Ateistlerin dindarlara zararı

Grup, 'Memur bey, bu kâfirdir' deyince polis gencin kimliğini ister, din hanesinin niye boş olduğunu sorar

Bu zımni yarışın aleniyet kazanması çok faydalı oldu. Sadece Sünnileri temsil eden Diyanet İşleri’nin neden bütçesinin her yıl neredeyse yüzde 20 oranında arttığını ve dört bakanlığın bütçesinden daha yüklü ödeneğe sahip olduğunu şimdi daha güzelce anlıyoruz. Faydalı işlere harcıyorlar parayı.

Bakın mesela bir araştırma yaptırmışlar. ‘Vatandaş Memnuniyeti’ araştırması. TÜİK de destek çıkmış, sağ olsun. Böylelikle memnuniyeti değil ama başka bir konuyu anlamış olduk: Toplumun yüzde 9’u ‘Çok dindarım’, yüzde 63’ü ‘Dindarım’ derken yüzde 21’lik kesim ‘Ne dindarım ne değilim’ yanıtını veriyormuş. ‘Dindar değilim’ diyenlerin oranı yüzde 4.7, ‘Hiç dindar değilim’ diyenlerin oranı ise 1.1.

Bir de asıl şu: Ankete göre erkekler kadınlardan, ev kadınları çalışanlardan, evliler bekârlardan, liseliler de üniversitelilerden daha dindarmış.

* * *

Size aşkın formülünü veremez belki Diyanet ama makbul vatandaş yarışındaki birincil kriter olan dindarlık ekseninde size bir tarif yapabilir.

Yapıyor yani, anlayın işte! Mesela Sünni erkeksen bombasın. Kazara kadın doğmuşsan evli ve evinin kadını olman seni bir yerlere taşır.

Seni değil de erkeğini taşır da... Olsun yani, ev bark ihale sana da düşer bir nihale... Boş ver. Okumak diye bir işe giriştiysen liseden sonra müsait bir yerde in. Valla in. Maazallah sonra neler olabilir! Çünkü liseden sonra ilerleyince itikatta erozyon oluyor, şey bir şey...

Aleviler hangi kategoride? Diyanet’e göre yok hükmünde. Onca parasından kuruş koklatmayıp cemevlerini kültürel faaliyet alanı gösterdiğine göre Alevilerin ibadetinin de kayda değmeyeceğini düşünüyor.

Peki, çok affedersiniz, ateistseniz ne olacak? Bi kere oranlarla ifade edilemeyecek kadar azsınız ve bi dünya insan ve lider hemfikir ki en zararlı tip sizsiniz. Hele de bu ülkede, varlığınız geri kalanın varlığına hakaret. Valla öyle. İşte taze bir örnek.

* * *

Ocak ayının sonunda yaşanmış gerçek bir hikâye. Dört günlüğüne Türkiye’deki dostlarını ziyaret eden bir genç, yaşadığı yurtdışı şehrine dönmek üzere havalimanına gelir. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra bira içmek için kafelerden birine oturur. Bir süre sonra onunla pasaport sırasında olan ve onu uzun uzun süzen umre kafilesinden bir amca “Oğlum sen bi saniye gelir misin” diye koluna girer, diğer arkadaşlarının yanına götürür. Yaklaşık 20 kişilik grup ona önce “Sen Türk değil misin? Utanmıyor musun küpe takmaya? Yanında bizim gibi Müslümanlar varken içki içerek bizi de günaha sokmaya” diye sorumsu zılgıtlar çekerler. Genç bunun üstüne polisi çağırır. O andan itibaren şenlik daha da şen oluverir. Grup, “Memur bey, bu kâfirdir” deyince polis gencin kimliğini ister, din hanesinin niye boş olduğunu sorar. Ateistim cevabı alınca da... Vay rezil, puuu rezil! Yıkıl karşımızdan diyerek genci gönderirler.

* * *

Ateistlerin hor görülmesi yeni değil. Dindar insanların inanmayanlara kötü kötü bakması da... Ama bu cüret... Amcasıyla teyzesiyle polisiyle, hop bir anda elbirliğiyle, küpe takıp bira içen bir genci darmadağın etme cüreti yeni. Dindarlar ve diğerleri ayrımının böylesine şiddetle günlük hayata yansıması yeni. Neyse ki Diyanet İşleri var. Toplum içinde ‘puuu rezil’ yememek için nasıl biri olmamız gerektiğini güzel güzel anlatıyor da sıyırıyoruz. (Belki de kafayı!)