Cemaat'in ABD'deki lobisi çok güçlü ama...

Cemaat başkanlık seçimleri için bugüne kadar ciddi bağışlar yaptı. Joe Biden için 2012 seçimleri öncesi 500 bin dolar toplamışlığı var.

İtalyan araştırmacı gazeteci Claudio Gatti, Mart 2011’de Philadelphia Inquirer gazetesinde bir haber yaptı: ABD’deki Gülen okullarının federallerin dikkatini çektiğini, ciddi miktarda bağış alan bu okulların Pensilvanya’daki federal savcı tarafından araştırıldığını, okul aile birliği üyelerinin dahil bir çok kişinin ifadesine başvurulduğunu yazmıştı. O dönemde cemaatin ABD’deki sözcüsü Gülen’in bu okullarla doğrudan ilişkisi olmadığını filan söylemişti. Yani cemaatle ilgili bir çok şeyin bugünkünden de bulanık olduğu günlerdi. Gatti’nin bu çok önemli haberi, şimdilerde akşam sabah Gülen’i ‘terör örgütü lideri’ olmakla suçlayan manşet atan gazetelerin eteklerinde bile yer bulamamıştı.

Bunları biliyoruz. Gülen okullarıyla ilgili FBI soruşturmasının hala devam ettiğini de.

Fakat o günden bugüne Türkiye’nin dengeleri çok değişti. Fethullah Gülen ‘kırmızı bülten’ çıkarılan ve Obama’dan telefonda rica minnet ‘talep edilen’ bir kişi haline geldi.

Bu durumda, Washington’un da bir pozisyon alması gerekiyordu.

Basın toplantılarında birkaç kez sözcü Jen Psaki ‘kişisel özgürlükler anayasal güvence altındadır’ diyerek Gülen’in iadesinin pek de mümkün olmadığını ima ediyordu.

Öte yandan NATO üyesi Türkiye’nin ‘güvenlik sorunu’ olarak gördüğü bir konuda müttefikine ‘gol’ atıyor gibi görünmemesi de gerekiyordu.

Öyleyse Washington’un Cemaat ile ilgili pozisyonu şu: Beni bu işe mümkün olduğunca karıştırmayın, bizde yargı bağımsızdır, yürüyen soruşturmalar devam etmektedir.

**

Washington bir lobicilik arenası. Yönetimin kararları lobilerin de içinde bulunduğu bir evrenden etkileniyor. Hürriyet’in Washington Temsilcisi ve yeni çıkan "POTUS ve Beyefendi" adlı müthiş kitabın yazarı Tolga Tanış bunu şöyle açıklıyor: “Cemaat ile AKP arasında Washington'da süren bir lobi savaşı var. Hem de kıran kırana... Biri masaya müttefiklik ilişkisini koydu. Diğeri insan haklarını. Ve vuruşmaya başladılar. Çekişirken de, her iki taraf POTUS'u (ABD Başkanı) kendi yanına çekme uğraşı içine girdi. Örneğin Erdoğan “Ben Gülen’i istedim, Obama da bana mesaj alınmıştır dedi” diyor, bunun üstüne Cemaat "Yönetim kişisel hak ve özgürlükler konusunda bize destek veriyor” diyor.

Tolga’nın konuyla ilgili bence en önemli tespiti Cemaat konusunun ABD için artık bir ‘iç politika’ meselesi olması idi. “Cemaat’in Kongre nezdindeki ağırlığı devreye giriyor. Amerika'da Cemaat'e yakın kuruluşların kontrolündeki okulların etrafında oluşan büyük bir mali güç var. O mali gücün Amerikan siyasetine de bir yansıması oluyor. Amerikalı siyasetçilerin kampanyalarına yapılan bağışlar çoğalıyor. Ve Türkiye'de basın özgürlüğü ihlalleri yaşandığında, yapılan bu mali katkılar, işi Cemaat mensubu gazetecilere yönelik gözaltıların ardından 88 Kongre üyesinin Türkiye’yle ilgli rahatsızlık belirten mektuplar yazmasına kadar vardırıyor. Unutma ki, Ahmet Şık içeri alındığında Amerikan Kongre üyeleri böyle geniş kapsamlı bir imza kampanyası yürütmemişti. Ekrem Dumanlı için yaptılar. O yüzden kimse bunun salt basın özgürlüğü kaygılarından olduğunu savunmasın. İşte bu yüzden, Gülen Cemaati meselesi bir yönüyle de bir Amerikan iç politika meselesi bugün.”

Cemaat başkanlık seçimleri için bugüne kadar ciddi bağışlar yaptı. Mesela Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, 2012 seçimleri öncesi Washington'daki Fairfax Otel'de bir bağış kampanyasını organize etti. Ve 500 bin dolar topladı.

**

Şimdi tüm bu bilgilerle en son ABD Kongresi Temsilciler Meclisi’nden Türkiye’yle ilgili Dışişleri Bakanı Kerry’ye gönderilen mektuba bakınca ne görürüz?

Önce mektubun ne dediğine ve imzacısına bakalım…

Mektup Türkiye’de basın özgürlüğünün, güçler ayrılığının, hukukun üstünlüğünün tehlikede olduğunu söylüyor ve Kerry’den bu konularda Erdoğan ve hükümetle görüşmesini talep ediyordu.
Şimdi bu mektup Şubat ayında yine Kongre’den Kerry’ye hitaben yazılmış 88 imzalı ‘endişe’ mektubuna benziyor mu? Kaygılar açısından benziyor. Fakat bu son mektubun imzacısı William Keating’in üç farklı özelliği var.

Birincisi: Gülen cemaatine karşı sempatisi ile bilinmiyor.

İkincisi: Türkiye’nin önde gelen iş adamlarıyla yakın temas halinde çünkü Türkiye’nin bir parçası olmayı hedeflediği Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’nın (TTIP) Temsilciler Meclisi’ndeki kurulunun eşbaşkanı.

Üçüncüsü: Türkiye’de sosyal medyaya getirilen yasaklarla ilgili Kongre’de en yüksek sesi o çıkarmış, meselenin takipçisi olmuştu.

Öyleyse bu mektup diğerlerinden biraz farklı.

Evet, Gülen hareketi yoğun bir lobi harekatı yürütüyor. Evet, bu işe çok ciddi para harcıyor, yüklü bağışlarla Başkanlık yarışına destek vererek Washington’da etkin bir aktör gibi konumlanmaya çalışıyor. Ve, evet, böylelikle “ABD’nin bir iç politika meselesine dönüşerek” koruma kalkanına giriyor.

Fakat tüm bu veriler, mektupta sözü edilen olumsuz iklimin gerçek olmadığı, yani demokrasi, hukukun üstünlüğü ve güçler ayrılığı konusunda ülkenin süt liman olduğu anlamına gelmiyor.

Ayrıca, Washington’da Türkiye’deki iş dünyasının da etkili ve endişelerini anlatmak konusunda da becerikli olduğunu unutmamak gerekir.

Cemaat gazetelerinin bir can simidi gibi sarılmasına aldanıp, bu son mektubu safi bir lobi ürünü olarak görmeyelim derim.

http://www.radikal.com.tr/132563413256344

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Keşke bilgi sahibi olmadan fikir sahibi gibi gözükmeseniz - user1056291

ABD lerinde 2012 yılında 2 başkan adayının topladığı seçim yardım fonu 2 milyar doların üzerinde yazıda bahsi geçen 500 bin doların (gerçek bile olsa) ne kadar küçük bir rakam kaldığını görebilirsiniz.Camianın ABD da 6 tane özel okulu var ve öğrencilerinin çoğunluğu Türk ailelerinin çocukları.Yazıda bahse konu bazı charter okullarsa bu okullar Eyaletlerin okullarıdır ve eyaletler tarafından fonlanıp kontrol edilir.Devletin fonladığı ve her kuruşun kontrol edildiği bir kurumun etrafında nasıl bir mali güç oluştuğu açıklamaya muhtaç olduğuda aşikardır.Camianın Kongredeki sayğınlığını sadece maddi desteğe bağlayan zihniyet aslında ABD lerindeki Kongre üyelerine hakeret ediyor.74 Senator bir bildiriye imza koyuyor ve Türkiyedeki Basına yapılan baskıyı eleştiriyor .Bu yazıyı kaleme alanlar bu kadar senatorun kaçtane bildiriye bu kadar güçlü destek verdiğini araştırmalıdır.Yazıda dile getirilmeyen başka bir konuda AKP hükümetinin Camia ya alternatifler oluştumak için ABD lerindeki alternatif STK lara devletin imkanlarıyla döktüğü milyonlardır.Camianın koruma kalkanına girmeye ne ihtiyacı vardır nede böyle bir gayreti ama ülkesinde olan garabeti Türkiyede Adliye önlerindede Bulunduğu ülkelerdede dile getirmesi en doğal hakkıdır.Ahmet Şık olayıyla bunu kıyaslayan zihniyet keşke Camia kadar yürekli olsaydıda Ülkedeki anti demokratik uygulamalar daha önce gün yüzüne çıksaydı.Camianın bu süreçteki en büyük suçu KIRK HARAMİLERİ Kabe Yolcusu sanmış olmasıdır.

Lobi? - user996898

Huntington ABD senatörlerinin böyle hareketlerini medyaya ve kamuoyuna şirin gözükme çabası olarak görüyor (3. Dalga). Unutmamak lazım ki böyle mektupların hedefi öncelikle ABD kamuoyudur. Ülkemizin dönüştüğü şey; karşısında pozisyon almanın kolay olduğu bir şey. Bu fırsatı da gole çevirmeyi başarmış demek ki cemaat mektup imzacıları. "Paralel" etiketi altında muhalif tüm kesimlerle girişilen ve McCarthy dönemini anımsatan mücadele, Beyaz Saray sessiz kalmayı seçse de değerlendirilmeden geçilecek gibi değildi elbette.

Beni radikalden soğutan yazar. - user1023780

Yazarın emeğine saygı duyuyorum ancak neredeyse tüm yazılarında 'en doğrusunu ben bilirim' duygusunu hissettiriyor.

CEMAATİN EKSİ VE ARTILARI ?Mutlu Yücel - user913985

Cemaat okulları, özellikle saygın, sözü dinlenir vatandaşlarının çocuklarını hedef alıp, onlara iyi bir eğitim vermekten hareketle, velilerinin de Türkiye ye pozitif bakmasına zemin hazırlar. Koskoca bir Amerika da hiçte azımsanmayacak bir lobi oluşturduğu ve bu lobiler desteğiyle Türkiye devletinin Hükümetine veya başka ülkelerle olan olası problemlerimize karşı da direnebilip destek toplaması, bu, bu okulların ne kadar hayırlı bir iş yaptığının göstergesidir. Kabul edelim ki, Cemaatin, Türk Okulları açması devrimdi. Devrimdi de başka konularda hiç hataları, haksızlıkları olmadı mı? Sorarım. Geçmişte kanki olduğu Ecevit in kulağına,-Öğretmenlik çok ulvi ve de özellik isteyen bir meslek olmasına binaen, onların tahsilini artırın, üniversite mezunu yapın, bu yüzden Yatılı Öğretmen Okullarının kapatın(Sanki Yatılı Öğretmen Okullarından sonra üniversiteye gidilmezmiş gibi)dedi mi demedi mi? Dedi ise amacı, yatılı okumaktan başka çıkarı olmayan zeki köy çocuklarını İmam Hatip Liselerine kaydırmak mıydı? Yine, her devirde iktidarlara etkisi olan cemaat, devlet öğrenci yurtlarını artırmayın ki benim yurtların tezgâhından geçen bol olsun demiş midir? Demiş se bu zorlama değil midir? Karayalçın ın belediye başkanlığında tekbir öğrenci yurdu açılamamasını derin devlet mi kulağına fısıldadı, yoksa hepten öğrenci kenti olan Ankara da gözleri yumuk mu dolaştı. Yatılı öğretmen okullarını kaldırarak öğretmene devlete yurt yaptırmayarak ta öğrencilere atılan bir tokat değil midir bu iş?