Aaa dayım? Yok yengen!

Ne kadar kadın, o kadar pratik zeka. Ne kadar kadın, o kadar cesaret. Ne kadar kadın, o kadar demokrasi. Ne kadar kadın, o kadar adalet. Ne kadar kadın, o kadar basiret. Ne kadar kadın, o kadar dirayet.

Bugün göreceğiz niyetleri.

Siyasi partiler 7 Haziran’daki genel seçimlerde karşımıza çıkaracakları milletvekili adaylarını açıklayacak.

İşte o zaman bileceğiz zihin dünyalarını. Adayların belki bir kısmını tanıyor, çoğunu tanımıyor olacağız.

Ama şıp diye anlayacağız Türkiye’deki bu siyasi seçeneklerin medeniyetle aralarındaki mesafeyi.

Nasıl?

Adayların ne kadarının kadın olduğuna bakarak.

Ne kadarının ‘dostlar alışverişte görsün’ şeklinde, ne kadarının meclise kesin girecek yerlerden gösterildiğine bakarak.

Niye?

Çünkü devlet gibi doğası gereği vatandaştan önce kendi bekasını düşünen, varlığını sağlama almak için gözü hiçbir şey görmeyen bir aygıtta ne kadar kadın, o kadar merhamet olur.

Ne kadar kadın, o kadar pratik zeka. Ne kadar kadın, o kadar cesaret. Ne kadar kadın, o kadar demokrasi. Ne kadar kadın, o kadar adalet. Ne kadar kadın, o kadar basiret. Ne kadar kadın, o kadar dirayet.

Ne kadar kadın, o kadar az tabu. Ne kadar kadın, o kadar az sorun.

Ne kadar kadın, o kadar çözüm.

Bu önermelerin hepsini ayrı ayrı herkesle tartışırım ve galip çıkarım.

Kadının eşit ya da daha çok temsil edildiği bir devlet ve hükümet yapısının daha önce hiç denenmemiş olmasından kaynaklanan bir galibiyet olur benimkisi.

O yüzden birkaç tane sersem ya da kötü kalpli kadını örnek gösterip, ‘Bu kadınlarla mı demokrasi gelecek’ argümanlarının da mesneti olamaz. Sersemlik ve kötü kalplilik cinsiyetler üstü melanetlerdir.

Halbuki, erkeklerin çoğunlukta olduğu bir evrende türeyecek fecaat ile, kadınların çoğunlukta olduğu bir evrende önlenebilecek fecaattir, benim altını çizmek istediğim.

İşte biz bunu hiç denemedik.

**

Öyle bir denememek ki bu… 2015 yılı itibariyle…

36 kişilik kabinede 1 adet kadın var. Bir.

Adalet Bakanlığı’nda sıfır, AB Bakanlığı’nda sıfır, Başbakanlık’ta sıfır, Bilim Teknoloji Bakanlığı’nda sıfır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda sıfır, Kültür Bakanlığı’nda sıfır, Milli Eğitim Bakanlığı’nda sıfır, İçişleri Bakanlığı’nda sıfır, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda sıfır, Sağlık Bakanlığı’nda SIFIR KADIN MÜSTEŞAR bulunmaktadır. Sıfır, sıfır, sıfır.

25 müsteşardan sadece 1’i kadındır. O da tahmin edeceğiniz üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na mensup.

Nasıl? Güzel, güzel.

30 Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan sadece 3’ü, 81 validen sadece 2’si kadın.

Anayasa Mahkemesi’nin başkanı erkek. Yargıtay başkanı erkek. Sayıştay başkanı erkek. HSYK başkanı erkek. YSK başkanı erkek. Askeri Yargıtay başkanı erkek.

Evet, Danıştay başkanı bir kadın. Şükür mü edeceğiz?

Bürokrasideki üst düzey memurların sadece yüzde 8’i, kamu personelinin yüzde 36’sı kadın.

CHP’de il başkanı olan kadın sayısı 5, MHP’de 1, AKP’de 0. Sıfır.

Meclisteki kadın oranı zaten biliyorsunuz: Yüzde 14.

Yani: HDP’nin yüzde 70’i, AKP’nin yüzde 85’i,CHP’nin yüzde 86’sı, MHP’nin ise yüzde 94’ü erkek.

Çaktık mı köfteyi?

**

Yine çakmakdıysak, KA.DER’in (Kadın Adayları Destekleme Derneği) billboard’lara taşıdığı “Biz Ne Diyoruz, Siz Ne Anlıyorsunuz” kampanyasına bakacağız:

Kadın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “Seçilebilirim” diyor, Kılıçdaroğlu “Seçil’i bilirim” anlıyor.

Kadın MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye “Oy alırım” diyor, Bahçeli “Oyalarım” diye yanıt veriyor.

Kadın AKP Genel Başkanı Davutoğlu’na “Adayım” diyor, “Davutoğlu “Aaa dayım” diye anlıyor.

Yani anlamazdan geliyor. Hepsi.

Biz kadınlar… “Aa dayım” diyene “Yok yengen!” demesini biliriz de, sabırla bekliyoruz işte.

Bugün göreceğiz, siyaset bunu duymamaya görmemeye devam edecek mi, etmeyecek mi…

NOT: Paylaştığım vahim tablonun rakamlarını bu nefis kampanyayı yapan KA.DER’den aldım.

http://www.radikal.com.tr/132966813296683

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Utanç - user400931

Tablo utanç vericidir. Anadolu yerel gazetelerinin internet sayfalarında yer alan fotoğraflara bakmak yeterlidir. Her türlü kamusal organizasyonda hep erkekler vardır, kadın yoktur ya da pek azdır. Siyasetin kusuru büyük, yol açılmalıdır. Diğer yandan kadınlar arasında hiç azımsanmayacak sayıda bu duruma itiraz etmeyen, etmeyecek hatta memnun olan vardır. Erkeğin arkasına geç, üretime girme, talep etme, mücadele etme, edeni de hor gör. Toplumun yarısı kadınsa aday listeleri de öyle olmalıdır. Ben toplumun gelişim ve değişiminin anahtarının kadınlarda olduğunu düşünüyorum, umarım kadınlarımızın ağırlığı da öyle düşünür.

Kurdun Ensesi Niye Kalın?.. - motan

Söyledikleriniz doğru olmasına doğru da toplumun ve tabii seçmenin de yarısını oluşturan kadınlar haklarına sahip çıkabilseler bunları konuşuyor olmazdık. Kadına baskı tabii ki var, ama kırmak için mücadele etme görevi önce kadınlarındır, n'apalım baskı var diyerek ağlaşmak sorunu çözmez, ona bakarsanız birilerinin sultasına girmeyen erkeklere de baskı var. Batı ülkelerinde bile bilim, politika, iş dünyası gibi tam adanmışlık isteyen mesleklerde kadınlar azınlıkta, bunun nedeni kadının bir tek konuya kendini adamasında duyduğu isteksizliktir bana göre. Kadınlar erkeğe göre çok yönlülerdir ve tek bir konuya fikslenip hayatını adamakta zorluk çekerler, neslin devamını sağlayan kutsal annelik görevinden bahsetmiyorum bile. Kadın kardeşlerime tavsiyem, elinizdeki silahı karşıdakine verip vurmamasını beklemeyin, vururlar..

EVET AMA!!!! - canyanar

Tamam Ezgi hanım biz de mecliste adalet sarayında, ya da kamu dairelerinde daha çok kadın görmek istiyoruz ama misal AKP'nin yüzde doksanı kadın olsa nolur? Yapacakları ilk icraati söyleyiyem sizin diliniz varmadıysa, "memleketteki tüm kadınlar kapansın, kundaktaki kız bebekeleri bile türbanlayalım!" Dogmalarla büyümüş, özgürlügün çizgisini dini kurallara göre çizen, benim yanım erkeğin arkasıdır diyen kadınlar memleketi yönetse nolur? Milli eğitim şurasındaki türbanlı kadın ögretmenlerimizin ne kadar aydın olduklarını gördük! Evet kadınlar önemli mevkilerde olsun, memleketi de yönetsinler ama demokrasiden zerre nasibini alamış kadın affedersin evinden çıkmasın bence. yoksa halimiz daha fecaat olur!