Başbakan'dan muhtemel şiir: Komşulara çok ayıp oldu

Bugün bakıyoruz, bunların hepsi oldu ve hiç biri olmadı. Çünkü "halk oyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı", 'defacto başkan'dı artık. Evet, bekliyorduk lakin...

Dün hükümetin gazetelerindeki sürmanşetleri görünce içimde bir cızzzz!

Üzüldüm ve de buruldum. Nedenini tam anlatabilmem için bu manşetleri size sıralamam gerekir.

Bir tanesi şöyle diyordu : Farklı Başkan. “Seçim meydanlarında ‘Farklı bir Cumhurbaşkanı göreceksiniz’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Beştepe’de toplanacak Bakanlar Kurulu’na ilk kez başkanlık edecek.”

Diğeri : Kabine Saray’da. “Beştepe’deki ilk bakanlar kurulu toplantısı bugün yapılacak. Yaklaşık 15 yıl aradan sonra kabineye bir cumhurbaşkanı başkanlık edecek.”

Ve öbürü : Milletin Kabinesi, Milletin Sarayında. “Halkın oylarıyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda tarihi toplantısını yapıyor.”

**

Bu durumu nasıl izah etmek gerekir? Ne demek lazım?

Partili cumhurbaşkanlığı, Türkiye için başkanlık sisteminden de fazla problem yaratacaktır; zira o durumda Kongre ve alt kurumları gibi denge ve kontrol mekanizmaları da devrede olmayacaktır denilmişti.

Cumhurbaşkanı’nın halk oyuyla seçilmiş olması, başbakan ile arasında bir güç ve meşruiyet krizine dönüşebilir tespiti de yapılmıştı.
Bugün bakıyoruz, bunların hepsi oldu ve hiç biri olmadı. Çünkü “halk oyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı” defacto Başkan’dı artık. Yasası kaidesi olmasa da tek ve en yetkili icrai kişi olduğunu hepimiz biliyorduk. Eninde sonunda bu göstereceğini de… Bu kadar çabuk, bu kadar müdanasız olacağını tahmin etmemiştik. Kendisine ait 12 adet başkanlık kuracağını da… Hükümet aygıtını mini bir sekretaryaya dönüştürürken azami miktarda usturup beklemiştik. Ayan beyan ortada ki ‘beklediğimiz usturuba şu anda ulaşılamıyor, sesli mesaj bırakmak için lütfen sinyal sesini bekleyin.’

Düüüt!

**

Meselenin siyaset etme ve devlet yönetimi kısmı bir yana (bunu daha çok tartışacağız), bir de insani boyutu var.

Sanki zaten emlak fiyatlarından, merkez bankası kuruna, parklar bahçeler peyzajından hastanelerdeki profesörlerin ‘çarkı döndürmek için’ bakması gereken hasta sayısına kadar her şeye bizzat karar vermiyormuş gibi, icraat merci konumundaki kişileri de alenen sıfıra müncer yapıyor sayın Cumhurbaşkanı.

En başta da Başbakan’ı. Yıldırım Akbulut’un dahi “Aaa ama bu kadar da olmaz” dediği günleri görmüş geçirmişiz. Bu durumda insan üzülüyor, başta da söylediğim gibi buruluyor. Ve bir nevi ciddiyetini kaybediyor.

Benim yaşadığım da sırasıyla bunlar oldu: Üzüldüm, buruldum ve ciddiyetimi kaybettim. Dolayısıyla bir internet fenomeni olan Ahmet Hoşgör amcanın 5-6 yıl önce kendisini evlilik arifesinde terk eyleyen müstakbel eşine yazdığı şiiri anımsadım.

Ne demişti Ahmet amca: “Ha geldi ha geliyor diye bekledik, başka bir kapıya ondan gitmedik/ Niçin gittin söyle sana ne ettik / Komşulara karşı çok ayıp oldu/ Davetiye bile geldi baskıdan, yanıp kül olmuştum senin aşkından / Kaynar sular döktün sanki başımdan/ Komşulara karşı çok ayıp oldu / Hadi beni bırak, hani komşular/ Geleceksin diye nasıl coştular/ Mahalleli sağa sola koştular/ Komşulara karşı çok ayıp oldu/ Ben de rezil oldum senin sayende/ Kara bulut gezdi hanemde / Sızılar dinmedi gitti yaremde/ Komşulara karşı çok ayıp oldu.”
Devlet katındaki his dünyası bence bu biçimdir.

BONUS: Ahmet amcanın son dönemde yazdığı “İpine takmadı” şiirinden bir kupleyi de paylaşmadan edemeyeceğim, bonus niyetine: “En pahalı saati taktım koluma/ Kaliteli pabuç giydim ayağıma/ Markalı otoyu çektim altıma/ Hiç kimse ipine takmadı beni / En afillisinden elbise aldım/ Kırmızı kravat boynuma taktım/ Avrupa’dan gelmiş parfümü sıktım/ Hiç kimse ipine takmadı beni.”

http://www.radikal.com.tr/127558412755846

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Bence.. - user781727

Bence iktidardaki parti değişene kadar, başbakanlık, bakanlığı iptal edilmeli. o zaman belki iktidar olan siyasi parti mantıklı bir çözüm üretir. Şimdi bizde koca koca, aydın diye geçinenler bile, anayasa değişikliği süresince, böyle iki başlılığın değirmenine su taşıdılar. Bir an, siyasi görüşlerimizi bir yana bırakıp bakalım, Cumhurbaşkanı diyor beni halk seçti, Eee başbakan ı da halk seçti, nasıl olacak şimdi. Biri iptal edilmeli. Cumhurbaşkanına kimsenin gücü yetmeyeceğine göre. Başbakanlık iptal edilmeli. Birde, Bu kadar ileri görüşlü, bilgili, dahi, daha sayamayacağım özelliklere sahip, anayasa hazırlayan, yorumlayan, destekleyen, prof' lara selam. Böyle olacağını, şımışgacı dayım bile biliyordu.(Rahmetli, kavrulmuş ayçiçeği çekirdeği satardı, Prof ' larımızla kıyaslayınca Filozofmuş.) Yetmez ama evet.

DEVAMI-2 - user913985

Zaten, Cumhuriyetle aralarında ciddi anlayış farklılığı olsa idi,İlk iş olarak, cumhuriyetin kurduğu Diyanet ve programını yaptığı İmam Hatip okullarından kuşkulanmaları ve bu teşkilatları sorgulamaları gerekmez miydi? Bu ortak düzenin teşkilatlanması da aynı olup, süreklilik sağlamakta kolaylık olması için anlaşıp birbirleriyle kavgalı gibi göründüler. Biri, Ezgi Başaran da şekil bulan, etek boyunu kısaltmasını modernlik olduğunu, diğeri saçı kapatmanın erdem olduğu gibi yüzeysel düşüncelere tutsak ettiği kişileri birbirlerine göz ederek kavga ettirdi. Tabii ki, tutsakların işin farkında olmaması düşünülemez. Farkındaydılar ama kullanışlı olmalarının getirisi vardı. Zira kendilerini kim para verirde o mevkide tutardı. Boynundaki kireçlenmenin farkında olmayan ve namazda sağa sola selam vererek bir nevi eksersiz yapmakla düzelen ve bunu da namaz kılmasına bağlayan manken bilmem neyi muhatap alıp konu ederek makale yazan yazarı kim gazete başında tutardı? Sorarım, Ezgi Başaran ın eviyle, Gülen sempatizanlarının dükkânında Aynı Atatürk resminin olmasının hiç mi birleştiriciliği olmadı? Bana sorarsan birleşmelerine gerek yoktu ki, zaten bir bedende de iki can gibiydiler.

TÜRKİYE HALA SAHTE SOLCULARIN DÜZENİNİ YAŞIYOR - user913985

Bakmayın Ezgi Hanım ın Cumhurbaşkanı na taş atmasına. AKP nin Paralel le kapışmasına. Bakmayın Kemalist solcuların AKP ve Cemaatle uğraşmasına. Bunlar hep nüans mesafesi kadar ayrı duran kliklerin, zaman zaman başa ben geçeyim sen arkamdan gel, yarışının kavgaları. Yoksa düzen aynı düzen. Aynı terazinin bir tarafında Atatürk ün askerleri, ki onların da,( user 28127gibilerinin içinde bulunduğu, sıkışınca çamur atmaya meyilli yüz kişilik Ezgi Başaran ın asker gurubu gibi alt birimleri var.)diğer tarafta da Said-i Nursi nin AKP li askerleri. İkisinin de mayasında seçicilik var. Biri dindar ın içinden seçtikleri dinci kimselerle kadrosunu kurdu. Zira, hakkı, hukuku, adaleti sağlayan kimselerin dinin tedrisatından geçerek pişmiş insanlarla ancak mümkün olabileceğini düşündü. (!) Cumhuriyet de aynı seçkin anlayışıyla kendi kadrolarını oluşturdu, sevk ve idaresini orduya tevdi etti. Dün Harbiye de, komutan öğrencilerine, siz geleceğin cumhurbaşkanısınız, diye konferans verdi, bugün,aynı Kemalist düzenin kurup müfredatını oluşturduğu Diyanet ve İmam Hatip lerin yetiştirdiği Cumhurbaşkanımız İmam Hatip lilere, sıkı durun korkmayın, ben sizin aranızdan seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım dedi. Her ikisinin de, evrensel normların geçerli olduğu bir sınavla seçilen insana görev vermek aklının ucundan bile geçmedi.

Gülelim mi ağlayalım mı?? - user737287

Ülkenin durumunu çok net ifade etmişsiniz.. Şiir de çok güzel.. ancak ağlayalım mı gülelim mi? nasıl yapsak anlamadım..

Yarım kalmasın... - sweeping

Ahmet Amca'nın "İpine takmadı" şiiri yarım kalmış... Devamı şöyle... ...Şiirler yazdım senin aşkına/ Güzelliğinden döndüm şaşkına/ Geldim saraya seyrettim seni/ İpine takmadın yine de beni... Bütün gün sessizce ağladım durdum/ Kendimi 70'lik ayrana vurdum/ Suçum sadece sevmekti seni/ İpine takmadın yine de beni... Döndüm partiye "unuttum" dedim/ Çaycıdan demli bir çay istedim/ Koydu önüme sidik gibi çay/ O bile ipine takmadı beni... Stratejimi derince kurdum/ Yumruğu masaya güm diye vurdum/ Sekreter geldi "Sessiz ol" dedi/ O bile ipine takmadı beni...

özet - user966283

iş şuraya varmak üzeredir arkadaşlar: Ahmeeet, iki çay kap gel.