7 Haziran seçimleri için en gerçek matematik!

Bu yazıyı kaydedip, saklayın. 7 Haziran 2015 seçimlerinin sonucunu kesin olarak yurtdışı oyları belirleyecek. Bizi uzun ve hayli heyecanlı bir gece bekliyor. 

HDP’nin barajı geçmesi tüm dengeleri değiştirecek. Hesap ortada. Eğer geçerse muhtemel tabloda 58-59 milletvekili alır. O vakit, AKP’nin vekil sayısı 289, CHP’ninki 130, MHP’ninki ise 72 olur. Takdir edersiniz ki bu başka bir Türkiye demek…

Peki HDP’nin barajı geçmesi ne kadar gerçekçi? Anketlerin bir kısmı yüzde HDP’nin oy oranını yüzde 10.5 gösteriyor. Bazıları 9.5, bazıları 9.8, bazıları 9… Mazideki nahoş deneyimlerimizden biliyoruz ki, bu anket şirketlerinin en iyi ihtimalle (artı-eksi) yüzde 2 oynama payı var. En iyi ihtimalle! Halbuki bugünkü resimde herşeyi değiştirecek şey yüzde 2’lik bir pay zaten.

O nedenle anketleri şimdilik bir kenara koyarak matematiğe yaslanalım.

Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oyu baz alalım ve bakalım HDP barajı geçiyor mu geçmiyor mu…

**

Takdir edersiniz ki, öncelikle yüzde 10 barajını geçmek için gereken sayıyı bulmak gerekiyor. YSK’nın rakamlarına göre yurtiçindeki seçmen sayısı 53 milyon 765 bin 231, yurtdışı seçmen sayısı 2 milyon 867 bin 658.

Bu noktada seçime katılım önem kazanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtiçi katılım yüzde 77, yurtdışı katılım yüzde 8 idi. Eğer 7 Haziran seçimlerinde aynen böyle bir sandık katılımı olursa, yüzde 10 barajı için alınması gereken oy 4 milyon 162 bin 864 oluyor.

Yurtiçi katılım yüzde 77’de sabitlenir, yurdışı katılım yüzde 10 ya da yüzde 15 civarında olursa ne olur?

Ya da… Yurtiçi katılım yüzde 80 ya da 83 olursa, barajı geçmek için ne gerekecek?

İşte bu ihtimaller için bir tür kombinasyon tablosu paylaşırsam daha iyi anlaşılacak:

**

Vatandaşın yurtiçi ve yurtdışında sandığa gitme oranları gördüğünüz gibi başka başka senaryolar yaratıyor. Tabii katılım arttığında Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı oy miktarının bütüne oranı da azalıyor. Neye tekabül ediyor Demirtaş’ın aldığı oy? Yurtiçinde yüzde 7 civarına…

Burada anketleri bir veri olarak devreye sokmayı deneyelim.

Onları baz alarak HDP’nin oy oranını yüzde 8, 9, 9.5, 9.7 ve 9.9 olarak düşünelim. Bu ihtimaller için HDP’nin yurtdışından alması gereken oy ne olabilir? Hemen bakalım:

-HDP yurtiçinde yüzde 7 alırsa, yurtdışından 1,264,918 ile 1,381,769 arası oy toplaması gerekecek.

-HDP yurtiçinde yüzde 8 alırsa, yurtdışından 850,926 ile 935,518 arası oy toplaması gerekecek.

-HDP yurtiçinde yüzde 9 alırsa, yurtdışından 436,934 ile 489,266 arası oy toplaması gerekecek.

-HDP yurtiçinde yüzde 9.5 alırsa, yurtdışından 229,937 ile 266,141 arası oy toplaması gerekecek.

-HDP yurtiçinde yüzde 9.7 alırsa, yurtdışından 147,139 ile 176,890 arası oy toplaması gerekecek.

-HDP yurtiçinde yüzde 9.8 alırsa, yurtdışından 105,740 ile 132,265 arası oy toplaması gerekecek.

-HDP yurtiçinde yüzde 9.9 alırsa, yurtdışından 64,340 ile 87,640 arası oy toplaması gerekecek.

Demirtaş Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışından 22 bin 582 oy aldı. Bu durumda en iyi yurtiçi senaryosunda (yani yurtiçinde yüzde 9.9 oy alırsa) HDP'nin ek olarak 52 bin ila 65 bin arası yurtdışı oyuna ihtiyacı var. En kötü senaryo olan yurtiçinde yüzde 7 oy aldığında (Demirtaş’ın katılım arttığında aldığı oy sabit kalırsa karşılığı yüzde 7 oluyor, hatırlatalım) ise yurtdışından 1 milyon 242 bin ila 1 milyon 359 bin oy alması gerekir.

En iyisini ve en kötüsünü düşünmesek… Ortalama ve kuvvetle muhtemel senaryoda ne olur? HDP yurtiçinde yüzde 9-9.5 alır. O vakit, yurtdışından 230 bin ila 490 bin oya ihtiyacı olur. 2.8 milyonluk yurtdışı seçmen içinden 250-500 bin oy alır mı, alamaz mı? İşte bunu göreceğiz.

Şunu net olarak söyleyebilirim: 7 Haziran 2015 seçimlerinin sonucunu yurtdışı oyları belirleyecek. Ve büyük ihtimalle son ana kadar, -yurtdışı oylarının sayımı bitmediği için- HDP’nin barajı geçip geçmediği net olmayacak. Bizi uzun ve hayli heyecanlı bir gece bekliyor. Bu yazıyı kaydedip, saklayın.  

NOT: Kentucky Üniversitesi Siyaset Bilimi hocalarından (12’den vuran siyasi analiz ve istatistik tablolarıyla bilinen) Doç. Ozan Kalkan’a bu yazıdaki müthiş yardımları için teşekkür ederim.

http://www.radikal.com.tr/1331519133151915

YORUMLAR
(15 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

geçse iyi olur; - user949952

ama çok zor. yurtdışından katılım azalır, çünkü 3.nesil ülkeye pek gelmiyor,2.nesil de cenaze-düğün hariç artık gelmiyor, zaten haziran ortasından önce de pek gelmezler, %6 civarı katılım olur bence, zaten bu oyların güvenliği de meçhul, hdp adayları da geneli pek heterojen değil, aşırı sol parti-örgüt tabanı var, açıkcası pek hoşlanmadım, güven vermiyor bana, ama lideri fena adam değil, Demirtaş iyi strateji ile barajı geçebilir, verirsem şayet sırf onun için veririm.

HDP - user467837

HDP aslen ve gerçekten Kürt'lerin temsilcisi değildir, olamaz da. Eğer temsilcisi olsaydı oy oranı %15 %20 aralığında olurdu. Bu marjinal ve etnik milliyetçi parti oyunu yüksek ölçekte bir terör örgütünün baskıları sonucunda alabilmektedir. Amaç BOP kapsamında HDP'yi meclise taşımak ve AKP ile birlikte T.C Anayasası'nı değiştirmektir. Türk SOL'u etnik milliyetçi bir partiye oy vermez. Algı siyaseti sizleri yanıltmasın. Not düşün, 7 Haziran'da okursunuz. HDP'nin barajı geçmesi mümkün değildir.

Umalım ki! - user433512

Umalım ki; 'Aydınlı Dayı'nın dediği tutar! Yoksa, kendisini,neredeyse hergün bağırtılı,çağırtılı "azar" işiten yurttaş konumunda hisseden benim gibilerin (bir hesaba göre en az yüzde elli'nin) yakında "kafayı sıyırması" işten bile değil,Allah korusun!

Son seçim olmasın - user1006186

Ülkede seçim son olmasın.Oy hırsızlığı olmasın.Kediler trafoya girmesin.

başa geçmek - user1064136

ne yazık ki ;ne yaprsan yap ama başa geç anlayışı hepimizin nezdinde kabul görmüş görünüyor.Ama.ülkemizin esas sorunları başa geçmek kültürüyle çözülemez duruma gelmiştir.Sorun kimin başa geçeceği değil,sorunlarımızı çözme potansiyeli taşıyıp taşımadıklarıdır.Başa geçmekle,bilimde,sanatta hala en gerilerdeysek,çevre kirliliği ve çalışma sorunlarında anlayışımız hala aynı ise değişen birşey olmaz.Bugünden başlayarak hayatın içinde birşeyleri değitirebilirsek ancak o zaman anlamı olur.

- momentum

"HDP eğer buralardan oy alamıyorsa, sağdan soldan gelecek oylara ümit bağlaması pek mantıklı değil, HDP kendi tabanına yönelmeli, bunu başarmalı" diyen arkadaşın yorumuna ben şunları eklemek istiyorum: Bütün Türkiye'de Kürt nüfus oranı yüzde 15-18 arasında tahmin ediliyor, Kürt partilerinin oyları ise yüzde 5-6 aralığına sabitlendi. Bu demek ki HDP, Kürt partisi kimliğinin sonuna geldi, sınırın bundan sonrasında artık solculuk var, mecburen. HDP, yurdun batısına yerleşmiş, topluma entegre olmuş, bireyselleşmiş Kürt'den oy alamıyor. Entegre bağlantılarını (yani örgüt ya da feodalite bağlantılarını) kullanabildiği kurtarılmış bölge, Kürt mahallesi, oba, köy, aşiret gibi tabanlarda oy organizasyonu yapabiliyor. Önceki seçimlerdeki bağımsız aday başarılarını buna borçlular. Türkiye'de Kürtler, Irak, Suriye ve İran'da olduğundan farklı: ülkenin her tarafına dağılmış durumdalar ve toplumsal vicdanda çoğunluğa ait kabul ediliyorlar. Bu da, Kürt partileri için salt etnik temelli bir siyaseti zorlaştırıyor. Doğu'nun CHP'si olmaya doğru gidiyorlar. Ve taşıdıkları ortak paydalar çok tipik: 1- Birinde Alevi, diğerinde Kürt ağırlıklı bir tabandan hareketle kitleye hitap etme gayreti, 2- Birinde Doğu, diğerinde Batı sahil gettolarına sıkışma, 3- Her biri kendine ait ulu önder kültleri, Kemalizmler, 4- Muhafazakar tabanla bir türlü barışamayışları, 5- Laiklik ve Batıcılık vurgularında artış, 6- Sol ideoloji...

Abbas a güle güle.. - user781727

Akp 400 beklentisini, 335 ile güncelledi. Şimdilik en iyi rakam, hdp baraja takılır ümidiyle güncellenmiş bir rakam. Hdp nin tabanı, akp ye oy veriyor. Hdp eğer kendi tabanının oylarını alırsa, %10 barajı engel değil, rahat geçerler. Hdp barajı geçmezse bile, akp nin birinci parti olma ihtimali çok zayıf. Halk kavga istemediği için, akp yi tercih etmişti. Akp nin kendisi kavga haline geldi. Son 15 günlük olayları yan yana koyun, göreceksiniz. İnsanlar iftiraları, haksız hakaretleri, küfürleri, yolsuzlukların yok sayılmasını, kavgadan beslenmeyi, korku egemeniği nin ne olduğunu gördü.