AKP'nin koparak dökülmesinin aşırı riskli sonucu

Zira bugüne kadar Kürt tarafını 'bir öyle diyorlar, bir böyle', 'biri başka şey söylüyor, çıkıyor diğeri başka şey söylüyor' diyerek önümüze atan devlette 'sıkıntı' var. Büyük sıkıntı var.

Bu biraz ritim, biraz da matematik işi.

Hızlı ya da yavaş o pedalları belirli bir ritim içinde çevireceksin ki, bisiklet devrilmeyecek.

Denklemin taraflarını bozmayacaksın ki, işlem sonuç verecek.

Barış görüşmelerinin, müzakerelerinin kilit noktası, masanın sürekliliğini sağlayacak olan budur.

Çözüm süreci başladığından beri Kürt tarafını ‘çok başlı’, ‘iki maymunlu (!)’ göstermeye çalışan devlet taktiğini hep bu mantık ve bilgiyle eleştirmiştim. Masanın diğer tarafını ‘çok başlı’ göstermenin, kendini güçlü klmak için karşı tarafı ‘ne yaptığı belli olmayan, yönetilemeyen’ bir oluşum olarak sunmanın feci şekilde ters tepeceğini, en başta bu taktiği uygulayanı vuracağını söylemiştim.

Bugün itibariyle çok tuhaf bir durum içerisindeyim.

Zira bugüne kadar Kürt tarafını ‘bir öyle diyorlar, bir böyle’, ‘biri başka şey söylüyor, çıkıyor diğeri başka şey söylüyor’ diyerek önümüze atan devlette ‘sıkıntı’ var. Büyük sıkıntı var.

**

Bugün Kürt tarafından biri kalksa ve şu demeci verse… “Her sabah düne uyananlar bugünü yakalayamaz. 10 binlerce insan hayatını kaybetti. Bunlar bizim insanlarımız, bu yüzden geleceğe odaklanmamız gerekiyor. Nihai çözüme ulaşmak için herkesin sorumlu davranması, yapıcı katkıda bulunması gerekiyor. Dolayısıyla bu süreci sağduyuyla devam ettirmemiz lazım."

Garip karşılanır mı?

Karşılanmaz.

Kürt tarafı devletin ‘tüm öğelerinin’ sorumlu davranmasını istese, hak verilmez mi?

Verilir.

Halbuki bu sözleri 24 Aralık 2014’da Yalçın Akdoğan Kürt tarafını eleştirmek için söylemişti.

Bugün Kürt tarafından biri kalksa ve şu demeci verse… “Ama biz aynı kararlılığı, dürüstlüğü, iradeyi herkesten görmek istiyoruz. Bu mesele, seçim hesaplarına kurban edilecek bir mesele değildir. Biz meseleyi seçim hesaplarıyla ucuz siyasi hesaplarla ele almıyoruz. On binlerce insan hayatını kaybetmiş, akan kan dursun diyoruz, akan göz yaşı dinsin diyoruz, analar ağlamasın diyoruz. Bu, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğü için, bekası için bu sorunlardan kurtulmamız gerekiyor. Biz durduğumuz yerde kararlı bir şekilde durmaya devam edeceğiz. Bakalım göreceğiz ne olacak.”

Doğru diyorlar diye kafa sallanmaz mı?

Sallanır.

Halbuki bu sözleri de 25 Şubat 2015’te Yalçın Akdoğan söylemişti. HDP’nin başka, İmralı’nın başka, Kandil’in başka bir tavır takındığını ima ederek.

**

Şimdi neredeyiz? ‘Sürecin mimarı’ olan ve her şeye hakim olduğunu bildiğimiz kişi anayasal yetkilerinin dışına çıkarak hükümetin attığı adımları tasvip etmediğini söylüyor.

Öte yandan… Bülent Arınç ve ona destek verdiğini bildiğimiz Başbakan Davutoğlu, süreci biz yönetiyoruz, izleme kurulu da olacak, 10 madde de diyor. Demeye getiriyor. Getirmeye çalışıyor ya da.

Buna karşılık… AKP’nin içinden ve yandaş medyadan ‘Cumhurbaşkanımıza ayıp ediliyor’ sesleri çıkıyor.

Bu durumda, süreci yöneten devlet tarafı… Yani hükümet, devraldıkları partinin sahibi olan ve elbette ‘normal’ bir Cumhurbaşkanı gibi davranmayan Erdoğan’a rağmen, hem de seçim arifesinde ne kadar ‘dimdik durabilir’?

Bugüne kadar bir çok demokrat dostum tarafından ‘çözüm sürecine inanmak’ suretiyle fazlaca ‘saf’ olmakla eleştirildim. Benim çözüm sürecini desteklememin, AKP’nin niyetine ya da demokrasi anlayışına güvenmekle en ufak bir ilgisi yoktu. Olamaz da. Mümkün olduğunca bisikletin yere devrilmemesi gerektiğini, Kürt siyasi hareketi ile devletin ne olursa olsun konuşmaya devam etmesini çok önemsedim.

AKP ile Cumhurbaşkanı arasındaki ‘çözüm süreci krizini’ (evet, kriz, kusura bakmayın), bu egemenliğin ‘koparak dökülme alameti’ şeklinde görerek mutlu olanlar olabilir.

Bu noktada neşenize ortak olmak yerine, sizi soğuk gerçeklerin sofrasındaki endişeli iskemlelere davet edebilirim. Zira bu matematik denkleminin bozulması, bu bisikletin şarampole yuvarlanması artık uzak bir ihtimal değil. Ülkeyi bu ihtimale yaklaştıracak her adımı aşırı riskli ve aymazca bulduğumu belirtmek isterim.

Bu adımların, bugün itibariyle, ‘sürecin mimarı’ tarafından atılıyor olması ise bir ironiden öte, Makyevelizmin arş-ı alaya varmış halidir.

 

http://www.radikal.com.tr/131991113199116

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Kürd Tarafı!! - user536729

Ezgi hanım Kürd tarafı demekle Amerikan Tarafı mı demek istiyorsunuz? Yani USA, AB, İsraelin (işverenler) Bölgedeki Hesaplarını temsilen taşeron firma ve ülkesi Kürdistanı kursunlar diye Devletin ABD ile masaya oturmasını istiyorsunuz.. Çekinmeyin, "Tam olarak Böyledir deyin" kalemşör olan sizsiniz..

Korkmayın ..o kadar. - L09

Bisiklet devrilsede,bir şekilde tekrar kalkıp devam eder.Aslında çözüm süreci şöyle yada böyle her iki tarafın savaştan ve öldürerek çözme fikrinden uzaklaşmasına bir şekilde yardımcı oldu.Kürtler şiddeti kullanarak gelebilecekleri noktaya zaten geldiler.Devlet şiddet kullanarak kürt sorununu çözemiyeceğini anladı.AKP veya MHP dışındaki bir başka partide bundan sonra hükümet olduğunda süreç sekteye uğrasada kaldığı yerden devam eder.Belkide daha net olur bazı şeyler.AKP hep seçim malzemesi olarak kullandı bu süreci.Her iki kesim de daha kararlı daha net,daha samimi olmak zorunda...eğer gerçekten çözüm ve barış isteniyorsa.Bence artık bu süreç halkın desteğini almış durumdadır ve AKP veya bir başka partinin varlığı ve iktidarına bağlı değildir diye düşünüyorum.AKP giderse gitsin....millet derin bir oh..çeker..merak etmeyin hiçbir şey olmaz....

Doğru düşünce. - user433512

Ezgi Hanım,bence,sorunu matematiksel çerçevede doğru ele almışsınız.Her türlü polemikten uzak bakıldığında,endişelerinize katılmamak imkansız.Ancak gelinen noktada,sözkonusu sorun açısından, en azından başlangıç aşaması hem iç hem dış dinamiklerin zorlamasıyla belli ölçülerde kabul gördü.Yani denklemin iki tarafı da,bana göre tanımlanmış durumda.İşaret ettiğiniz gibi,şu günlerde,,amaç,hiç yol alınamasa da,en azından,pedalların doğru konumda tutulması ile "bisiklet" in devrilmesinin önüne geçmek.Öyle sanıyorum ki;bundan sonra,'-sürücü' selesine kim oturursa otursun,iç ve dış dinamikleri dikkate alarak,,bisikleti kâh yavaş,kâh biraz hızlı sürmek suretiyle yol almak zorunda kalacaktır.Tşkler.

Bir eleştiri - user420771

Ezgi Hanım, okumayı seven biri olarak sizin Kürtlerden başka yazacak bir şeylerinizin olamamasına çok üzülüyorum. Şunu da öğrenmek istiyorum. Yalnızca Kürtleri yazmanız konusunda görevlendirildiniz mi? yoksa birikiminiz mi bu kadar.

Bisiklet çoktan devrildi - anticapitalista

Bu bisikletin devrileceği en başından belliydi. Bu yüzden saf demişler size

Algılama - Gılgameş

Ezgi hanım, sizi de tüm Türkiye'yi saran algı yanlışı etkisi altına almış. Doğrudur, yazdıklarınız tamamen doğrudur. Bir husus dışında. O da sürecin mimarının Devlet Başkanı olduğudur. Bu bilinçli manipülasyonun aslı ise çok farklı: Bugün MHP iktidar olsa yine aynı sürecin içinde olacaktık. Tabii mekanlar, Kürtler hariç aktörler değişik olacaktı. Çünkü Orta Doğu'daki yeni düzen (aslı kontrol edilebilir kaostur) Türkiye'nin de yeniden formatlanmasını gerektiriyor. Şimdi gelelim en önemli konuya. Bu formatlama değişikliğini gerektiren dinamik nedir, nereden gelmektedir? Cevabı çok basit. Yıllardır demokratik özgürlükleri uğruna mücadele eden Kürtlerdir. Yani sürecin mimarı da amelesi de sakini de Kürtlerdir. Bunun dışında gördüğünüz her olay bir kurgunun sahneye konan mizansenleridir. Ergenekon, balyoz, derin devlet, gezi, cemaat şimdi de AKP içi çekişmeler bu mizansenlerin sadece birkaçı. Tüm bu çürümüş düzenin artık aşılması gerekiyor. bunun da çaresi var. O çare de tıpkı Güneş gibi Doğu'dan geliyor.