Atatürkçü, paralelci, ve bi de namaza karşı!

Bu mektuplardaki dil, devleti yönetenlerin dili. Bu mektuplardaki fişlemeler devletin fişlemeleri. Devletin yaftaları.

İzmir Hayvanat Bahçesi’ndeki fil Begümcan yellense sorumlusu ‘Ergenekon’ yahut her an herkesin bir sıfat olarak isminin yanında bulabileceği ‘Ergenekoncular’ idi bir zamanlar.

Şimdi onu genişlettiler, Ergenekoncu diye yaftaladıklarına kısaca ‘darbeci’ diyorlar.

Bir de ‘paralel yapı’cılar var, ki onlar ‘darbeci’ de olabiliyorlar.

Hatta hem Ergenekoncu(!), hem ezelden darbeci(!) CHP, paralel yapı ile de işbirliği içine girebiliyor. Bir yandan ‘paralel ile iş tutarken’, öte yandan İsmet İnönü aracılığıyla Atatürk’ü zehirleyebiliyor.

Kafanız hiç karışmasın. Şaka mı demeyin. Aklını mı oynattın demeyin.

Şu anda içinde bulunduğumuz atmosfer bu şekildir.

Devletimizi yönetenler ve onlara yanaşmak suretiyle bir hayat kurma peşinde olanlar toplu bir ‘aklî vaka’ haline gelmiştir.

Hadi seçim sath-ı maîline girildi, hadi “Tutmayın küçük enişteleri” filan diyerek ti’ye alalım, hadi “Bunlar da geçer, gider” diyelim…

Fakat onların yarattığı, onlardan yayılan bir davranış biçimi kamuda, toplumsal hayatta, iş ortamlarında ‘norm’ haline geliyor.

Uydurdukları dil ağızlara yerleşiyor. Zaten var olan ‘fişleme’ ve ‘yaftalama’ huylarını pekiştiriyor.

**

Taze bir örnek sayesinde meramımı daha iyi anlatabileceğimi düşünüyorum.

Biliyorsunuz, İstanbul Üniversitesi’ne en çok oyu alan Prof. Raşit Tükel değil, arada dağlar kadar oy farkı bulunan ikinci aday atandı. Tam da beklediğimiz gibi. Öğrenciler tepkili, pazartesi gece okulu terk etmeyerek protesto eylemi yaptılar. Raşit Bey zar zor ikna edebildi.

Elbette, haksızlığa uğrayan bir tek o değil.

Uludağ Üniversitesi rektör adaylarından (ve halihazırdaki rektör idi) Prof. Dr. Kamil Dilek de en yakın rakibinin iki katı oyu almasına rağmen atanmadı.

İşin ilginç yanı bu süreçte hakkında sistematik olarak yürütülen karalama kampanyasıydı. Bu kampanyayı 300 üyesi bulunan üniversite bünyesindeki Birlik Platformu Eğitim Bir Sen yürütmüştü.

Şimdi bu grubun YÖK’e yazdığı ve Prof. Dilek’in rektörlüğe devam etmemesi gerektiğini anlatan iki mektuptan parçalar paylaşacağım:

**

BİRİNCİ MEKTUP…

-Üniversite rektörünün paralel örgüt mensuplarına tanıdığı tolerans diğer hiçbir gruba tanınmamaktadır.

-Başörtülü öğrencilere önyargılı ve ters bir tavırla karşılık veren hocalarımız mevcutken ve bizler bu durumu yönetime bildirmişken üstü kapalı tehditler devam etmektedir.

-Sol ve marjinal kesimler kendi düşüncelerini rahatça dile getirirken bizim gibi muhafazakar kesimin, seküler toplum karşısında ezilmesi tahammül edilemez bir durumdur.

-CHP’li Nilüfer Belediyesi’ne üniversitenin ortasında kocaman bir alan verilip bedava çorba dağıttırılıyor. AKP’nin hiçbir faaliyetine müsaade edilmiyor.

-Yemekhane çıkışında hemen her gün KESK ve İşçi Partililer yasadışı eylem yapmaktadır. Defol YÖK, Defol AKP İran’a Git şeklinde sloganlar atmaktadırlar.

-Gezi Parkı eylemlerinde kampüste hükümet aleyhine eylem yapan bir öğretim üyesi hakkında rektörlük, hocaya sahip çıkıp olayı kapatma yoluna gitmeyi tercih etmiştir.

-Yerleşke çok geniş olduğundan namaz kılmak sorun olmaktadır.

-Üniversite yerleşkesine girdiğiniz anda askeri kışladan daha fazla Mustafa Kemal resmi ile karşılaşıyoruz. Rektör bey senato toplantısında Nutuk ve Devrim Tarihi seçmeli ders olsun diyenlere ‘Bu dersler benim namus meselemdir’ diyerek sürekli olarak ulusalcı ve marjinal grupların taraftarlarına göz kırpmaktadır.

**

6 Mart’ta yazdıkları İKİNCİ MEKTUP…

-Rektör Rotary kulüpleri ile protokoller imzaladı. Ergenekoncu, ulusalcı ve Roteryan genel sekreterler ile çalıştı. (İsimler veriyor)

-Daima Ergenekoncu ve paralel yapı mensupları dekan ve müdür olarak atadı. (İsimler veriyor)

-Paralel örgütlenme ile ilişkili olarak bilinen (STK isimleri veriyor) gibi sivil toplum kuruluşları ile protokoller imzaladı, onlarla iletişimi sürdürdü.

-Kampüs içinde sürekli KESK ve İP üyeleri YÖK, AKP ve Cumhurbaşkanımız aleyhine eylemler yaptı, yönetim onları korudu, ödüllendirdi.

-Neredeyse hiçbir mütedeyyin kadrolaşma olmadı. Sadece paralel yapıdan öğretim üyeleri havuza dahil edildi.

-Fakülte binaları içinde mescit tahsisi talepleri reddedildi, namaz kılmak isteyen öğrencilere camiye gidin denildi.

-Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinin adı Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi olarak değiştirildi ve ulusalcı Ergenekoncu zihniyetle yazdırılmış kitap okutulmaya başlandı.

-Yönetimin yüzde 80’i ulusalcılardan, yüzde 20’si paralelcilerden oluşmaktadır.

**

İbreti alem için bu mektupları kayda geçirmek istedim. Kayda geçsin ki deliliğe ve kötülüğe ne kadar yaklaştığımızı hiç unutmayalım.

Çünkü dikkat buyurun: Bu mektuplardaki dil, devleti yönetenlerin dili. Bu mektuplardaki fişlemeler devletin fişlemeleri. Devletin yaftaları. Bu mektuplardaki mesnetsiz itham tarzı devletin tarzı. Bu mektuplardaki çelişkiler üstünde yükselen saçmalama devletin saçmalaması. Devletin öğretisi.

Evet hepimiz biliyoruz, bu delilik dönemi, bu akıl tutulması bir gün geçecek. Fakat topluma sirayet eden kötü huylar daha uzun vakitler baki kalacak. Maalesef böyle.

http://www.radikal.com.tr/133091713309177

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Sonunda - user1063416

Sonunda tehlikenin asıl yönünü gören bir yazı daha okudum. Yazınızda katılmadığım sadece iki nokta var. "Ve"den önce virgül koymanız ve devletin dili demeniz. Bu ülke de devlet ve bürokrasi vardı da biz mi hiç karşılaşmadık. Bu ülkede hükumet ve memurlar var. O kadar derin organizasyonları maalesef daha kuramadık.

Tam da! - user433512

Tam da; "ört ki; ölem ! "dedirtecek bir görüntü. Türkiye'de "üniversite" kavramının algılanışının geldiği yer , bu örneklerden daha iyi anlatılamazdı herhalde. Görüntü böyle de,içerik farklı mı? Çok da farklı olduğunu sanmam..Eğer her yıl yayınlanan TIMES HE endekslerine bir göz gezdirirseniz,dünya ilk 400 Üniversitesi arasında bir elin parmaklarından daha fazlasını bulamayacaksınız.Onlarda,ilk 100'e sonlardan bir giren bir çıkan ODTÜ ile Boğaziçi,sonra da gerilerde yer alan İTÜ,Bilkent ve Koç!Yıllardır izlerim daha 6.sını göremedim.Korkarım,yazınızdaki örnek olaylardan da anlaşılacağı gibi,ilk ve ortaöğretimdeki dindar-kindar sürecin meyvalarını vermesini takiben,bugün beğenmediğimiz durumu bile arar hale gelebiliriz.Konuyu iyi bilen bir uzmanla yapacağınız röportajın çok yararlı olacağını düşünüyorum.

vah vah - user409797

bizim akboylar gene mağdur olmuşlar, vallahi içim sızladı. biz çocuğumuzu saçma sapan eğitim politikaları nedeniyle devlet okuluna gönderirken bin defa düşünmek zorunda kalıyoruz, iş dersen sadece akp bürolarından dağıtılır olmuş, bu beyler kampüsün çok büyük olmasından şikayetçilermiş, namaz kılarken zorluk oluyormuş. helal olsun valla, söyleyecek söz bulamıyorum.

DEVAMI-2 Mutlu Yücel - user913985

Üniversite idaresi ve öğretim görevleri gibi basit çekişmeler içinde olmaz. Çobana, üç kere peşi peşine Kemalizm ve şeriattan bahsedersen, dördüncüsünde derki, yeter be, nedir bu Kemalizm ve de şeriat, yüz yıllardır ki bu kelimeleri dilinden düşürmeyenler, bu kavramları bir somutlaştırsın, birer anayasa yapsın, göstersin, şu Kemalizm?in anayasası şu da şeriatın anayasası desin. Benim de kafam netleşsin, hımm diyeyim. Bundan kelli, en faşistinden en komünistine kadar artık herkes Kemalizm?e sahip çıkmasın. Şeriat diyenlerin anayasasına bakayım, onu savunanlara diyeyim ki,yav kardeş, şu bankalardaki ve de koynundaki mangırlara biraz dokun hele, bak bin senedir şeriat dediğin yasa faize haram diyor der ve haydi yavrum sen bu dağ başında kavalın ötmez yaylan doğru üniversitene der.

SEVİYEMİZ ? 1- Mutlu Yücel - user913985

Yazarımız bazen güncel konularla ilgili olarak, o konuda otorite olan kimselerle röportaj yapıyordu ve çok ta faydalı oluyordu. Bu uygulamasına uzunca bir süredir niçin ara verdi, anlayabilmiş değilim. -Memleketin siyaseten yoz halinin, birebir üniversitelerimizdeki izdüşümünü gösteren bir makale. Toplumun her kesimiyle haşır neşir olmuş kişi olarak gözlemlerim der ki? Birinci vazifesi, yüzyıllardır öğrenci kafasını düzen suyuyla bire bir yıkanarak temizlemek olan (!)eğitimimizin mezun ettiği doktor, avukat, mühendis vs. hepsinin siyasi düzeyi, bir meseleyi irdeleme seviyesi, dağdaki çobanların seviyesinden düşük. Daha dün KOSGEP e gittim, konu oldu üniversite mezunu memura bilgisayarım var ama yazıcısı yok dedim, o da yazıcısı olmayan adam nasıl Ar-Ge (bir konuda araştırma geliştirme uğraşı)yapabilirmiş dedi. Ben de, maharet yazıcıda ise o zaman senin yazıcın vardır, sen mucit ol dedim. Diyeceğim bu kör bakış her yerde var. En az da dağdaki çobanda var. Zira çoban, yerleşke çok büyük namaz kılmak sorun oluyor demez.

Ulusalci Rektor, Muhazafar Rektor, Tarafsiz Rektor - prevultion

Ezgi anlatmis anlatmis, en sonda da mesnetsiz itham demis. Maalesef bu tur ithamlarin pek de mesnetsiz olmadigini herkes bilmektedir. Hukumete yakin ogretim uyeleri, rektorler icin de bunlarin tam tersi yonde ithamlarda bulunulabilir. Pek cogu da dogru olabilir. Maalesef... Gonul, en cok oyu alan rektorun atanmasini ister ancak bu isler boyledir. Nasil ki 90'larda ulusalcilar, darbeciler alt siralarda kalmalarina ragmen rektor seciliyordu simdi de hukumete yakin isimler secimde alt sirada olmasina ragmen seciliyor. Solcu, ulusalci rektor geldiginde ulusalcilara, sol gruplara musamaha gosterilir, muhafazakar rektor geldiginde muhafazakarlara... Objektif davranabilen istisnai isimler cok azdir. Neyse... Bu arada Atamizi Inonu mu zehirlemis yahu? Yeni Safak komiklikte Kemalistlerle yarismaya karar verdi herhalde. Benim bildigim kadariyla Inonu, Atamizin son donemlerinde yerini C. Bayar'a birakmisti. Hani Atamizla aralari acilmisti falan... Sahi Inonu'yle Atamizin arasi neden acilmisti? Su Kemalistler bitmek bilmeyen bir eglence kaynagi :)

Kim bilir? - user1002376

"Her taşın altında ergenokon mu var" adlı bir kitap yazabilirsiniz. Belki o zaman bir hokus pokus la zihnim temizlenir; ortaya saçılan onca kirliliğe rağmen "aldatılmışlar" korosuna katılabilirim. Kim bilir?