Bu son noktadır, sarsıl dünya

Önümüzdeki günlerde bir yandan bu saldırganların kimlikleri araştırılırken bir yandan da ifade özgürlüğünün sınırları tartışılacak. Bir de İslamafobi ve medeniyetler çatışması meselesi.

Charlie Hebdo nedir?

Bir kara mizah dergisi. Dün yazıişleri toplantısı yaparken, saat 12.30 civarında, maskeli ve kalaşnikoflu (İngiliz basınına göre komando eğitimi almış) iki kişi tarafından basıldı. Genel yayın yönetmeni, Fransa’nın en tanınmış çizerleri ve yıllardır tehdit aldığı için kapısında bekleyen iki polis memuru dahil 12 kişi öldü.

Dini liderler ve inançlar dahil tüm tabuları diline dolamayı seçmiş, kimilerine göre provokatif kapaklar yayınlamıştır.

Zaten bunun bedelini de yıllarca tehdit altında yaşayarak ödedi. Bugün de fanatizme can verdi.

**

Charlie Hebdo nedir?

Bir daha tekrar edelim. Bir dergi. Kara mizah dergisi.

Türkiye’de kendisini dindar olarak tanımlayan gazeteler “Peygamber Efendimiz’e hakaret eden dergiye saldırı” diye başlık ve tweet’ler atarak bir nevi “E haketti ama”ya getirdi.

Yine bu gazetelerde yazan bir kişi Twitter’dan “#CharlieHebdo Penguen sen de ayağını denk al” diyebildi.

Bunlara ne diyeceğiz? “Yazık” desem, aklı ve kalbi olan insanların his dünyasını hafife almış olurum. O yüzden bu bağnazlığa kelime kullanmayalım. Şimdi ve aslında hiçbir zaman.

**

Önümüzdeki günlerde bir yandan bu saldırganların kimlikleri araştırılırken bir yandan da ifade özgürlüğünün sınırları tartışılacak. Bir de İslamafobi ve medeniyetler çatışması meselesi.

Dinsel dogmaları eleştirmek ifade özgürlüğüne girer mi? Açık ve net, evettir cevap. Kişilerin hassasiyetlerine göre şekillenecek bir ifade özgürlüğü, takdir edersiniz ki, özgürlük filan değildir. Nasıl ki birilerinin rahatsız olma, alınma hakkı varsa, Charlie Hebdo’nun 40 yıllık çizerlerinin de istediğini söyleme hakkı vardır.

Cem Erciyes’in dün sıcağı sıcağına yazdığı yazısında çok doğru bir biçimde ifade ettiği gibi “Fransa’nın 11 Eylül’ü” sayılabilecek bu korkunç katliamdan sonra İslamafobi’nin artması kuvvetle muhtemeldir. Buna sonuna kadar karşı olalım. Elbette ki dünyadaki Müslümanların, radikal kimselerin faaliyetleri nedeniyle ıstırap çekmesi, utanması, sıkılması kabul edilecek şey değil.

Ama IŞİD gerçeğini de terazinin bir yanına koyarak İslam’ın etrafında oluşan bu gözü dönmüşlüğün ardına bakalım.

Bakarken mümkünse tehdit almayalım, mümkünse öldürülmeyelim.

Bakın işte… Şu yazdığım cümleye bakın. Ne kadar aciz, ne kadar korkunç bir yerden geliyor.

Medeniyetin, evrensel değerlerin olmadığı bir yerden.

**

Dönelim en başa…

Charlie Hebdo nedir?

Bir dergi. Karikatüristlerine dün kurşunlar yağdırdılar. Karikatürleri yüzünden.

Bugün dünyayı sarsması gereken yegane bilgi budur.

http://www.radikal.com.tr/1267415126741510

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Aziz Momentum, - Ali Fakı

Tezeği "Ben kendiminkilere koydurtmam" demiş Aziz Momentum. Hukukun üstünlüğüne inanıp, "hakkını" yargıda mı ararsın, yoksa, IŞİD'e katılıp sıkı bir terör eğitiminden geçtikten sonra, "seninkilere koyanların" bürosunu basıp, kanunu eline alıp ve çiğneyip, Kaleşnikofunla önüne çıkana kurşun mu yağdırırsın? Senin savunduğun "medeniyet" bu çöl veya orman, vur, kır, öldür, kelle, kafa kopar, yamyamlık yap, insan ciğeri ye IŞİD medeniyeti midir? İşte iki medeniyet arasındaki fark budur! İfade özgürlüğü o kadar önemlidir ki, ABD yargısı, Brooklyn'deki sergiyle ilgili olarak, böyle aşırı bir durumda bile sanatçının ifade özgürlüğünden yana karar vermiştir; çarpıtma!

Işık içinde yatsınlar - prevultion

Charlie Hebdo'nun Muhammed hakkında çizdiği 3-5 karikatüre objektif bir şekilde bakabilirseniz diğer karikatürlerinden (İsa, hristiyanlık fransız hükümetleri vs...) bariz şekilde vasat ve buram buram ırkçılık kokan çizgileri rahatlıkla görebilirsiniz. 4chan, 9gag gibi web sitelerinde bu karikatürlere yapılan yorumlara bakarsanız da İslam, Araplar, Türkler, Hintliler hakkında galiz küfürler, aşağılamalar gırla gitmektedir. (Zavallı hintliler de ne yaptılarsa... Hem yüzyıllardır sömürülüyorlar hem de nefret görüyorlar, neyse...) Batı medeniyeti olarak biz üstün medeniyetiz siz çölde yaşıyorsunuz, hala göçebesiniz, geridesiniz geridesiniz geridesiniz mesajı net bir şekilde verilmektedir. Tabi adam ırkçılık üzerinden seninle dalga geçiyor diye adamları öldürmek açık bir barbarlık. Velhasıl kelam batıda (en medeni, demokrat olanlarında bile zaman zaman görülebilen) bu ırkçılık ve sömürü alışkanlığı, doğuda da bu cehalet ve barbarlık oldukça bu olayları önlemek pek mümkün olmayacaktır. Maalesef. Ölenler ışık içinde yatsın, ümit ederiz katiller de bir an önce cezalandırılır. Bu arada batının ırkçılığını ve doğunun cehaletini kendi bünyelerinde inanılmaz bir şekilde harmanlayabilen Kemalistler de bu olaylar üzerinden "korkuyoruz, ülkenin geleceğinden endişeliyiz" mesajını bol bol vereceklerdir. Yav he he deyiniz geçiniz lütfen.

Şu lanet hakaret meselesi - averr

Bir kutsal kitap -ayrımsız herhangi biri-, başından sonuna dek, o kitaba inanmayanlara, kafir, sapkın, ırz düşmanı, cahil vs. diye hakaret edecek, sadece kendi uyduruk öbür dünyasında değil, bu dünyada da,yani aklı başında insanların biricikliğini takdir ettikleri bu dünyada da eziyet görmekle tehdit edecek, bunların hiçbirisi hakaret, tehdit sayılmayacak, bir karikatürde, üzerinde cennet yazan bir kapının önünde duran, üzerinde Muhammet yazılı bir adam, üzerlerinde şehit yazılı adamlara -Niyazi yazılsa daha uygun olurdu aslında ya- "gidin kardeşim, huri stoklarımız tükendi" deyince, sokaklara dökülen bir güruh, " kafirlere ölüm" diye bağırarak, önüne geleni katledecek. Ne diyeyim, varsa eğer, Allahınız ıslah etsin.

- momentum

"Kişilerin hassasiyetlerine göre şekillenecek bir ifade özgürlüğü, takdir edersiniz ki özgürlük falan değildir." Ben takdir edemedim Ezgi hanım. Ben kişilerin hassasiyetini dikkate alırım. Hassasiyetlerini tanımlamasını da, o kişinin kendisinden beklerim. Onun hassasiyetlerini ben tanımlama ukalalığına girmem. Bu benim işim değil. Tutup da Türkiye'de Hz. Meryem'in başına inek boku koymam, Hindu tanrısı Krişna'nın başına da koymam. Buna kendileri karar verirler. Ben kendiminkilere koydurtmam, benimkilere koyulup koyulmayacağına başkasının karar vermesini de haddini aşma ve küstahlık olarak görürüm. (Hz.Meryem'in başına inek boku koymak için verilen "özgürlük mücadelesini" sevsinler.) Söylediğinizin aksine cevap o kadar "açık ve net" değil yani. Fransa'da öyle olabilir; tabii Fransa'da öyle olduğu için sizin farklı bir tez geliştirmenize imkan yok. Fransızlar öyle dedi, sizin için tartışma bitti. Benimkisi farklı bir paradigma; ben Fransız tarihinden gelmiyorum. Ben, Aydınlanma gibi, "ben bir hassasiyet tanımı yaptım, buna göre senin dinine de söverim" demem. Bir hasasiyeti tanımlamanın kişinin kendi işi olduğunu düşünürüm. Fransız Aydınlanması bu incelikten yoksunsa bunun bir yoksunluk olduğunu görecek farklı referanslarım var. Olmamalı mıydı? Siz de görün, belki Fransızlardan maada insanlık tarihine verecek bir şeyler çıkarırsınız. Kendinizi hiç bu yeterlilikte gördüyseniz tabii.

Başkalarına zorbalıkla dayatıldığında, en temiz inançlar bile akla karşı işlenmiş birer günah olur! - Barnabycik

Yeryüzünün tümüne tek bir dinin, tek bir felsefenin, tek bir dünya görüşünün dayatılması şimdiye değin mümkün olmamıştır, hiçbir zaman da mümkün olmayacaktır! Çünkü bu, var oluşun tanrısal çeşitliliğine de aykırıdır - tabii, bir tanrı varsa! Allah adına cihadı savunup can alanlar! Eğer bir Tanrı varsa, laneti her gün sizin üzerinize olsun!

Özgürlüklerden Rahatsız mısınız? Gidip Kendi "Medeniyetinizde" yaşayın! - Ali Fakı

15-20 yıl kadar önce, Brooklyn'de (NY) bir müzede açılan bir sergide Hıristiyanlar (özellikle de Katolik Hıristiyanlar) için kutsal olan, Tanrının oğlu Hz. İsa'nın anası Hz. Meryem'in başının üstündeki kutsal halka yerine inek boku konmuştu. Katolikler isyan ettiler ve serginin kapatılması için mahkemelere başvurdular. Şikayetler Amerikan Anayasasının "freedom of expression" (ifade özgürlüğü) ilkesine takıldı ve sergi sonuna kadar sürdü. Batı bu özgürlük için, kendi dini kurumlarına karşı yüzlerce yıl mücadele etti ve kazandı. Şimdi olan ise, özgürlüklere bu kadar önem veren bir medeniyet ile, 1400 yıl önce yaşamış ilkel bir toplumun ortaya sürdüğü dogmalarla yaşamak isteyen bir "medeniyete" bağlı toplulukların birarada yaşamasının ortaya çıkardığı "medeniyetler savaşıdır", uçurumdur. Bu özgürlük ortamından rahatsız olanların ne işi var orada! Git kendi "medeniyetinde" barış içinde yaşa demezler mi insana?

Neden İslamofobiye karşı duralım? - user390732

Kime ne yararı var İslam'ın?