Biz hangi Kürtleri bombalıyoruz?

Devletimiz, ülkemizin bir diyarını 'düşürmemekten' bahseder gibi, o haklılıkla, o edayla konuşuyor. Ama bir dakika! Aslında durum ne?

“Azez’in düşmesine izin vermeyiz” diyor Başbakan Davutoğlu.

Türkiye tarihinin kritik anlarında birden bire gündemin orta yerine oturmasıyla ünlü Deniz Baykal da haklı buluyor: “Azez’in düşmesine izin vermemek doğru.”

Ha, tamam diyorsunuz. Jeton düşüyor! Devlet bir bütün olarak “Azez’i düşürmemek” konusunda fikir birliği yapmış.

Fakat durun bir dakika!

Bu Azez neresi? Neresini düşürmüyoruz? Ülkemizin güzide bir kasabasını mı? Bir vilayetini mi?

Devletimiz ülkemizin bir diyarını ‘düşürmemekten’ bahseder gibi. Topraklarının bir bölümünü düşürmeme hakkına sahip bir ülkenin yetkilileri gibi. O edayla konuşuyor. Öyle değil mi?

Değil.

Suriye’nin bir kasabasıdır Azez. Stratejik önemini, kimi akıllara göre Türkiye’nin güvenliği için manasını, yardım koridorunun ana noktası oluşunu filan bir kenara bırakın. Bunlar uluslararası hukuku çiğnemenin ambalajı olarak ortaya dökülen gerekçeler.

Biz, Türkiye olarak, Türkiye’nin şehirlerini kasabalarını köylerini birer terör hücresine çevirecek kadar tehdit oluşturan IŞİD sınırımıza konuşlandığında, sınırımızı eleğe çevirdiğinde tehdit hissetmemişiz, obüslerimizi harekete geçirmemişiz…

Şimdi Suriye’yi bombalıyoruz.

**

Niye?

Çünkü Kürtler geldi.

Kürtler, iki büyük gücün -farklı gündemlerle de olsa- yardımıyla Suriye’de kendilerine bir başka ‘gerçeklik’ kurma yolunda ilerliyor ve bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük fobisini depreştiriyor.

Biz o yüzden Suriye’yi bombalıyoruz.

Bunu bilelim.

Çünkü bu öyle bir bilgi ki, yani bu devletin Kürt fobisini anlayabilmek öyle bir ‘kolaylık’ sağlıyor ki daha önce karmaşık görünen her şey bir anda aydınlanıyor.

Örneğin…

Suriye’nin Tel Fırat ve Şavarikat bölgelerine Kilis’te konuşlanan öbüslerden atılan mermilerin üstüne mesajlar yazılmış.

Şöyle: “Sur ve Cizre’de şehit olan silah arkadaşlarımız için.”

Bu mesaja bakıp ilk etapta bir şaşkınlık yaşanabilir. Başka bir ülkenin bir kasabasını, başka bir ülkenin iç savaşındaki bir aktörü, insani yardım koridorunun önünü kapatıyor diye bombalıyorsak…

Bu mesaj neyin nesi?

İşte bunun ‘neyin nesi’ olduğunu anlamak için demin söylediğim ‘Türkiye devletinin Kürt fobisi’ kavramını ‘içselleştirmek’ lazım.

Emevi Camii'nde namaz kılmaktan, ‘PYD IŞİD’den tehlikelidir’ noktasına düşen Suriye politikamızın her adımında artık bu kavram vardır.

İşte biz bu yüzden şu anda Suriye’yi bombalıyoruz.

Sur ve Cizre’nin ‘intikamını’ alan mermilerle.

**

Savaş savaşı doğuruyor işte. Bazı eşikler aşıldıkça bombalamak, öldürmek, patlatmak daha da kolaylaşıyor.

Sur ve Cizre’de başlıyorsun, Azez’de devam ediyorsun.

Yanlış politikalar nedeniyle  ölmek ve öldürmek bir ‘mesele’ olmaktan çıkıyor.

Sur ve Cizre demişken… International Crisis Group’un rakamlarına göre, Sur’da Aralık ayında hayatını kaybeden güvenlik mensuplarının sayısı 9 idi. Ocak’ta bu rakam maalesef 25’e çıktı.

59 gün sonra bir kırık dökük hikayeye dönüşen Cizre’de Aralık’ta 9, Ocak’ta 12, Şubat’ta da 4 asker ve polis hayatını kaybetti.

Orada ölüyorsun, o ölenlerin anısını bir obüs mermisine yazıp başka ülkedeki Kürtleri vuruyorsun. Ya da aslında senin için tek bir Kürt var ve ona karşı içinde sadece hasmane duygular yeşeriyor. Öyle bir yapısın sen.

Herşeyi bir kenara bırakıp, içine girdiğimiz bu korkunç şiddet döngüsünü görmek gerekir.

Buradan barış masasına nasıl gideceğiz?

http://www.radikal.com.tr/151206315120637

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Hangi Kürtler bombalanıyor? - user1152208

Başıboş kalmış topraklarda, birilerinin maşası olarak, hep hayal ettikleri zengin müreffeh ve modern devleti kurma vaadiyle kandırılmış Kürtler bombalanıyor. Bin yıldır aşiretler ile yönetilen insanları, bu topraklarda yeşermesi olanaksız sosyalist-komünist bir anlayışla yönetmeye çalışan Kürtler bombalanıyor. Yüzyıllarca himayesinde kaldığı, ırkların ve kültürlerin birbirine karıştığı bir devlete bunca yıl sonra ihanet eden Kürtler bombalanıyor. Sorulması gereken asıl soru: Kürtleri kim bombalıyor?

kardeşlik daimMİŞ - user1129029

-KARDEŞLİK DAİMDİR- diyen zat hem halkların kardeşliği daimdir diyorsun hem de kürt kökenli diyorsun bu ne ''perhiz bu ne lahana turşusu?'' merak ettiğim şey şu neden kürt demek yerine illa kürt kökenli diyorsun ha dersen ki bu topraklarda yaşayan herkes türktür o zaman hangi halkarın kardeşliğinden bahsediyorsun KONGO'da ki halklar mı veya şeytanın avukatlığını yapıp e madem öyle kürt topraklarındaki türkmen kökenli vatandaşlar deyip orda yaşayan herkes kürttür gibi absürd bir yaklaşım mı göstermek gerek sen önce hükümet sözcüsü gibi açıklama yapma işinden vazgeç

milliyetçilik bahane - Kutup Ayusu

Cevap veriyorum Ezgi Hanım, cihada taraf olmayıp karşı duran kürtleri. Suriye'yi, islamcıların Türkiye planlarından bağımsız düşünemeyiz. Cihadcılara destek vermesi gereken bu sünni kürtler nasıl olurda sol kökenli, modern bir hareketin peşinden gider? Kahraman İŞİD'liler almış başını ilerlerken, önlerinde ordular duramazken, nasıl bu genci yaşlısı, kadını erkeği bir olmuş sıradan insanlar tarafından durdurulur? Hatta nasıl olur da bölgelerinde bulunan diğer sünni toplulukları bile fikirsel olarak etkilerler? HDP'nin ülke içindeki yükselişi ve benzer birçok sebep Türkiye İslam Devleti'nin önündeki olası en büyük engelin Kürt hareketi olduğunu gösterdi. Nefretlerinin ana sebebi bu. Yoksa kürtlerle bir sorunları yok. Milliyetçiliği diğer kesimlerden destek almak için kullanıyorlar, ve çok iyi de kullanıyorlar. Kürtler katledildikçe ülkenin yarısından fazlası mutlu oluyor.

kardeslik daimdir - user1082460

Kurtler bu ulkenin asli unsurudur ve kardeslik icinde yillardir yasanmistir. Yazarin veya baska kisilerin kasimasiyla bu birlik bozulmayacaktir. Kurt fobisi yoktur ama cahil, barbar ve ilkel insanlarla mucadele vardir. Bu gruplarin icinde kurt kokenli insanlarin olmasi, develetin kurtlere fobisi oldugu anlamina gelmez. Ortada terorle mucadele vardir. Konuyu saptirip halklarin kardesligi bozulamaz.

NE FARK EDER? - m.rozbilen

İlahi ezgi hanım, hangi Kürtleri bombaladığımızın ne önemi var? Devlet anlayışına göre : Dünyanın herhangi bir köşesindeki Kürt bizim için ne fark eder? Hepsi ayni ve bombalanması gereken unsurlardır. Unuttunuz mu? "En iyi Kürt ölü Kürttür" diye. Gerisini varın düşünün.

Doğru Tespitler - Selimserincan

Evet tespitleriniz baştan sona doğru.Hatta bana AKP'nin bir bakanının söylediği sözü hatırlattınız:"Çin'de dahi bir Kürt devleti kurulacaksa yine kabul etmeyiz". Ne bu nefret,ne bu ırkçılık.Ben bu kadarını dünyanın hiç bir yerinde görmedim,duymadım.Bunların milliyetçilik duyguları yalnızca Kürtler'in hakları söz konusu olunca kabarıyor.Ama şunu bilmeliler ki; her seferinde en çok zarar gören yine kendileri oluyor.Türk yönetiminin Suriye politikasında Kürtlere karşı aldığı tavrın sonuçları buna örnektir.

AKP'nin gidişi - Gılgameş

AKP'nin maskesi düşmüştür. Bırakın komşuları tüm Dünya karşısındadır. Bu Allah'ın onlara verdiği bir cezadır. Kürtlerin özlemlerini politika malzemesi yaparak büyük bir insanlık suçu işleyen AKP yine Kürtlerin eliyle hakettiği cezayı çekecektir. Umarım yaşanan olaylar AKP'ye oy veren insanları azıcık da olsa düşünceye sevkediyordur. Bu AKP ki Türkiye'yi bu hale getirmiştir. Bunda onların da birebir sorumlulukları vardır. Önlerinde muhtemelen bir de referandum şansı olacak. Doğru yola geri dönmek için. Doğru yol Kürtlerle barıştan geçiyor. Kürtlerle savaşmak kimseye birşey kazandırmayacak. Btüün dünya bunu anladı bir Türkiye kaldı.