Burnumuzda tütüyor ırkçı olmayan bir ülkenin ferah kokusu

Bahçeli'nin "Gençler işte..." deyip sevimli hale getirmeye çalıştığı kimseler göründüğünden çok daha geniş bir kitlenin zihin dünyasını yansıtıyor.

Her şey, geçen hafta Türkiye Dışişleri’nin yayınladığı bir açıklamayla başladı. Diyordu ki, Çin devleti Uygur Türkleri’nin İslam dininin gereklerini yerine getirmesini engelliyor, oruç tutmasına izin vermiyor.

Çin Dışişleri böyle bir genel uygulamanın katiyen olmadığını söylese de, din özgürlüğüne ket vuran bir tavrın çeşitli devlet dairelerinde ve iki okulda sergilendiği Batı basınında da yer aldı.

Her türlü özgürlüğün kısıtlanmasına ilkesel olarak karşı durmak konusunda bir fikir ayrılığı yoktur medeniyette.

Ve fakat bazı özgürlükleri savunup, bazılarına ‘şiddetle’ karşı çıkan gayri medeni ve azgın bir kitlenin bu meseleden feci bir vazife çıkardığına şahit oluyoruz son bir haftadır.

Bilmemek yahut bilgiyi önemsememek, şiddet kullanmak için bahane aramak da var işin içinde elbette. Ama asıl konu o değil.

Adım adım gidelim.

**

Önce sosyal medyada “Çinliler Uygur Türkleri’ne işkence ediyor” mesajlarıyla korkunç fotoğraflar paylaşılmaya başlandı.

Boğazına urgan, ellerine çivi geçirilmiş yarı baygın bir kadının fotoğrafı… Tepesinde şöyle yazıyor: “Doğu Türkistan’da bir soydaşımıza yapılan insanlık dışı işkence.”

Halbuki doğru değil. Bu fotoğraf 2004’te Chicago’da çekilmiş. Çin’deki baskıcı yönetimi protesto etmek üzere yapılmış bir sokak performansının fotoğrafı. Doğru Türkistan ile ilgisi yok.

Başka bir fotoğraf: Boynundan tuğlalar sarkıtılmış bir genç kadın, kollarından parmaklıklara bağlanmış. Fotoğrafın üzerinde şöyle yazıyor: “Doğu Türkistan Uygur’dan bir Müslüman kızı. Bağlandığı tuğla, boynundaki zincir, gördüğü işkence. Haydi Müslümanlar almaz mısınız bir Çin Malı?”

Halbuki ne alakası var. Spiritüel bir egzersiz olan Falun Gong’un yasaklanmasını protesto etmek üzere yapılmış bir yağlıboya tablo sözkonusu olan. Ortada ne bir fotoğraf var, ne de oruç tutması engellenen Müslüman kız.

Amma velakin, bu fotoğraflar yayıldı yayıldı ve…

Sonuçta Tophane’deki bir Çin restoranına saldırdılar. “Burada Çin lokantası istemiyoruz” diyerek cam çerçeve indirdiler. Tartakladıkları aşçının bir Uygur Türk’ü olması da işin ironik yanıydı.

Ardından Sultanahmet’te ‘Çinli avına’ çıktılar. Doğal olarak, buldular. Türk bayraklarını sırtına geçirmiş bir erkek güruhunun elinden zor kurtulan kadın gülümseyerek “Ben Çinli değil, Koreliyim” diyebildi.

**

Türkiye topraklarında buldukları Çinlileri ‘indirmek’ suretiyle Doğu Türkistanlıların Müslümanlığını korumayı amaçlayan bu grupların Alperen ve Ülkü Ocakları mensubu olduklarını biliyoruz.

Zira bu saldırıların ardından ‘ocaklarına’ boydan boya şu pankartı asmışlardı: “Burnumuzda tütüyor Çinlinin kan kokusu.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tüm bu olaylar karşısında, -bizim kadar sarsılmamış olacak ki-, ‘babacan’ bir tavır takınıp ‘yaramaz’ evlatlarını sarmaladı: “Bunlar genç çocuklar. Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir. Hem Koreli ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz... Baktı ki ikisi de çekik göz... Fark eder mi efendim?”

Koreli ile Çinli’yi ayırt edememenin ve bir çekik gözlü ile diğeri arasında fark gözetmeyen milliyetçiliğin hayatta gülünç bulunabileceği anlar olabilir.

Ama şu an o an değil.

ÇÜNKÜ: Çinliler üzerinden son bir haftadır yaşadığımız olaylar silsilesi bu memleket ve insanıyla ilgili çok vahim bir his dünyasını aydınlatıyor.

ÇÜNKÜ: Bahçeli’nin “Gençler işte…” deyip sevimli hale getirmeye çalıştığı kimseler göründüğünden çok daha geniş bir kitlenin zihin dünyasını yansıtıyor.

**

O zihin dünyası çok da uzak olmayan mazilerde, çok da uzak olmayan yerlerde dükkanlarına “Yahudiler ve köpekler giremez” asmıştır.

O zihin dünyası her gün çeşitli gazetelerde “affedersiniz Ermenilere, affedersiniz Rumlara” hadlerini aşmaması gerektiğini açık ya da ima yollu ifadelerle belirtmiştir.

O zihin dünyası Kürt işçileri döve döve mahalleden kovmuştur, Alevilerin kapısına çarpı atmıştır.  

Artık bazı cümleleri eğip bükmemek gerekiyor.

Biz yabancılardan korkan, zenofobik bir toplumuz.

Biz azınlıklarını hor gören, haklarını vermemek için takla üstüne takla atan bir toplumuz.

Bizim ‘misafirperverlik’ diye övündüğümüz şey aslında bir tür ‘tahammül etme’ halinden öte değildir.  

Bugün bu topraklarda 1.5 milyon Ermeni vatandaşın sadece 70 bini, 120 bin Yahudi vatandaşın 22 bini, 1.5 milyon Rum vatandaşın sadece 1400’ü yaşıyorsa, onlara da her gün kötü ve eksik hissettiriliyorsa…

Biz, Sünni heteroseksüel erkekler dışında kalan toplumun geniş kısmı için ferah bir ülke değiliz.

Bizi Sünni Müslümanların uğradığı haksızlıklar dışında hiçbir şey ilgilendirmiyor.

Artık bazı cümleleri eğip bükmemek gerekiyor:

Biz en küçük bir kıvılcımla ırkçılık cehennemine dönüşme potansiyeli olan bir ülkeyiz.

 

http://www.radikal.com.tr/139358613935867

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

2911=40 - selcukozaydin

29 ile 11 i toplayıp alın size bizim 40. yılımız diyen bir ÜSTÜN zeka tarafından temsil edilen bir güruhtan çok şey bekliyoruz bence. Bir eylemde bulunmadan önce oturup araştıracak, haklı mı haksız mı, doğru mu yanlış mı bunların irdelemesini yapabilecek kapasitede olmalarını beklemek gerçekten onlardan çok şey beklediğimizi gösteriyor. 2911 = 40 olduğunu keşfetmişler daha yeni yeni :)

bu bir AB ve ABD İsrail oyununa benziyor !!!!!!!..... - okkes cavus

sayın ezgi başaran . bu bir karanlık adamların Türkiye versiyonlarının oyunu değilse nedir. önce şo milliyetçilik adı altında saldırganlık yapanlar . ve diğer uzantılarının çok ileri geçmişlerini iyi tahlil ederek düşünülürse ,bunların yaptıkları provokatörce saldırıları hiç yabancı gelmiyor. Maraş ta camiyi komünistler bombaladılar diyerek katliam yaptılar bunlar çorumu Malatya'yı gaziyi bahçeli evler katliamını. ve seçimden önce H:D:P: nin bürolarını basıp bir sürü insanı yaraladılar. ve sayamaya çak kadar katliamları yapanların veya kimlerin yaptırdıklarını, günümüze kadar yüzlerce yazar araştırmacı arkadaşlar bunları yazdı kimlerin ne zaman ve nasıl kullanacaklarını yazdılar. şimdi bu Çin olayı da mutlaka bir şeylerin unutturulması veya suni gündem yaratılması. Çin mallarını sattırmamak için karanlık sermaye ve uluslar arası karanlık güçler yine harekattalar gibi geliyor yarın hangi senaryoları devreye sokacaklar bakalım bunlar sokağa dökülüyorsa yine bir şeyler yapılmak isteniyordur sonumuz hayrola !!!!....

Ne yazık ki! - user433512

Evet! Ne yazık ki; haklısınız Ezgi Hanım.

KAN VE KAN KOKUSU OLMADAN YAŞAYAMAZ MİYİZ? - m.rozbilen

Ey Ülkücü kardeşlerim! Zihninizde kan ve kan kokusundan başka hiç bir değer yok mu? Bu ırkçılık ve milliyetçilik illetine nerden yakalndınız? Yer yüzünde sizden başka ve sizden farklı düşünen insanlar da olduğunu neden düşünmezsiniz? Bir taraftan Allah kitap kuran, öbür taraftan yüce Allahın yasakladığı ve koyduğu kurallara ters olan milliyetçilik ve ırkçılık yan yana nasıl olur? En yüce varlık insandır. Ama insani değerleri zehirleyen ırkçılık ideolojisi ancak kan ve göz yaşına sebep olduğu hepimizin malumudur. Oysa ırkçılık ve kan kokusu olmadan farklılıklarımızla birlikte barış içinde kardeşçe yaşayabiliriz. Neden hayatı hem kendinize hem de sizin dışındakilere zehir eder, cehenneme çevirirsiniz? Bundan ne zevk alıyorsunuz, anlamış değilim. Oysa senin mesela bana düşman olduğun kadar ben sana değilim. Belki de aramızdaki ölçü bu farktır. Gel uzat elini bu farklılkları ortadan kaldıralım, geç olmadan.

Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez.. - motan

Bu her fırsatta atılan sloganın ne anlama geldiğini atanlar biliyor mu acaba? Şehitlerin ölmemesi ölümlerinin amaca hizmet etmesi etmesi demektir ve amaç da vatanın bölünmemesidir. Eğer bu böyleyse slogan sahiplerinin vatanı bölmek için çalışanların başında kendilerinin geldiğini anlamaları için ne yapmak gerekiyor? Üstün bir gayretle ülkede yaşayan insanların ayrışmaları için çalışıyorlar ve bu ayrışma fiilen bölünme demektir, resmiyete dökmek için iç savaş olasılığı demektir ve en kötüsü de ırkçı faşist olmayan gerçek vatanseverleri de karşılarına almak demektir. Hadi cahil gençleri anladık dolduruşa geliyorlar, peki onları sevk ve idare edenlere ne demeli? Kafaları gerçekten bu kadar dar mı, yoksa onları da sevk ve idare edenler mi var? Kimdir bunlar, niyetleri ne?

Irkçılık memlekete nasıl geldi? - prevultion

Sanki sadece bizde değil de evrensel anlamda bir sorun bu ırkçılık. Örneğin Fransa'daki Cezayir asıllılara, İngiltere'deki Asya ve Karayip asıllılara, Belçika'daki Faslılara yönelik ırkçı saldırılar maalesef günümüzde had safhadadır. (hatta bunlar kadar yoğun olmasa da Almanya'daki Türklerin evlerinin yakılmasını da buna ekleyebiliriz) Çin'in sosyal medyada abartıldığı kadar Uygur düşmanı olduğunu söyleyemeyiz fakat Uygur'lulara pek de medeni davrandığını da söyleyemeyiz. İsviçre'de ve Norveç'te aşırı sağcı partilerin %30'lar civarlarında oy aldığını da unutmamalıyız. Amerika'nın Afro-Amerikanlara bütün yaşanalardan sonra günümüzde bile uyguladığı ayrımcılık da devam etmektedir İspanyol, Fransız ve Portekizli sömürgecilerin Amerika kıtasındaki yerli halkı nasıl kestikleri de bilinmektedir. Avustralya'da Aborjin'lere yapılanlar da ortadadır. Bizde de 1930'larda 64 bin kişinin kafatasını ölçen zihniyet (inanmayan Afet İnan'ın doktora tezini incelesin) son seçimde %25 oy aldı örneğin. Bu ülkede saf Türk kanından olmayanların sadece köle olma hakkı vardır diyen CHP'li Adalet bakanı M. Esat Bozkurt'u da unutmamak gerekir. Irkçılık kötüdür, ırkçılıkla mücadele edilmelidir.

IRKCILIK - coolunuz

Ezgi hanim, bunlarin yaptiklarini ingilterede yapsalar hepsi kendilerini hapisde bulurlar. MHP irkciligi ve fasismi korukluyor. Neymis cin deki turkmenlere oruc tutturmuyorlarmis. Turkiyede nufuslar 10milyon alevi vatandas ibadetlerini istedikleri gibi yapabiliyormu? Bunlarin yaptiklari IRKCILIK ve FASISTLIKTIR. Nokta.