Bülent Arınç'ın 'dağı' ve "Biz Kürtler unutmayız" diyenler

Aslında orada sürüklenen ve sonrasında fotoşoplanan ceset 100 yıllık Kürt sorununun resmidir.

Trol deyip geçmeyin. En lümpen olanları sosyal medyadan küfür ediyor yahut gazete ismiyle basılan kağıtlardaki sütunlarından tehdit savuruyor. Onlar kadar kriminal seviyeye ulaşanların bir kısmı gazeteciyi takip edip, darp ediyor. Bir kısmı bürokrasinin çeşitli kademelerinde, bir kısmı danışman sıfatıyla en güçlü yöneticilerimizin yanında çalışıyor. Bir kısmı devlet kanalında program yapıyor, bir kısmı artık ortaya saçılmaktan başka şansı olmayan pislikleri temizlemek için ‘teknik destek’ sağlıyor. Ama belli bir zeka, eğitim ve görgü düzeyinin altında oldukları için, tüm bu tipler, ellerine yüzlerine bulaştırıyor. Mesela iki elleriyle bir fotoşopu doğrultamıyorlar.

Çünkü anlayamadıkları bir şey var. Gerçek eninde sonunda ortaya çıkar. Bu manada huyu kötüdür. İlla da çıkar.

**

Karanlığı geceden değil, memleketin halinden gelen bir fotoğraf gördük haftasonu. Zırhlı bir aracın tamponuna bir halat bağlanmış. Halatın ucunda da bir ceset. Sürükleniyor. Şırnak’ta Cuma günü başlayan YDG-H ve polis arasında süren çatışma sonucu hayatını kaybeden HDP milletvekili Leyla Birlik’in 26 yaşındaki kayınbiraderi Hacı Birlik’in cesedi.

Fotoğraf sosyal medyaya düştükten sonra, herhangi bir drama metot bilgisine gerek duymadan doğal halleriyle Forest Gump rolünü oynayabilecek troller harekete geçti. Bu fotoğraf fotoşop’tur dediler. Sonra zırhlı aracın arkasında sürüklenen cesedi fotoşopla silerek, fotoğrafın aslında fotoşop olduğuna iknaya gayret ettiler.

Ertesi gün çıktı. Feci fotoğrafın videosu.

O zırhlı aracın arkasında sürüklenen insanlıktır filan diyorlar. Güzel laf.

Aslında orada sürüklenen ve sonrasında fotoşoplanan ceset 100 yıllık Kürt sorununun resmidir.

Devlet zıvanadan çıkma ‘yetkisini’ en üst mertebeden aldıktan sonra zıvanadan çıkar. Ve ‘Kürtlere devlete isyan etmenin’ bedelini öğretir.

80’lerden 90’lardan beri… İşkence eder. Dayak atar. Olmadı kuyuya atar. Sabah kadar çırılçıplak İstiklal Marşı söyletir. ‘İşi bitince’ de üstünü kapatır. Bir nevi ‘fotoşoplar.’

**

Sanıyor musunuz ki, bu olayların kitleler üstünde yıllar yılı sürecek bir etkisi yoktur. Dönemin hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın Ankara’nın Nabzı programında söylediklerini hatırlayın: “İşte Abdullah Öcalan da aynen öyle, belki bir karanlığın kurbanı olarak bu yollara götürülmüş, MİT’in parmağı da olabilecek şekilde, başkalarının da desteklemesi suretiyle şimdi İmralı’da. Ama bir çocukluğu var. Türkiye’de yaşayıp da idam sehpasına gidenlerin, Hüseyin İnanlar ile Yusuf Aslanlar ile pek çoğuyla tarihte yolu kesişmiş bir insan olarak söylüyorum, Kürtlüğü inkâr ederseniz, var diyenlere de cezaevi yoluna gösterirseniz bu işin çözümü olmaz. Bir BDP’li kadın vekile çok kızıyordum, çok beddua ediyordum. Halen milletvekili bu insan ama onunla ilgili bir hatırayı dinledim, artık kızmıyorum. Çünkü 17 yaşındaki bir genç kızken Diyarbakır Cezaevi’nde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki o kadar kendisini zorlamışlar ki ben de aklıma gelse dağa çıkardım. Çünkü Diyarbakır’dan cezaevinden çıkanların yarısından fazlası dağa gitti.” 

Ha demek öyle. Demek ‘çözüm süreci’ döneminde akıl vardı. Şimdi buzdolabına girdi, akıllar da vicdanlar da dondu.

Zırhlı aracın ucunda sürüklenen ceset, sanıyor musunuz ki, münferit bir olaydır.

Hiç tavsiye etmem ama midesi kaldıran için Polis Özel Harekat ve Jandarma Özel Harekatın sosyal medya hesaplarında yayınlanan fotoğraflar ve “Neşeniz daim, leşiniz bol olsun”, “Parmak tetiğe değdiğinde it sesi gelir, işte o zaman biz konuşuruz”, “F-16’ların emekleriyle alınan parçalanmamış leş sayısı 65. Yüzüne vurmuş ifadesi, Beytüşşebap’ta şenlik var bitanesi” türünden yorumlar nasıl bir savaşın yaşanmakta olduğuyla ilgili ipuçları taşır. Görmek, bilmek, anlamak isteyenler için.

Acaba, Sayın Arınç’ın bir zamanlar empatiyle dolan hassas yüreği bunları kaldırır mı?

**

Geçtiğimiz haftalarda yapılan bir hava operasyonu nedeniyle Varto’nun Kulan köyünde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Köy özel harekat timleri tarafından çevrilmişti. Erzak sıkıntısı yaşanıyordu. İstanbullu bir avukat Radikal’i aradı. “Babam” dedi, “O köydedir. Köyün hemen yakınındaki kırsalda cenazeler var. Koku köyü sarmış vaziyette. Sadece ölülerini almak istiyorlar. Biliyorum Kürtlerin dertlerini anlatıyorsunuz diye sizi ‘medeni ölü’ ilan ediyor yandaş medya. Ama o köy çok sıkıntıda. Bunu anlatsanız… Yok haber yapamayız derseniz de anlarız.”

Biz haber yapıyoruz. Gazeteciler olarak, hele de bu zamanlar, dört başı mamur nesnel habercilik yapmak hayattaki en mühim görevimiz. Araştırdık, taraflarla konuştuk ve haberini yaptık. Birkaç saat sonra köylülerin cenazelerini almalarına izin verildi.

Bize haberi ilk ulaştıran avukattan şöyle bir mesaj geldi: “Çok teşekkür ederim. Babamla demin konuştum. Biz Kürtler zor zamanda bize yapılan iyiliği unutmayız diyerek selamlarını iletti.”

Haber yapıyoruz, daha doğrusu işimizi yapıyoruz diye teşekkür alıyoruz. Acıklıdır.

**

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak’ta bir zırhlı aracın arkasında sürüklenen cesedin fotoğrafını paylaştığı tweet’inde benzer bir şey söylüyordu : “Bu fotoğrafa iyi bakın. Kimse unutmasın. Çünkü biz hiç unutmayacağız.”

Bazı acılar, bazı fotoğraflar, bazı sözler unutulmaz.

İyilikler de kötülükler de unutulmaz.

Aslında böyle baktığınızda hayatta bir seçim yapmak hiç de zor değildir.

İyi misin, kötü müsün? Birini tercih edeceksin.

İnsan mısın, değil misin? Birini tercih edeceksin.

Savaş mı diyorsun, barış mı? Birini tercih edeceksin. 

Çok çok basit bir seçim.

Her gün bir televizyon programından ya da köşeden ‘terör destekçisi’ diye sunulan yahut ‘PKK terör örgütü değildir’ dediği iddia edilen ben, hayatımın hiçbir döneminde ‘Ben olsam dağa çıkardım’ demedim. Çünkü Kürt sorununu anlamak ve bir gazeteci olarak gördüğümü yazmak ayrı şey, siyasi bir sorunun şiddet ile çözülebileceğini düşünmek ayrı şey.

Dağa çıkmamayı siyaset yapmayı tercih etmiş yüzlerce Kürt var ama şimdi onları da terörist ilan ediyorlar. Bir zamanlar ‘ben olsam dağa çıkardım’ diyen siyasetçinin siyasi partisi olarak.

Bu Türkiye’yi 20 yıl geriye götürmek değildir de nedir?

Şu anda Türkiye devleti de PKK de siyasi bir sorunu şiddetle çözebileceği köhne fikriyle hareket ediyor, aynı yanlışı bilmem kaçıncı kez bize yaşatıyor. Bilmemneyin hesabıyla.

Ya bu? Bu Türkiye’yi 20 yıl geriye götürmek değildir de nedir?

Fakat bilmelisiniz ki… Artık 90’larda değiliz. Dünyanın fotoşop’ları yutacak yeri kalmadı. Savaşın iki tarafı da bunu bilmeli.

Gerçekleri görüyoruz. Sadece Kürtler değil, tüm Türkiye olarak görüyoruz. Çözümün ve diyalogun mümkün olduğu günlerden bu günlere nasıl geldiğimizi. Görüyoruz.

Ve bize, bir kez daha, bunları yaşatanları unutmayacağız.

Savaşın iki tarafı bunu da bilmeli.

 

http://www.radikal.com.tr/144562814456287

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Ne hoş, Ne alâ! - qasim

siz belki farkında değilsiniz ezgi hanım iyi niyetinizden de şüphem yok ama hepinizin bunlarda dolaylı ya da direkt payı var. bu ağır bir suçlama gibi gelebilir ama bir yastığa başınızı koyduğunuzda bir daha düşünsenize; bundan daha fazla birşey yapamazmısınız gerçekten? mesela devletin caniliğini kınarken, ne güzel 'iyilik ve kötülük' seçeneklerini sunduktan sonra bunda Kürt özgürlük hareketine de pay çıkarmak nasıl bir hafif vicdanlık değil mi? tarafsızlığınızı ıspat etmek için illa onlara da saymanız lazım değil mi. 'Bebek mezara BDP meclise' haberi gibi! iyi niyet iyi ama bilinçaltınız niyetinizi yönlendirir. ben de inanıyorum iyi niyetinize ama bence niyetleri de bir resetlesek artık. saygılar...

tesekkürler... - iris78

Tesekkürler Ezgi hanim. Gercek ve gercekten gazetecisiniz. Tebrik ve tesekkürlerimle

Silvan CHP İlçe Başkanı: Burası 90?lı yılları geçti, yaşlı olmasam dağa çıkardım - Adar_Batman

?Böyle devam ederse yüzde 99?umuz çoluk çocuğumuzu da alıp dağa çıkacak. Benim 12 çocuğum var, yaşlı olmasaydım dağa çıkardım. Bizi sürekli dağa göndermek istiyorlar. Devletin başındaki adam bize verin kimliğinizi dağa çıkın diyor. Biz bir şey söylediğimiz zaman terörist bunlar, bölücü bunlar deniyor. Gelin buraya kimin terörist kimin bölücü olduğunu görün. 12 çocuğum ve torunlarımla beraber hepimiz bir evin içindeyiz bahçeye bile çıkamıyoruz.? Bu paragrafı HDP li olmayan seçmenler özellikle okusun.Böyle bir ortamda aç bir insana felsefe öğretileri anlatılamayacağı gibi barıştan da söz etmek o derece anlamsızdır...

Her zaman,herkes için ve her şeye karşı adalet.. - csakdag

Milletimizin, emanet olarak gördüğü "mülk", gecikmeksizin verilmesi lazım gelen "adaletle", adalet de "bilgiyle" temellendirilmiştir. Kamu görevlilerinin, aldıkları bilinen eğitim ve seçimlerinde gösterildiği değerlendirilen hassasiyetlere bağlı olarak , gönül alıcı, katlanıcı, hoş görülü, bağışlayıcı, bütünleyici ve şekillendirici olmaları;iş ve eylemlerinde gelebilecek uygunsuz her türlü etkiden bağımsız,hesap verilebilir,tarafsız bir görüntüsü vermeye özen göstermeleri;bu nedenle atılan her taş kendilerine değse de gücenip öfkelenmemeleri, geçimsizlik, uyumsuzluk ve çatışma oluşturmak suretiyle ,görevlerinin ifası sırasında Milletin belirlediği şekil ve içeriğe aykırı bir tutum sergilememeleri gerekmektedir.Ancak bu halde adaleti tesis ve temin etmeleri ile korumaları mümkün olabilir.Bu vasıflardan uzaklaşmış bir kamu görevlisi,dolayısıyla adaletten de uzaklaşmış olacaktır.Her zaman,herkes için ve her şeye karşı adalet,toplumumuzun acil ihtiyacıdır..

Fotoğraf ve Provokasyon - user1132444

Ezgi Hanım, bu görüntülerin provokasyon amaçlı kullanıldığını biliyorsunuz. Kaldı ki bunu hangi tarafın yaptığından da emin olamayız. Özetle bu fotoğrafı oluşturan görüntünün kimler tarafından ve ne amaçla oluşturulduğunu bilemeyiz!

inanmak istedik - user841245

Evde bilgisayardn fotoğrafı anneme gösterince eliyle ağzını kapatıp gözünü kapattı. öyle kim olduğunu anlatmaya başlarken fotoşop diyenler olduğunu söyledim. Annem niye böyle yapıyorlar ki, en çok da Kürtler fotoşop olmasına sevinir dedi. çünkü annem zamanında yapılanlardan payını alan bir Kürt kadını ve fotoğrafı görünce artık kendilerini yine göstermeye başladılar. Köyleri yaktıklarında nasıl kendi fotoğraflarını kahramanca çekiyorlarsa. şimdide bu ülkenin "şehit, kahrman" polisleri öldürdüklerinin, işkence ettiklerinin fotosunu, videosunu çekiyor. ve fotoğrafta o kadar küfür ediyor ki kişiliğini tahmin etmemek zor olmasa gerek. bir kaç basın çekmeye kalkışsa bunları "Allahu Ekber" demeye başlarlar. en çok da biz sevinirdik öçyle olmamış olmasına ama daha önceden gördük yaptıklarınızı...

MÜSEBBİPLER GÜN YÜZÜ GÖRMESİN. - m.rozbilen

Sayın Ezgi Başaran duygularımızın tercümanı olmuş. Kendisine iyi dileklerimi ve saygılarımı sunuyorum. Benim merak ettiğim, birbirine özellikle de birinin ötekine yaptığı ve çektirdiği zulm karşısında artık bir birliktelikten söz etmek mümkün mü? Eğer bu kardeşlik ise batsın böyle kardeşlik, eğer bu bir evlilikse batsın böyle evlilik, eğer bu bir birliktelikse batsın böyle birliktelik, eğer bu dostluksa batsın böyle dostluk. Eğer bu bir düşmanlıksa ki öyle olduğundan zerre kadar şüphem yok, daha fazla birbirimize çektirmeden ve adeta fitili çekilmiş bir bombayı nesillere sirayet ettirmeden ayrılsak daha iyi olmaz mı acaba? Zira artık sakin ve sağduyulu bir kafa ile düşünemez olduk. Birileri karar veriyor diğerleri robot gibi yerine getiriyor. Aklın ve mantığın tutulu olduğu dönemlerde böyle vahşiyane manzaralara sebep olduğu açıktır. Kin, nefret ve intikam gözleri kör etmiş. Müsebbiplere lanet olsun.