Ahmet Altan sonuna kadar haklıdır!

Balyoz CD'lerine itibar edilmesinde sorumluluk dönemin Taraf yayın yönetmeni ve dönemin saygın entelektüeli Ahmet Altan'dadır. Tabii ki.

Her zamanki gibi ötesinden berisinden ‘yiğitlik’ ve ‘delikanlılık’ dökülen mahir bir yazı yazmış Türkiye edebiyatının kıymetli ismi Ahmet Altan.

Demiş ki… “Bizim Baransu’yu tutukladılar, Balyoz belgeleriyle ilgili. O belgeleri ben bastım, çoluk çocukla (Baransu’yu kastediyor) uğraşmayın. Gelin hesabını bana sorun.”

Ahmet Altan son zamanlarda duyduğum en doğru şeylerden birini söylemiş.

Balyoz CD’lerine itibar edilmesinde sorumluluk dönemin Taraf yayın yönetmeni ve dönemin saygın entelektüeli Ahmet Altan’dadır. Tabii ki.

Yoksa önceki hayatında akıllara kazınan bir habercilik başarısı olmayan muhabirin (Baransu’yu kastediyorum) bir bavulla getirdiği ne idüğü belirsiz belgelerin sahih sayılması mümkün olmayacaktı.

Hepimiz… Başında Altan’ın olduğu yazıişlerinin gazeteciliğin temel gereklerini yerine getirerek belgeleri ikişer, üçer, beşer kez kontrol ettiğini düşünmüştük. Tabii ki.

Belgeler savcılığa teslim edilene, bir iddianameye dönüşüp, o iddianamenin eklerinde yer alana kadar böyle düşünmeye de devam ettik.

Ne zaman ki, bu oldu, (uzun süre belgelerde adı geçen kurumlarla savcılığın yaptığı yazışmalar adli emanate kaldırıldığı için, personellerle işverenleri arasındaki tarihsel uyumsuzluk iddianame yayınlandıktan sonra da ortaya çıkamamıştı), ön yargısız ve ön koşulsuz bir zihinle belgeleri didik didik ettik.

Ne zaman ki, didik didik ettik… Sarsıldık: Karşımızda dünya çapında bir sahtecilik vardı.

Fakat bir yalanın doğru kabul edilmesi için sadece söylenmesi yetmez. Göz kamaştırıcı bir de kalkan gerekir.

Ahmet Altan o kalkandı. 

Nasıl ki… Devletin en tepesindeki kişinin ağzından da işittiğimiz “Kabataş’ta bir türbanlı bacımıza saldırdılar” sözlerinin vebalini bugünlerde çok üstüne gidilen Elif Çakır’a yükleyemeyeceğimize göre…

Balyoz yalanını da Mehmet Baransu’ya yıkarak geçemeyiz.

Bu iş, Altan’ın çok güzel ifade ettiği gibi, ‘çoluk çocukla’ başlamadı, başlayamazdı.

Öyle de kapanmaz. Tabii ki.

**

Altan’ın “Baransu’yu bırakın bana bakın” demeye çalıştığı yazısında bir takım sorular da var.

Sayısız defa ulusal ve uluslararası bilirkişiler tarafından fabrikasyon olduğu kanıtlanan Word ve Excel belgelerini savunan…

İki damla açık bir zihnin 10 dakikalık anlatımla anlayacağı netlikte bir ‘icat edilmiş suçun’ varlığına hala inanan…

Hiç okumadığı, incelemediği aşikar olan bu CD’ler nedeniyle ne asker vesayetinin ne de var ise bir darbe teşebbüsünün bundan böyle katiyen araştırılamayacağı gerçeğini görmezden gelen…

Sorular, sorular…

Mesela… Madem o belgeler sahte, Gölcük Donanması’nın döşemesine nasıl konuldu?

O belgeleri kim ve kimler yazdıysa, o belgeleri içeren ve 2009’dan sonra kullanılmadığı yine bilirkişi raporuyla kanıtlanan harddiski ve 12 Eylül belgelerini içeren çuvalları da oraya onlar koydu. Açık ve net.

Balyoz’un ordudaki köstebekler veya güvenlik açıkları ile ilgili bir tartışma olduğunu hiç sanmıyorum. Bu, aynen, Altan’ın ifade ettiği gibi Genelkurmay’ın acıklı bir araştırması olsun. Balyoz’un sahihliğine dair en ufak bir gösterge içermediğini anlamak için ise dahi olmaya hacet yok.

Yine, bir başka sorusunda atıfta bulunduğu ses kayıtlarının da "Balyoz darbe planı" adıyla mahkemeye götürülen davanın temeli olmadığını, olsaydı üç yüzden fazla kişinin yargılanamayacağını görmek için okuma yazmadan öte bir şeye lüzum yok.

Balyoz konusunda yazdığım onlar ve de onlarca yazıya harcadığım vakitlerin hürmetine daha da fazla detaya girmeyeceğim. Okura ayıptır. Okuyabilene ayıptır. Okumayanlar da zaten umutsuz vaka, de geç.

Geçeceğim. Tabii ki.

**

Fakat son bir nokta… Yiğitlik ve delikanlılıkla ilgili.

O gün yapılan ve “Deneyimlerimize göre TSK dediğin darbe yapar, zaten Çetin Doğan kokteyllerde AKP nefretini çok dile getiriyordu” aklının ötesine geçmeyen, gazeteciliğin ar damarını çatlatan yayınlar nedeniyle insanlar hasta oldu. Aileleri hasta oldu. Çocukları okullarından atıldı, okul okul gezdi. İnsanlar başka insanlara dönüştü. İnsanlar öldü.

Kahrından öldü yahu.

Gazeteciliğin gereklerini bir kenara bırakalım.

Sırf bu nedenle, insan şöyle bir kafasını toplar. Baktığını görür. Okuduğunu anlar. Saat “çok geç”i çok geçti.

Türkiye basınına kazandırdığı ve bugün “iktidarın oda hizmetçisi olarak tanımladığı o çocuklar” için damağımıza yerleşen kekre tadı bir kenara bırakalım.

İnsan, en az onlar kadar ‘kullanışlı’ olduğu vakitler için özeleştiri yapar. “Yiğitliğe, delikanlılığa yakışanı budur”da son durak, artık indin indin.

Vakit geçti. İnmedi.

Ahmet Altan’ı çok ama çok sever, Türkiye edebiyatının kıymetli bir ismi olarak tanırdım. Bunu da ona birkaç defa saygıyla ifade etmişliğim vardır.

Ama bugün… Hele de Cumhuriyet’e yazdığı yazıyı okuyunca…

Keşke onu sadece “Türkiye edebiyatının kıymetli ismi” olarak hatırlamamızın önüne geçmeseydi...

Zekasını, kalbini ve kalemini dondurup, sadece öylece dursaydı ama hayat romanına bu sayfayı eklemeseydi...

Diyebilirim.

Özlemle… Hüzünle…

http://www.radikal.com.tr/1305465130546531

YORUMLAR
(31 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Zavallılar - oselimg

90'larda ve 2000'lerin başlarında "bilgeliği imajından mütevellit" yarı entellektüeller Beyoğlu/Asmalımescit/Cihangir cafelerini meshur etmekle meşguldüler. "sosyalist","solcu" geçmişlerinde okudukları üç-beş kitaptan oluşturdukları rafine bir dille kendilerine bir grup oluşturdular. Tabiki, bu imajın bilinç altı dürtüsü, yeni buldukları dille "popüler/cezbedici erkek" olmaktı ve bunun nimetlerini hemen keşfettiler. Ne yapsınlar, 70'ler de devrim adına dizginledikleri "rafine maço" bilincaltlarının baskısı ağır bastı. Insani bir durum. Hatırlayın bir zamanlar Ali Kırca bu ülkenin"entellektüel" gazetecilerindendi. A Kırca 1999 Istanbul depreminin hemen ardından halkına hizmet aşkıyla, ne idügü belirsiz "deprem uyarıcı aygıtları"nı ana haber bülteninde pazarlamakla meşguldü.O da 70'lerin ağır "devrimci" baskısından kurtulup özünü bulmuştu. Yani diyeceğim o ki; Büyük çoğunluğumuz henüz biliçaltımızın en ilkel, en basit dürtüleriyle bile hesaplaşmamışken bazı yazarların entellektüel hesaplasmaya girmelelerini beklemek abesle iştigal etmektir. Töre cinayetleri, bu namus/iktidar kavramının en kaba hali. Bu olay Cihangir'de entellektüel cinayetller olarak tezahür ediyor.

darbecilik - user1002376

Darbeler cenneti bir ülkede yaşayınca darbecilikte bir miktar kanıksanıyor anlaşılan. Hadi o kadar ses kaydını bir tarafa bıraktık, dönemin üst düzey komutanlarının ifadelerini nereye koyacağız. Gazetecilik darbecileri kurtarmak değil, onları önlemektir.

şu yazıdan "darbeseverlik" anlamı çıkaranın aklına şaşarım - geo1980

malum yılların malum davası hakkında ipe sapa gelmez delillerin nasıl elde edildiği, o delillerin hayatları nasıl kararttığını bir ve bir kaç kişiyi adres göstererek yazmış ezgi hanım. ve bu süreçte ortaya çıkan mağduriyetlerden bahsetmiş. ve ölen öküzün ardından bozulan ortaklık sonucu, ortaklardan biri yeni düşman ilan edilip şimdi keser dönmüş ve onlar yargılanıyor ve ezgi hanım darbeci oluyor. sevgili arkadaşım "darbeseverlik" yaftası 2008-2012 arası geçerli bir yaftaydı, şimdi moda "paralelci" olmak lütfen kendinizi güncelleyiniz.

A.Altan'ın yazısındaki ayrıntı - efeg27

Donanma istihbarat merkezinde bulunan belgeler değil bu bilgilerin dijital halinin bulunduğu bir hard diskti ve CD lerdi, kimse çarpıtmasın lütfen. 2009 da imha edilmesi gereken malzeme içinde bulunan materyalin neden imha edilmeyip 2011 e kadar bekletildiğini anlamak zor. Aklı sıra saklanmaya çalışan hard diskin neden zemin altındaki betona gömüldüğünü anlamak daha da zor. İhtiyaçları olan 10 TL lik biraz asit veya bir mıknatıs veya çekiç, CD ler de kırılıp atılabilir ama her ne hikmetse hiç birine dokunulmadığı gibi iki yıl bekletiliyor. Üstelik içerden ihbar olmadan böyle cd veya hard disklerin imha edilmediğini bilmek imkansız! daha da ilginci aradıklarını bulamayınca betonu delip altına bakmak akıllarına geliyor aniden! sanki içerde imha edilmeyen malzemenin listesi var ve oradan bakıyorlar! Ben askerlik yaparken gereksiz olan cd leri imha edilmesi için falan vermez direk kırıp çöpe atardık zira kırılan cd işe yaramaz. Hard disklere de vidalarından açıp tuz ruhu dökerdik. Bu olayda senaryo uygulandığını düşünüyorum.

yazarın görüşü - efeg27

Ezgi hanım bence biraz abartmış nerdeyse ya hep ya hiç noktasına gelmiş, ilginç olan A.Altan da dünkü yazısında aynı noktadaydı... Burdaki yorumlarımda da sık sık yazdığım gibi ben Balyoz planını ve davasını hiç inandırıcı bulmadım ancak bulmamam ortada hiç bir şey yoktu anlamına da gelmez. Dönemin KKK ve Gen. Kur. başkanı eğer bugün kendi söyledikleri gibi düşündülerse görevlerini ihmal etmişlerdir. Bu ülkede Gen.Kur.bşk ve KKK dan habersiz darbe falan yapılmaz, buna inanmak için ileri derecede saf olmak lazım. Darbe yapacak kişiler bu durumu hiç bir yetkisi ve gücü olmayan maaşlı sivil memurlarla paylaşmaz, eğer paylaşıyorlarsa ona darbe denmez aptallık denir. Darbe Ankarada yapılır İstanbulda değil! Balyoz seminerine katılan 168 kişiden 50 si hakkında dava açılırken diğerlerine bir şey yok, neden ? seminere katılmayan hatta haberi bile olmayan yaklaşık 350 kişinin suçu ne? Gölcükte betonun altında bulunan hard disk neden orada, eğer yok edilmesi istendiyse bir çekiç yada bir mıknatıs aynı işi görebilirdi yada format atılırdı! General seviyesindeki subayların emrindeki teğmen,üsteğmen gibi küçük rütbelilerin konuşma şansı dahi yokken ne yapmaları bekleniyordu! Nedense tüm devlet erkanın olduğu Ankara ile ilgili senaryo yok, orada da stadlar felan doldurulabilir cami yerinede meclis bombalanabilirdi!

sendemi - user408458

ezgi hanım bazen güzel yazılar yazıyosun okuyorum ama bugün saçmalamışsın 1960 1970 1980 ve 28 şubat ve 27 nisanları acaba biz nerde yaşadık yada sen hangi galakside yaşıyosun yada hala uyanmadın yadaa yada yada biz bu ülkede yaşamıyoz çetin doğan ve diyerlerinin yaptıklarına birebir şahitsin sanki öyle savunuyosunki hepimizi aptal yerine koyuyosun sen ve senin gibiler memnun olabilirsiniz darbelerden ama biz asla memnun deyiliz demokrasiden asla daha güzel bir yönetim yok şuan için

Hırsızlara Meydan Okuyuşu göz ardı edilmemeli - user386125

Ahmet Altan'ın yazısında tek desteklenecek bölüm , hırsızlara meydan okuyuşu.. Ben o kısmı beğendim