Bu son noktadır, sarsıl dünya

Önümüzdeki günlerde bir yandan bu saldırganların kimlikleri araştırılırken bir yandan da ifade özgürlüğünün sınırları tartışılacak. Bir de İslamafobi ve medeniyetler çatışması meselesi.

Charlie Hebdo nedir?

Bir kara mizah dergisi. Dün yazıişleri toplantısı yaparken, saat 12.30 civarında, maskeli ve kalaşnikoflu (İngiliz basınına göre komando eğitimi almış) iki kişi tarafından basıldı. Genel yayın yönetmeni, Fransa’nın en tanınmış çizerleri ve yıllardır tehdit aldığı için kapısında bekleyen iki polis memuru dahil 12 kişi öldü.

Dini liderler ve inançlar dahil tüm tabuları diline dolamayı seçmiş, kimilerine göre provokatif kapaklar yayınlamıştır.

Zaten bunun bedelini de yıllarca tehdit altında yaşayarak ödedi. Bugün de fanatizme can verdi.

**

Charlie Hebdo nedir?

Bir daha tekrar edelim. Bir dergi. Kara mizah dergisi.

Türkiye’de kendisini dindar olarak tanımlayan gazeteler “Peygamber Efendimiz’e hakaret eden dergiye saldırı” diye başlık ve tweet’ler atarak bir nevi “E haketti ama”ya getirdi.

Yine bu gazetelerde yazan bir kişi Twitter’dan “#CharlieHebdo Penguen sen de ayağını denk al” diyebildi.

Bunlara ne diyeceğiz? “Yazık” desem, aklı ve kalbi olan insanların his dünyasını hafife almış olurum. O yüzden bu bağnazlığa kelime kullanmayalım. Şimdi ve aslında hiçbir zaman.

**

Önümüzdeki günlerde bir yandan bu saldırganların kimlikleri araştırılırken bir yandan da ifade özgürlüğünün sınırları tartışılacak. Bir de İslamafobi ve medeniyetler çatışması meselesi.

Dinsel dogmaları eleştirmek ifade özgürlüğüne girer mi? Açık ve net, evettir cevap. Kişilerin hassasiyetlerine göre şekillenecek bir ifade özgürlüğü, takdir edersiniz ki, özgürlük filan değildir. Nasıl ki birilerinin rahatsız olma, alınma hakkı varsa, Charlie Hebdo’nun 40 yıllık çizerlerinin de istediğini söyleme hakkı vardır.

Cem Erciyes’in dün sıcağı sıcağına yazdığı yazısında çok doğru bir biçimde ifade ettiği gibi “Fransa’nın 11 Eylül’ü” sayılabilecek bu korkunç katliamdan sonra İslamafobi’nin artması kuvvetle muhtemeldir. Buna sonuna kadar karşı olalım. Elbette ki dünyadaki Müslümanların, radikal kimselerin faaliyetleri nedeniyle ıstırap çekmesi, utanması, sıkılması kabul edilecek şey değil.

Ama IŞİD gerçeğini de terazinin bir yanına koyarak İslam’ın etrafında oluşan bu gözü dönmüşlüğün ardına bakalım.

Bakarken mümkünse tehdit almayalım, mümkünse öldürülmeyelim.

Bakın işte… Şu yazdığım cümleye bakın. Ne kadar aciz, ne kadar korkunç bir yerden geliyor.

Medeniyetin, evrensel değerlerin olmadığı bir yerden.

**

Dönelim en başa…

Charlie Hebdo nedir?

Bir dergi. Karikatüristlerine dün kurşunlar yağdırdılar. Karikatürleri yüzünden.

Bugün dünyayı sarsması gereken yegane bilgi budur.