Muhalefetin kaybetse de kazanma formülü

Eğer İhsanoğlu %35'lerde kalırsa bu sadece Köşk'ü kaybetmek anlamına gelmez. Çatı, iki liderin üzerine çöker. Ama %45'lere yaklaşırsa bu çatıyı, 'seçim ittifakı'na çevirip kazanca dönüştürür.
Muhalefetin kaybetse de kazanma formülü

Çankaya seçimlerine herkes ‘cumhurbaşkanlığına kim çıkacak?’ açısından bakıyor. Önemli mi? Elbette önemli…

Fakat CHP ile MHP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu ortak aday olarak açıklamaları bence Çankaya seçimlerini cumhurbaşkanlığının ötesine taşıdı.

Mesele Erdoğan ya da İhsanoğlu’nun kazanıp kazanmamasının da ötesine geçti…

Neden mi böyle düşünüyorum?

İzah edeyim…

***

Ben başından beri ilk turda her partinin kendi tabanını mobilize edecek ve oyları en yüksek noktaya çekebilecek adaylar seçmesinden yanaydım.

İlk turda çatı aday fikrini neden akılcı bulmadığımı defalarca yazdım.

Ama sonuçta CHP ve MHP İhsanoğlu isminde karar kıldı.

Şimdi kendi tabanlarını ikna etmek için yoğun bir uğraş içindeler.

Sonuç ne olur şimdiden bir şey söylemek zor.

Anketler İhsanoğlu’nun 1 ay gibi kısa bir sürede en başta CHP ve MHP tabanını yanı sıra da ortada duran kararsızları ikna etmesi gerektiğini söylüyor.

Eğer edebilirse ve seçime katılım oranı %85’lerin altına düşmezse ilk turda İhsanoğlu oyunu %40-45 bandına çıkarabiliyor.

Aksi takdirde %35’lerde kalıyor.

***

Gelin şimdi bir an için şu senaryo üzerinden cumhurbaşkanlığı seçimine bakalım çünkü gördüğümüz şey post-Çankaya için de bize çok şey söylüyor olacak.

Senaryo bu ya…

Tayyip Erdoğan hükümete yakın anket şirketlerinin iddia ettiği gibi ilk turda %50’nin üzerinde oy aldı.

İhsanoğlu ise %42 civarında kaldı.

HDP de %7 bandında.

Kimdir bu senaryonun galibi?

Cumhurbaşkanlığı seçimi için hiç tartışmasız Erdoğan.

Çünkü daha ilk turda zaferini ilan etmiş olacak.

Peki ama ilk turda Erdoğan zaferini ilan etse, İhsanoğlu %42 civarında bir oyla kaybetmiş olsa bile böyle bir tablodan sonra CHP ile MHP’nin Kasım’da yapılması ciddi ciddi konuşulan erken genel seçimlerde güçlerini ‘esas şimdi’ diyerek birleştirmemeleri yeni bir ittifak arayışına girmemeleri mümkün mü?

Bakın seçimlerin ikinci tura kalmasından ilk turda Erdoğan’ın %50’nin altında kalmasından hiç bahsetmiyorum bile…

Çünkü seçimlerin ikinci tura kalması Erdoğan ve AK Parti açısından çok sarsıcı olur. Bu yüzden Erdoğan ne yapıp edip ilk turda kazanmak istiyor.

Ama Çankaya açısından iş orada bitmiş gibi gözükse de post-Çankaya açısından ilk turda kazanıp kazanmamasından daha çok CHP ve MHP’nin ortak adayı İhsanoğlu’nun ilk turda alacağı oy öne çıkıyor.

Eğer İhsanoğlu %35’lerde kalırsa bu CHP ve MHP için sadece cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybı anlamına gelmez zoraki kurulan ortak çatı iki parti liderinin de üzerine çöker.

Ama yok eğer İhsanoğlu %45’lere yaklaşırsa ilk turu kaybetmiş bile olsa CHP ile MHP çatı fikrini hiç tereddütsüz Kasım ya da Haziran’da ‘seçim ittifakına’ dönüştürür.

Ve Erdoğan’sız AK Parti’ye asıl seçim darbesini orada vurur.

Dolayısıyla Çankaya seçimlerinin sonucuna sadece ilk turda kimin kazandığı açısından bakmayın çünkü kimin ne kadar oy aldığı siyasetin mevcut düzenini fazlasıyla sarsacak.

%55’le ilk turda kazanan bir Erdoğan’la %50.1 ile ilk turda kazanmış Erdoğan, Erdoğan sonrası AK Parti açısından aynı şey değil.

Aynı şekilde %45’le kaybetmiş bir İhsanoğlu ile %35’le kaybetmiş bir İhsanoğlu da CHP ve MHP açısından bambaşka sonuçlar doğuracak.

İhsanoğlu her anlamda büyük bir kumar…

Bakalım hem Çankaya hem de genel seçimlerde kim kazanacak?

Unutmayın birini kazanan diğerinin illa ki otomatik kazananı olmayacak.