Öcalan'ın mektubu Karayılan'ın da kafasını karıştırmış

Karayılan, Öcalan'ın barış formülünü henüz tam olarak anlayamadıklarını söylüyor. Siz bunu 'Henüz hazmedemedik' olarak okuyun.

BDP heyetinin Kandil’de Murat Karayılan’la yaptığı görüşmenin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Dün PKK’nın yayın organı ANF’de hem görüşmenin fotoğrafları vardı hem de Murat Karayılan ile yapılan uzun bir söyleşi. Görüşme 1 Mart’ta gerçekleşmiş.

Biz günlerdir İmralı’da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmenin notlarını tartışıyoruz ama çözüm sürecinin yol haritasını ve esasını belirleyen Öcalan’ın PKK yönetimine yazdığı mektup Kandil’e ulaşmış.

Görüşme notlarının basına sızmasından, anlaşılan Karayılan da rahatsız.

O da bunun bir operasyon olduğunu söylüyor.

BDP’nin konuyu bir an önce netleştirmesini istiyor:

“Metnin, sürece bir biçimde çomak sokmak isteyen bazı kesimler tarafından çalınıp sızdırıldığı ihtimali yüksek. Bu hususu başta BDP olmak üzere ilgili kesimler netleştirmeli.”

Fakat Karayılan BDP gibi görüşme notlarının yayımlanmış olmasını bir felaket olarak görmüyor.

Söyleşide Öcalan’ın mektubu ve çözüm sürecine ilişkin çok önemli şeyler söylüyor.

* * *

PKK’nın elinde bulunan kamu görevlilerini bir hafta içinde güvenilir bir heyete teslim edeceklerini açıklayan Karayılan’ın açıklamalarını sadece satır başlarıyla değil satır aralarını da dikkatle okuyarak analiz etmekte büyük fayda var.

Çünkü Öcalan’ın mektubunda ortaya koyduğu yol haritası ve çözüm önerileri belli ki Karayılan dahil PKK yönetiminin de kafasını karıştırmış.
Zaten Karayılan da bunu açıkça itiraf ediyor.

20 sayfalık mektuba, heyetin aktardığı tevil ve yorumlara rağmen Öcalan’ın demokratikleşme üzerine kurguladığı barış formülünü henüz tam olarak anlayamadıklarını söylüyor.

Siz bu anlayamamayı “Henüz hazmedemedik” olarak okuyun.

Çünkü Türkiye’nin gerçek anlamda demokratikleşmesi karşılığında Öcalan’ın önerisi üzerine Türkiye sınırları dışına çıkmayı ve nihai olarak silahlı mücadeleden vazgeçmeyi PKK yönetimi henüz hazmedebilmiş değil.

Bu yüzden ısrarla “Bu iş o kadar kolay değil” diyor.

Mektuplar gelirken Kandil’in bombalanıyor olması gibi haklı-haksız birçok mazeret sunmuş söyleşide. Ama her defasında ‘önderlik’ olarak nitelediği Öcalan’ın çözüm iradesine tam destek veriyoruz demekten de geri durmamış.

Söylenecek çok şey var ama dilerseniz gelin bugün Karayılan’a kulak verelim:

“Burada tüm tarafların kazanacağı yepyeni bir çözüm çerçevesi söz konusu. Herkes açısından ‘kazan kazan’ formülünün söz konusu olduğu bir çerçeve eksen alınıyor. Burada geri adım atma, ileri adım atma, kazanma ya da kaybetme değil, herkesin kazanacağı bir formülasyondan bahsediliyor.

Tarafların bunu doğru anlaması önemli. Biz bunu anlamaya ve buna anlam biçmeye çalışıyoruz. Çünkü bizim için hemen algılanması ve hemen gereklerinin yapılması öyle basit-sıradan bir şey değildir. (...) Bana öyle geliyor ki legal Kürt siyaseti de bu konuda fazla iyimser yaklaşıyor.”

* * *

Karayılan’ın ne demek istediği ve PKK’nın Öcalan’a yazdığı cevabi mektubu yarına bırakalım...

http://www.radikal.com.tr/1124095112409512

YORUMLAR
(12 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

niyet okuma - Ariyan

siz o yirmi sayfalık denilen mektubun içerigini biliyormusunuz? yoksa siz sayın karayılanlan özel bir görüşmemi gerçekleştirdiniz? neye dayanarak "kafakarışıklıgından, hazmedememekten" söz ediyorsunuz? niyetmi okuyorsunuz? kusura bakmayın ama süreç başlar başlamaz aynı noktaları bilerek tekrarlıyorsunuz.tabi sadece siz degil köşe yazarları olsun, tv programlarına çıkanlar olsun tekrarladıkları tek şey var, "kandil öcalanı dikate alırmı" yada kürtlerin öcalana güveni varmı" gibi bir sürü içi boş söylemlerlen bombalıyorlar. peki bu neden yapılıyor? bence herzaman oldugu gibi öcalan-kandil arasını bozma, öcalan-kürt halkının arasını bozma, gibi bildigimiz bayatlamış taktikler, ama bu sefer bu taktik daha sinsi bir şekilde yürürlükte. kürt halkının ve öcalanın ilişkisini çok merak ediyorsanız size tek şey söyliyebilirim, sayın öcalan asimilasyondan dolayı bitişin eşiğine gelmiş bu halkı ayaklandırıp bugüne getirendir, bugün suriye kürtlerinin örgütlülük düzeyi öcalanın orada yirmi yıllık ikametinden dolayıdır. bugün kürt kadınının ortadoğuda en örgütlü ve özgür yaşam özlemini ortaya koyması, her alanda öncülük etmesi öcalanın yıllardır kadının toplumdaki önemi üzerine çalışmalarından kaynaklıdır. son kırk yılın kürt ve öcalan ilişkilerinin tarihcesini okuyun.

ihtimaller - abduman

Öcalan'ın bu derece ılımlı bir harita çizmesinin sebepleri ne olabilir? Benim aklıma birkaç ihtimal geliyor ancak hepsi birbirine zıt, uzak şeyler. 1. Koskoca isyanı karşılıksız satacak değil. Muhakkak karşılığında birşeyler alıyordur. Mesela özgürlük gibi. 2. Öcalan kendisi için "bu içerde kafayı yemiş, artık önder falan olamaz, Sakık gibi bu da devlet safına geçmiş" diye düşünülsün, örgüt ve Kürtler onun ağzından çıkacak iki lafa bakmasın, kendisi için yapılacaklar nedeniyle mücadele tıkanmasın ve devlet de onu Kürtlere karşı kullanma imkanını daha fazla bulamasın istiyordur. Kısaca örgüt beni gözden çıkarsın ki yola daha net devam etsin diye düşünüyordur. Gerçekten devlet ideolojisini benimsemiş olması ihtimali ne mümkün ne de mantıklı.

Neler Oluyor - NİHAT12

Oyun içinde oyun var.Barışı kim istemez ki.Demokratik bir ortam,özgür bir ortam kim istemez ki.Fırıldak bir hükümette kim sahip olmak ister.Çözüm planı yok,aponun var oluşturmuş.Örgütüne sunmuş.Bu tavırıyle apoyu daha samimi görüyorum.Hükümet bunu kabul edermi acaba.Hükümetin Orta da bir çözüm planı yokken süreci destekleyin diye ortalarda dolaşmanın naralar atmanın ne alemi var.Demokratik yasalar yaptın da halk göstek mi oldu.TRT şeş i açtın,üniversitede kürtçe bölümler açtında ülkemi bölündü,halk buna göstekmi oldu.On dan sonra zehirden bahs ediliyor.Ne zehiri.Samimiysen projeni,yol haritanı yaparsın.Yada yasalar yaparsın,Halkın sorunlarını çözersin.

Mektup sadece onun mu kafasini karistirdi? - düsünür

Sen önce 90 yillik devlet ideolojisine (yani türkcülük/diyanet eksenli, türkcülük-islam sentezli asimilasyona) karsi mücadele et. Devlet ideolojisinin sert tutumundan, acimasizligindan dolayi 30 yil boyunca silahli mücadeleye sürüklen. En sonunda mektup yaz ve "kusura bakmayin ama ben devlet ideolojisinin tarafina gectim" dersen, elbette herkesin kafasi karisir. "Hic bir etnik veya dini azinliga hak, hukuk olmasin" dersen, elbette herkesin kafasi karisir. Ufak rötusler ile "türkiyelilik/diyanet eksenli veya türkiyelilik/islam sentezli asimilasyona devam" dersen, elbette herkesin kafasi karisir. "cözüm" veya "gercek anlamda demokratiklesme förmülü" falan ortada yok. Kültürel imha politikasina devam var bu projede.

Görüşme - surrealist_tr

Hükümette,medyada,muhalefette iki yüzlü ve pragmatist.Daha bir kaç ay önce Emine Ayna gerillayla kucaklaştı diye kıyameti koparanlar,bdp heyeti pkk yöneticileri ile görüşüyor diye övgüler yağdırıyorlar.demekki gerillayada sarılınabilirmiş,kıyati koparmaya gerek yokmuş.

İmam cemaat meselesi - ömernaci

Sadece Gemerekliye değil, analayana! imamları "kuzuları kebapları yiyorlar" derse, cemaatten birilerinin de çıkıp mercedeslere audilere biniyorlar demesi normal değilmi? Umarım barış sürecini de demokrasiden anladıkları "tren" benzetmesi ile devam ettirmezler. Saygılarımla

Okadar kolay mı - Dijleyim..

Sn.Karayılan Haklıdır çünkü bu yol haritasından ben de bir sey anlayamadim ve bu geri çekilmeyi neye güvenerek pkk gerçeklestirecek?Cudinin etrafi sarilmis bombalaniyor,kandil araliksiz bombalaniyor,diyarbakir kirsali kayniyor ,halk operasyonlar yapilmasin baris süreci sekteye ugramasin diye operasyon bölgesinde tampon kuruyor!! Bu bir baris süreci degil tasfiye etme sürecidir ve bunu apo istese de kürt halki buna HOPPP!! diyecektir..