bence hiç konuşmamak lazım. Ne kadar çok konuşursak o kadar kötü. Bu görüntünün bir an önce unutulması lazım. İspanya’da bu işler bir ara moda olmuştu. Bu tür hareketler doğru değil. Biz ırkçılığın ne olduğunu biliyoruz. Ama biz Türkiye’de çok rahatız. Bu ülkede ırkçılık olmaz. .

Drogba: Bu tarz hareketler dünyada ilk değil. O hareketi gördüğümde biraz güldüm bu duruma. Hareketi yapan kişi kendi tuttuğu takımda benim kardeşimin olduğunu unutmuş. Sadece hatırlatmak istedim. Türkiye’de gerçekten mutluyum.

Kılıç: Böyle düşünmenize çok sevindim. Şunu bilin ki, Türkiye’de ırkçılık tutmaz. Hem inancımız hem geleneklerimiz buna karşı. Üstünlük ancak iyi insan olmakla mümkündür. Irkçılık bizim genetiğimizde yok. Çok doğru ve profesyonel bir tavır ortaya koydunuz.

Bilsem önce gelirdim

Webo: Bilseydim bu ülkeye daha önce gelirdim. Burada mutluyum.

Kılıç: Fenerbahçe’ye büyük katkın oldu. Sanki senelerdir Fenerbahçe’de oynuyormuşsun gibi çabuk adapte oldun.

Webo: Son maç hariç (Benfica). Finali yitirdik. Çok üzgünüm.

Kılıç: Fenerbahçe’de Galatasaray da bu sene Avrupa’da oynadıkları birbirinden güzel maçlarla ülke puanımızı arttırdı. Türk futbolu kazandı. İkinizi de İstanbul’un olimpiyat adaylığına çok inanmış gördüm. Onlar bizim elçilerimiz.

Drogba: Elçiniz olmaktan mutlu olurum. Londra için kampanyalar yaptık. Sizin için de yaparız. Biz bu ülkede mutluyuz ve bu ülkeden para kazanıyoruz. Burada insanlar çok tutkulu ve bize büyük saygı gösteriyorlar.

Webo: Afrika’daki dostlarımız, arkadaşlarımız bizim burada olmamızdan gurur duyuyorlar.

‘Olimpiyatı hak ediyor’

Drogba: Ben Türkiye’nin olimpiyatları hak ettiğine inanıyorum. Sanırım bu kez yarış İstanbul ile Tokyo arasında geçecek.

Kılıç: Deplasman yasakları insanlarımızı birbirine daha fazla yabancılaştırıyor. Otobüste, dolmuşta, askerde, işte birlikte alan insanlar stadyumda nasıl bir arada olmaz, anlayamıyorum. Deplasman yasağını biz koymadık. Kulüpler koydu. Başkanlar bunu bir an evvel kaldırmalı. Sanırım önümüzdeki sezon kalkacak.

Drogba: İngiltere’de insanlar eşleri ile çocukları ile çok rahatlıkla maça gidebiliyor. İngiltere holiganizm ağır bedel ödeyerek yaşadı. Ama tedbir aldılar ve artık insanlar çok rahat maça gidebiliyor.

Kılıç: Futbolcuların da örnek davranışlar ortaya koymalı. İkiniz de son maçta bunu yaptınız. Zamanınız olsa ikinizi Diyarbakır’a, Gaziantep’e götürürdüm.

Webo: Türkiye ligi kaliteli.

Drogba: Liginizin kalitesi artıyor ama yabancı sayısının sınırlanmaması gerek. İngiltere gibi minimum 8 yerli oyuncu olması gerek.

Kılıç: Ama milli takıma futbolcu bulamıyoruz.

Webo: Ben de sınırlama olmamasından yanayım. Avrupa’da Şampiyonlar Ligi’nde gördünüz bir sınırlama yok.

Drogba: Asıl önem verilmesi gereken altyapı. Kulüpler altyapıyı bırakıp transfere yönelmemeliler. Milli takım için zaman gerekiyor.

Webo: İspanya sabretti. Birkaç jenerasyon yok oldu. Şimdi herkes alkışlıyor. Siz de sabretmelisiniz.

Kılıç: Türkiye ligi sürprizlere açık. Ancak son maçlarda bazı tatsız olaylar da olmasa çok güzel olacak. Herkesin bu ateşi düşürmesi lazım.

Drogba: Bence futbolculara çok sorumluluk düşüyor. Oyuncular bazı olumlu mesajlar verse sorun kalmayacak. (Diyaloglar ve fotoğraf hürriyet.com.tr’den alınmıştır)