Öcalan'ın mektubu Karayılan'ın da kafasını karıştırmış

Karayılan, Öcalan'ın barış formülünü henüz tam olarak anlayamadıklarını söylüyor. Siz bunu 'Henüz hazmedemedik' olarak okuyun.

BDP heyetinin Kandil’de Murat Karayılan’la yaptığı görüşmenin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Dün PKK’nın yayın organı ANF’de hem görüşmenin fotoğrafları vardı hem de Murat Karayılan ile yapılan uzun bir söyleşi. Görüşme 1 Mart’ta gerçekleşmiş.

Biz günlerdir İmralı’da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmenin notlarını tartışıyoruz ama çözüm sürecinin yol haritasını ve esasını belirleyen Öcalan’ın PKK yönetimine yazdığı mektup Kandil’e ulaşmış.

Görüşme notlarının basına sızmasından, anlaşılan Karayılan da rahatsız.

O da bunun bir operasyon olduğunu söylüyor.

BDP’nin konuyu bir an önce netleştirmesini istiyor:

“Metnin, sürece bir biçimde çomak sokmak isteyen bazı kesimler tarafından çalınıp sızdırıldığı ihtimali yüksek. Bu hususu başta BDP olmak üzere ilgili kesimler netleştirmeli.”

Fakat Karayılan BDP gibi görüşme notlarının yayımlanmış olmasını bir felaket olarak görmüyor.

Söyleşide Öcalan’ın mektubu ve çözüm sürecine ilişkin çok önemli şeyler söylüyor.

* * *

PKK’nın elinde bulunan kamu görevlilerini bir hafta içinde güvenilir bir heyete teslim edeceklerini açıklayan Karayılan’ın açıklamalarını sadece satır başlarıyla değil satır aralarını da dikkatle okuyarak analiz etmekte büyük fayda var.

Çünkü Öcalan’ın mektubunda ortaya koyduğu yol haritası ve çözüm önerileri belli ki Karayılan dahil PKK yönetiminin de kafasını karıştırmış.
Zaten Karayılan da bunu açıkça itiraf ediyor.

20 sayfalık mektuba, heyetin aktardığı tevil ve yorumlara rağmen Öcalan’ın demokratikleşme üzerine kurguladığı barış formülünü henüz tam olarak anlayamadıklarını söylüyor.

Siz bu anlayamamayı “Henüz hazmedemedik” olarak okuyun.

Çünkü Türkiye’nin gerçek anlamda demokratikleşmesi karşılığında Öcalan’ın önerisi üzerine Türkiye sınırları dışına çıkmayı ve nihai olarak silahlı mücadeleden vazgeçmeyi PKK yönetimi henüz hazmedebilmiş değil.

Bu yüzden ısrarla “Bu iş o kadar kolay değil” diyor.

Mektuplar gelirken Kandil’in bombalanıyor olması gibi haklı-haksız birçok mazeret sunmuş söyleşide. Ama her defasında ‘önderlik’ olarak nitelediği Öcalan’ın çözüm iradesine tam destek veriyoruz demekten de geri durmamış.

Söylenecek çok şey var ama dilerseniz gelin bugün Karayılan’a kulak verelim:

“Burada tüm tarafların kazanacağı yepyeni bir çözüm çerçevesi söz konusu. Herkes açısından ‘kazan kazan’ formülünün söz konusu olduğu bir çerçeve eksen alınıyor. Burada geri adım atma, ileri adım atma, kazanma ya da kaybetme değil, herkesin kazanacağı bir formülasyondan bahsediliyor.

Tarafların bunu doğru anlaması önemli. Biz bunu anlamaya ve buna anlam biçmeye çalışıyoruz. Çünkü bizim için hemen algılanması ve hemen gereklerinin yapılması öyle basit-sıradan bir şey değildir. (...) Bana öyle geliyor ki legal Kürt siyaseti de bu konuda fazla iyimser yaklaşıyor.”

* * *

Karayılan’ın ne demek istediği ve PKK’nın Öcalan’a yazdığı cevabi mektubu yarına bırakalım...